Tarihin en eski şarap üretim topraklarından biri olan Trakya bağ rotası küllerinden tekrar doğuyor. Üzerinde yaşadığı Trak’larla birlikte başlayan ve milattan önceye kadar uzanan bu serüven Trakya bağ rotasında yer alan Trakya bölgesi şarap üreticileriyle birlikte tekrar hayat buluyor.

İstanbul’a oldukça yakın olan gidebileceğiniz ve beğendiğimiz 8 Trakya şarap rotasını sizlerle paylaşıyoruz.

Trakya şarap rotasında umerbey vineyards, barel bağları, suvla, barbare bağları, arcadia, dessera bağ evi, porta caeli, ve palivor çiftliği yer alıyor.

trakya bağ rotası turu haritası ve konaklama ooomate
Trakya’nın iklimi şarap yetiştiriciliğine oldukça uygun

Trakya Bağ Rotası

Trakya bağ rotasını planlarken biz Kuzey Trakya’da yer alan yani Kırklareli bölgesininde ki şarap üreticelerini gezmeye karar verdik. Tekirdağ ve Çanakkale’ye kadar uzanan şarap yolculuğunun geri kalanını başka zaman gezdik.

3 gece 4 günlük bir planla üreticilerin neredeyse tamamını gezebilirsiniz. Veya bizim gibi yaparak ikiye bölebilirsiniz.

Günü birlik turlarda düzenlemeniz tabii ki mümkün ama bir günde tüm Trakya bağ turu yapmanız pek mümkün değil. Kuzey veya Güney’de yer alan bağ evlerinden bazılarını seçmenizi gerektirir. Kuzey’de Kırklareli, Güney’de Çanakkale’ye kadar bu rota uzanıyor.

Trakya Bağ Rotasını özellikle ilkbahar ve sonbahar ayları içerisinde yapmanızı öneriyoruz. Aşağıda yer alan trakya bağ rotası turu önerimiz buradan Google Maps ile ulaşabilirsin.

Trakya Şarap Hasatı

Hasat Ağustos ayında başlıyor, Eylül’ün sonuna doğru tamamlanıyor. Üzümlerin tam olgunlaşma zamanında gün doğmadan hemen önce serin saatlerde hasat başlıyor.

Yazı boyunca kullandığımız bazı fotoğrafları toplamak zorunda kaldık çünkü sd kartımız bozuldu. 🙁

Fotograf: Mert Guller

Trakya Bölgesi Şarabı Özellikleri

İki güzide bölgemiz Marmar Bölgesi ve Karadeniz iklimlerinin karışımı bu bölgeyi şarap yetiştiriciliğine uygun hale getirir. Ancak hiç kolay değildir. Lakin sert Karadeniz ve ılımlı Marmara bölgesinin havaları çok değişkenlik gösterebileceği için ani gelen hava değişimleri üreticileri zorlayabilir.

Bize düşen gösterilen bu emekten keyif almaktır.

Trakya bölgesinin toprağında yer alan kil ve kum karışımları sayesinde Trakya şaraplarından koku notaları oldukça belirgindir. Levon Bağış olmasakta iyi şaraptan üç aşağı beş yukarı anlıyoruz bence.

Yetişen üzümler Chardonnay, Sauvignon Blanc, Sauvignon Gris, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah ve Semillon’dur.

Porta caeli çanakkale eceabat
Fotograf: http://portacaeli.com.tr/portacaeli/

Trakya Bağ Evi ve Otelleri Konaklama Seçenekleri

Trakya Bağ rotası ve turunu planlarken önerimiz kesinlikle bu bölgede yer alan üreticilerin sağladığı konaklama seçeneklerinden birini tercih etmeniz yönünde.

Aşağıda yer alan bazı şarap evlerinin çok güzel konaklama seçenekleri mevcut. Burada yer alan Trakya bağ otellerinde konforlu konaklama tercih edebilirsiniz.

