Zagreb hakkında ne çok duyduğunuz Zagreb’de bi b*k yok olacaktır. Evet Zagreb’de fazla yapacak bir şey yok; ancak, sakin, sessiz ve ufak bir şehir gezmek arada sırada hoşunuza gidebilir. Zagreb gezilecek yerler ve Zagreb şehir rehberi bu yargıları bir kenara bırakabilir. Bizim de öyle oldu. Sziget festivali sonrası ve Hırvatistan adaları turu öncesi nefes almamızı sağladı.

Lafı fazla uzatmadan Zagreb’de 1 gün içerisinde gezebileceğiniz 10 yeri aşağı bırakıyorum. Hadi bakalım size iyi okumalar.

Hırvatistan gezi rehberi zagreb mezarlığı
Mirogoj Cemetery

Zagreb Gezilecek Yerler Listesi

Zagreb yukarı gornij grad ve donji grad aşağı şehir olmak üzere ikiye ayrılıyor diyebiliriz. Gezilecek yerlerin önemli bir kısmı yukarı şehirde yer alıyor.

#1 Jelacic Meydanı

Zagreb’in en hareketli meydanı ve merkezi burası diyebiliriz. Dolayısıyla Zagreb gezilecek yer listesinde ilk sırada yer alıyor. Genellikle Zagreb’lilerin buluşma noktası olarak ün salmış durumda. Hırvatlar’ın kahramanı Josip Jelacic heykeli bu meydanda bulunduğu için meydana Jelacic adı verilmiş.

Zagreb şehri rehberi Jelacic meydanı
Jelacic Meydanı

#2 Dolac Market

Her Avrupa şehrinde olduğu gibi Zagreb’in en ünlü sokak pazarı Dolaç Market. Jelacic Meydanının hemen yukarısında yer alıyor ve merdivenle buraya gidebiliyorsunuz. Sabah 7’de açılan market, öğleden sonra 14:00’de kapanıyor. Markette tüm satışçılar aynı şemsiyeyi kullandığı için güzel bir görüntü oluşturuyor. Biraz erken gidip tepeden güzel bir fotoğraf çekebilirsiniz.

Zagreb gezilecek yerleri Dolac marketi hırvatistan zagreb
Dolac Market

#3 Cathedral of Zagreb

Dolaç Market’in hemen dibinde yer alan Cathedral of Zagreb‘i bir diğer adıyla Katedrala Marijina Uznesenja’ı ziyaret edebilirsiniz.

#4 Lotrščak Tower

Şehrin merkezinden tekrar geçerek St Mark’s Kilisesinin yer aldığı yöne doğru gitmek için yukarı doğru nasıl çıkalım diye düşünürken Uspinjača Zagreb yani Zagreb Fünikilerini görüyoruz. Dünya’nın en kısa fünikelerinden bir tanesi bu! Üstelik ücreti sadece 1 euro. Hiç almasalar daha iyiydi.

Hemen fünikilere atlayarak Lotrscak Kulesinin hemen dibine doğru çıkmaya başlıyoruz. Dileyenler merdivenleri kullanarakta tepeye çıkabilirler.

Her gün saat tam 12:00’de bu kuleden ufak bir top ile top atışı yapılıyor. 1 Ocak 1877‘den beri bu gelenek devam ediyor. Eski ramazan toplarına benzeyen bu topun hikayesinde tabii ki yine ve yeniden olduğu gibi Osmanlı’lar var. Zagreb yakınlarında kamp kuran Osmanlılar’a bu kuleden atılan top atışı isabet eder. Top atışı o kadar isabetli gitmiştir ki Paşa’nın masasında bulunan yemeğe isabet eder. Rivayete göre Osmanlılar bu olaydan sonra Zagreb’e saldırmaktan vazgeçerek dönerler.

Kule ayrıca hırsızlar kulesi olarakta biliniyor. Osmanlılar gittikten sonra bu kuleden şehir hırsızları gözetlenirmiş.

Kuleye çıkmayı değer görmedik. Tepeye çıkmak 3 dolar. Kuleyi gördükten sonra kuleyi karşınıza alarak A.G. Matoš’a doğru ilerleyin. Burada ufak bir mola vererek şehri izleyebilirsiniz. Bize göre şehrin en güzel manzaralarından biri burada yer alıyor.

Akşam saatlerinde bu bölgede yer alıyorsanız açık hava sineması bulunan Ljetno Kino Gradec’a cafe’ye uğrayabilirsiniz. Panoramic View-Point of Zagreb City’de burada yer alıyor.

#5 Museum of Broken Relationships

Eski aşkların ayrılışlarını, bir annenin çocuğunu bırakmasını, birlikte olamayan insanları konu alan bu müze Zagreb’in en popüler müzelerinden bir tanesi. Çeşitli objeleri içeren müzeye giriş yaklaşık 5 dolar. Açıkcası bizim fazla ilgilimizi çekmediği için içeri girmedik. Girişte küçük bir store ve coffee shop yer alıyor. Paranızı boşa harcayıp içeri girmeyin. 🙂

Zagreb gezilecek yerleri teleferik
Zagreb’te Dünya’nın En Kısa Teleferiği

#6 Saint Catherine of Alexandria

Beyazlar içerisinde ki bu kilise bize Floransa’da bulunanları hatırlattı. Bir göz atmanızı, geçerken fotoğraf çekmenizi öneriyoruz. Özellikle üzerine güneş düştüğünde bu kilise oldukça güzel bir hal alıyor. 1632 yılında inşa edilmiş bu kiliseyi ziyaret edebilirsiniz. Zagreb şehir rehberi 6. sırasında.

