Herkesin benzer giyindiği ve toplum içerisinde farkını göstermekte zorlandığı bir çağda yaşadığımızı söylersek abartmış olmayız. İşte bu dönemde özel tasarım ürünler ve özellikle “Made in Turkey” olunca doğal olarak ilgimizi bir hayli çekiyor.

Dışarı çıkarken ah üzerime bir aksesuar atsam da rengimi, tarzımı ve duruşumu belli etsem diyorsanız, TukuTukum aksesuarları tam sizlere göre!

Tukutukum black swan tugba kuzdere
tukutukum creative director’ı Tuğba Kuzdere

Gelin kısaca TukuTukum’un hikayesini ve yeni koleksiyonunun hikayesini dinleyelim…

TukuTukum her sezon değişen ve özel olarak tasarlanan desenleri ile hızlı bir şekilde çok sevilen bir aksesuar ve plaj giyim markası haline gelmiş durumda.

Her koleksiyon özenle süren bir tasarım sürecinin sonunda oluşuyor. Tasarımlar eşsizliğe, zamansız zarafete ve sanat ve el sanatlarına olan derin hayranlık üzerine kurulu oluyor.

tukutukum bambi out of office mate
Tukutukum ile Kefalonia tatilimizden

Özellikle yeni koleksiyon da ipek fularlar üzerine işlenen nazar motifleri dikkatimizi çekiyor. Nazar inancının kökeni Sümerler’e, Babiller’e ve Eski Mısır’a uzanıyor. Nazar değmesi inanışına göre, insanın taşıdığı olumsuz düşünceler, fikrin dışarıya açılmış biçimi olan gözlerden dışarı çıktığına inanılıyor. Bu da, ancak bakışlarla olabileceğinden bahsediliyor. Buna, vurucu güç adı veriliyor ve vurucu gücü önlemek, ondan korunmak için ise “göze gözle karşı gelmek” gerektiliğinden bahsediliyor.

Nazar boncuğunun açgözlülüğü, düşmanı, kötü enerjiyi kırarak bizden uzaklaştıracağına inanan bir toplum olduğumuzdan neredeyse evimizde veya ofisimizin her yerinde nazar boncuğu motifine yer veriyoruz. Tüm TukuTukum tasarımları da, bu inanç çerçevesinde, negative enerjiye karşı koruma sağladığına inanılan “evil eye” formuna desenlerinde yer veriyor.


TukuTukum ürünleri sürdürülebilir kaynaklar, modern üretim teknolojileri ve otantik ince işçilik kullanılarak Türk zanaatkârları tarafından işleniyor. İpek fularların üretimi yerli kalifiye ev hanımları tarafından el işçiliğiyle tamamlanıyor.

Write A Comment