Alternatif seçeneklerde mevcut biz Lüleburgaz’a bağlı Hamitabat köyünde bu Airbnb evinde kaldık. Oldukça keyifli vakit geçirdik. Ateşimizi yaktık, sabah yogamızı yaptık, köylülerle birlikte karpuz ektik ve akşam köyden aldığımız kooperatif etle mangalımızı yaptık. Günübirlik olarak etrafta yer alan üreticilere ve bağlara turlar düzenledik. Lüleburgaz’da kaldığımız için Arcadia’ya birden fazla kez gittik.

Hamitabat köyü luleburgaz airbnb konaklama
Airbnb Hamitabat Köy Evimizden

#1 Umurbey Vineyards

Sahibi Umur Arıner’dir. Tekirdağ’a 12 km. uzaklıkta olan Yazır köyünde yer almaktadır. Umur Bey Amerika’dan dönerek ayçiçeği ve buğday tarlalarını üzüm bağlarına çevirmesiyle Umurbey Vineyards’ın hikayesi başlıyor. 1993 yılında Trakya’da kuruluyor. İlk beyaz şarap 1997’de üretilirken, ilk kırmızı şarap için 2002’ye kadar beklememiz gerekiyor.

Bağlar ile şaraphane arasında sadece 500 m kadar mesafe bulunuyor. Şato tipi üretim sağlanıyor. Üretim Umurbey Vineyards’ın kendi üzümleriyle gerçekleşiyor.

Şato tipi üretim: Üzüm bağları ve şarap üretim tesinin aynı yerde, bir arada yer almasını söyler.

Trakya bağ rotası içerisinde Umurbey Vineyards’a uğrayabilir ve şarap tadımı yapabilirsiniz. Bağları gezebilir ve gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca karnınızı doyuracak bir şeyler atıştırabilirsiniz. Umurbey şaraplarının özellikle fiyat-performans olarak oldukça başarılı bulğumuzu söyleyelim. Aşağı favorimizi bırakıyoruz. Trakya’lı şarap üreticisinin Bodrum’da bir şubesi olduğunuda hatırlatalım.

Umurbey Vineyards’ın konaklama yapacak bir bağ evi bulunmamaktadır.

Trakya bağ rotası içerisinde yer alan en önemli şarap üreticilerinden bir tanesi olan Umurbey’in şarapları şu şekildedir:

 • BLEND SAUVIGNON BLANC CHARDONNAY
 • BLEND BLUSH 2018
 • BLEND CABERNET SAUVIGNON MERLOT 2017 (favorimiz)
 • CABERNET SAUVIGNON 2017
 • MERLOT 2017
 • CABERNET SAUVIGNON MERLOT 2017
 • SAUVIGNON BLANC 2018
 • SAUVIGNON BLANC & SEMILLION 2017 (favorimiz)

#2 Barel Bağları

1997 yılında Akın Ailesi tarafından kurulan Barel Bağları, Tekirdağ’ın Karevli Köyü’nde yer alıyor. İlk şarabın ticari olarak satışı içinse 2011’e kadar beklememiz gerekiyor. Elle emek emek toplanan ve hasta edilen üzümler, Şato tipi yöntemle üretiliyor.

Doğanın içerisinde bulunan ve restoran olarakta hizmet veren butik Barel dağ evini ziyaret edebilirsiniz. Burada retro tarzda masalar, güzel bir bahçe, demir sandalyeler ve uzun masalar sizi karşılıyor. Şarap yanında gidebilecek atıştırmalıklar ve yemek seçenekleri keyifli bir gün geçirmenize neden oluyor. Ayrıca güler yüzlü bir hizmet olduğunu söyleyelim.

Ayrıca Barel’in web sitesinden görebileceğiniz gibi çeşitli günler içerisinde özel organizasyonlar ve canlı müzik konserleri olabiliyor.