#7 St. Mark’s Church

Gelelim Zagreb’in en güzel noktalarından ve görülmesi gereken yerlerinden bir tanesine. Zagreb gezilecek yerler listemizde 7. sırada olduğuna bakmayın. 13.yy‘dan kalma çatının üzerinde yer alan desenler güneşin batışıyla birlikte çok güzel renkler alıyor üzerine. Kilise üzerinde yer alan bayraklar Dalmaçya kıyılarında yer alan ülkeleri temsil ediyor. Sağdaki arma Zagreb’i, soldaki arma Hırvatistan’ı, Slovenya ve Dalmaçya krallığını temsil ediyor.

Meydana biz öğleden sonra gittik. O nedenle meydan kalabalık değildi. Önerimiz bizim saatlerimizde giderek meydanın en güzel renklerini almasını beklemek.

Buranın keyfini çıkardıktan sonra tekrar aşağı inmek için tünel altında kalan Majka Božja od Kamenitih vrata şapelini ve Stone Gate açık have kilisesini görmeye gidiyoruz. Ufak bir mağara içerisinde sanki kilise var gibi. Yolunuzun üstündeyse buraya ulaşabilirsiniz. Buradan tekrar şehrin altına inebiliyorsunuz.

Zagreb gezilecek yerleri St Marks Kilisesi Önü Out Of Office Mate
St Marks Church

#8 Ilıca Caddesi

Zagreb’in İstiklal caddesi Ilıca demeliyiz. Şehrin en önemli markalarının dükkanlarını bu cadde de görebilirsiniz.

Diğer geri kalan keyifli caddeler ve sokaklar Mirka Bogovica, Skalinska ve Opatovina sokağı.

Zagreb gezi rehberi Zagreb arnavut kaldırımları

#9 Tkalciceva Caddesi

Zagreb’in gençlerin nerede takılıyor, akşamları nereye gidelim ve akşam ne içelim diyorsanız buraya gelmenizi öneriyoruz.

#10 Zrinjevac Park

Bize Londra’da yer alan parkları hatırlatan Zrinjevac Park’a yakınsanız ziyaret edebilirsiniz. Şans eseri akşam saatlerinde burada müzikli bir konsere denk geldik. Biramızı alıp çimlere kendimizi attık.

O gece şanslı gecelerimizden bir tanesi olduğunu bilmiyorduk. Feyenoord futbol takımının oyuncuları şehir içerisinde tura çıkmış ve park’a giriş yapmışlardı. Eski Fenerbahçe’li futbolcu Dirk Kuyt’a tam olarak burada denk geldik. Gidip kendisiyle fotoğraf çektirdikten sonra Story’imizde paylaşınca bize dönüp el salladı. Ardından biraz utanma biraz heyecan ile birlikte park’tan ayrılırken kendisiyle vedalaştık.

Zagreb’te görebileceğiniz bir diğer park Maksimir ve Ribnjak.

Ayrıca 1 günden fazla vaktiniz olursa Mirogoj Cemetery ve Griç Tünelini ziyaret edebilirsiniz.

Zagreb’de gezilecek 10 yeri işledik. Şimdi karnımızı doyuralım.

Zagreb'te bir park
Zrinjevac Park

Zagreb Yeme İçme Rehberi

Zagreb’de yeme içme önerileri için fiyat – performans olarak restoranları ve cafe’leri listedik. Sana da karnını doyurmak kaldı arkadaşım. 🙂

Zagreb’de Akşam Yemeği Restoran Listesi

 • Nav: modern cuisine
 • Roguemarin: bistro
 • Elixir – raw food club: organic and veg
 • Fidel castro
 • R & b food: ribs
 • Takeneko: sushi
 • Mundoaka street food
 • La struk: traditional strukli is here

Zagreb’de Öğlen Yemeği Cafe ve Restoran Önerileri

 • Yellow submarine: burger smokeburger
 • Burgeraj: burger
 • O’hara Zagreb: pizza
 • Heritage: street food
 • Umami Zagreb: veg
 • Lari & Penati: delicious food
 • Mundoaka street food

Zagreb’de Kahvaltı Mekanı Önerisi

Melt: Zagreb’in en tatlı kahvaltıcısı ve cafe’lerinden bir tanesi

Zagreb’de Kahve Mekanları ve İçecek Yerler Listesi

 • Botanicar: black elixir coctail
 • Juice and juice: smoothies
 • Eli’s coffee: outdoor setting coffee
 • Otto & Frank: kokteyl
 • Express bar: coffee
 • Greenery procaffe: photogenic
 • Roots Coctail Bar: kokteyl
 • Cogito Coffee: kahve
 • The Cookie Factory
Zagreb'te kahvalti
Melt

Sziget’ten sonra aşırı sakin geldi bize Zagreb. Hırvatistan adaları turu öncesinde Zagreb turu içimizi dinlendirdi. Zagreb gezilecek yerler listesi umarım faydalı olmuştur. Zagreb bize yetmez, Split’e devam edeceğiz diyorsanız Split gezilecek yerler yazımıza bir göz atın. Dubrovnik gezi rehberi için seni böyle alalım.

Write A Comment