Önerimiz: Yemek için değil, Rose şarabını denemek için uğrayabilirsiniz. Pit stop tadında.

Barel’de konaklayacak bir ev bulunmuyor.

Barel bağ evinden alabileceğiniz şarap çeşitleri:

 • Barel Vineyards Cabernet Sauvignon & Merlot
 • Barel Vineyards Syrah
 • Barel Reserve
 • Maa (favorimiz)
 • Gunn Cabernet Sauvignon & Syrah
 • Barel Vineyards Rose (favorimiz)

#3 Suvla

Gelibolu Tarihi Yarımadası gibi hem yakın tarih hem de mitolojik tarihe kadar uzanan yaşanmışlıkların toprakları üzerinde yetişen Suvla, Çanakkale Eceabat’ta ziyaretçilerini bekliyor.

Trakya bağ rotasında Güney’e doğru inerseniz uğramanızı ısrarla önereceğimiz en önemli durak.

Suvla kurucusu olan Selim Zafer Ellialtı’nın 600 dönümlük aile bağlarında hayat verdiği Suvla’da, 2013 yılında organik sertifikaya geçen üzüm cinslerinden Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz, Chardonnay, Sauvignon Blanc gibi ve yöreye özgü Kınalı Yapıncak ile Karasakız yetişiyor.

Trakya şarapları içerisinde belki de en çok tükettiğimiz Suvla desek yanılmayız. Belki tadından dolayı, belki de Eceabatta yer alan o tatlı ve Toskana’da ki şarap evlerine benzettiğimiz bağ evinden mi bilinmez bizim favorimiz Suvla.

Yolunuz üzerindeyse kasa kasa uygun fiyata şarap alabilir, şarap tadım bardakları sipariş verebilir ve lezzetli bir kaç atıştırmalık yiyebilirsiniz. Özellikle dört peynirli üzümlü pizzayı denemenizi öneririz.

Biraz nefes almak için çok keyifli bir yer!

Suvla Eceabat’ta kalabileceğiniz veya konaklayabileceğiniz bir bağ evi maalesef bulunmuyor. Istanbul’da Suvla şaraplarını bulmak oldukça kolay. Dilerseniz Kanyon’da veya Cihangir’de bulunan dükkanlarından kendiniz satın alabilirsiniz.

Suvla’yı sevenler için Emaar AVM’de veya Kanyon’da sinema salonların üzerinde tatlı bir restoranı bulunuyor. Özellikle iş görüşmeleri için burayı tercih ediyoruz.

Suvla’da tercih edebileceğiniz şarap çeşitleri şu şekilde:

 • Kabatepe (favorimiz) (fiyat performans açısından en çok tercih ettiğimiz kırmızı şarap)
 • Bigalı/Behramlı/Kocatepe (diğer fiyat performans şaraplarına göre rahatlıkla tercih edebilirsiniz)
 • Kilitbahir
 • Kumkale
 • Suvla (Özellikle Sauvignon Blanc Semillon en sevdiğimiz beyaz şarabı)
 • Kırte
 • Suvla Sır
 • Suvla Sur
 • Suvla Reserve
 • Suvla Grand Reserve

Suvla şarapları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Suvla’nın sitesini ziyaret edebilirsiniz.

trakya bağ turu ooomate suvla eceabat
Suvla’ya Çanakkale’den geçerken mutlaka uğrarız

#4 Barbare Şarapları (Barbare Bağları)

Trakya bağ evi konaklama ve evleri denince belki de en çok hatırlanan yerlerden bir tanesi Barbare Bağları.

Can Topsakal’ın 2000 yılında işe koyulmasıyla beraber, Barbare şaraplarının hikayesi başlar. Araştırmalar sonucunda denizden gelen serinletici hava ve güneşin ısısının buluşma noktası olan günümüzde Barbare Bağları olarak anılan şarap bağları kurulur.

Tekirdağ’ın Barbaros kasabası ile Yazır köyü arasında yer alan Barbare Bağları 230 hektarlık alanı ve konaklama seçeneğiyle ziyaretçilerini bekliyor.

Dileyen ziyaretçiler mahzende şarap tadımı yapabiliyor, üzüm bağlarını gezebiliyor ve sevdikleri şarabı uygun fiyata alabiliyorlar. Ayrıca muhteşem gün batımında lezzetli yemekler ve muhteşem manzara da ziyaretçileri bekleyen diğer güzelliklerden.

Sosyalleşmek ve yeni insanlarla tanışmak için güzel bir yer olduğunu söylemeliyiz. Şömine etrafında akşamları muhteşem sohbetler dönebiliyor. Ayrıca odalarda elektronik aletler yer almaması sebebiyle ortak alanlar oldukça hareketli. Odalar ultra lüks değil ama ihtiyacınızı karşılayacağını söyleyelim…

İstanbul’a sadece 1.5 saat uzaklıkta yer alıyor. (Tabii trafik yoksa)

Barbare’de konaklamaya Trakya bağ rotası turu esnasında tercih edebilirsiniz. Konaklama her şey dahil bir sisteme göre yapılmaktadır:

 • Sabah, öğle ve akşam yemeği 
 • Konaklama 
 • Sınırsız Barbare Şarapları 
 • Sınırsız soğuk, sıcak alkolsüz içecekler 
 • Şaraphane gezisi 
 • Tadım aktivitesi.

gibi harcamaları içermektedir. Günlük fiyatlar 2 farklı oda seçeneğine göre 1500 TL ile 2000 TL arasında değişmektedir. 18 tane odası bulunuyor işletmenin. Barbare şarap evi konaklaması için dilerseniz buradan rezervasyon yapabilirsiniz.

Sabahtan akşama peynir servisi oluyor. Sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri bölgenin geleneksel tatlarıtaşıyor.

Organik bağcılık ve Ecocert sertifikaları bulunmaktadır. “Topraktan alınanı tekrar toprağa geri vermek” ana felsefeleridir.

Barbare bağlarında şato tipi üretim benimsenmiştir. Böylece üzümler hasadın arkasından hiç bekletilmeden işleme alınır. Barbare şarapları içerisinde fazla fiyat performans seçenekleri olmadığını hatırlatalım.

Özellikle bağ bozumu zamanı veya ilkbahar’da Barbare’ye kesinlikle bir kere gitmenizi öneriyoruz.

#5 Arcadia Şarapları (Bakucha Vineyard Hotel)

Trakya bağ rotamızda kaldığımız evin hemen yanında yer alan Arcadia bağları ve Bakucha Vineyard Hotel özel bir bağ kurduğumuzu söylemeyeliyiz. Lezzetli toprak tatlısı, muhteşem manzarası ve oldukça keyifli restoran alanıyla birlikte kalbimizde yer kazandı.

Sonbahar ayında yaptığımız rotamızda evimize yakın olması nedeniyle en çok uğradığımız yer oldu!

Hamitabat Köyü, Lüleburgaz tarafında yer alan Arcadia bağları 200 hektarlık bir alanda yer alıyor. Bizlerde Hamitabat Köyünde bulduğumuz airbnb evinde konaklamıştık. Meyve bahçelerinden, üzüm bağlarına, Spa alanından, meşe korularına şehir hayatından uzaklaşarak nefes alabileceğiniz bir yer sizlere sunuyor. Ayrıca yemeğe de günübirlik olarak rahatlıkla gelebileceğiniz bir yer olduğunu hatırlatalım. Çalışanlarda bir o kadar güler yüzlü ve yardım sever olduklarını söyleyelim.

Fotoğraf çekmek için muazzam alanlar bulunuyor.

Bağların bulunduğu geniş alan farklılığı nedeniyle farklı tatların ve lezzetlerin ortaya çıkmasına olanak sağlandığı söyleniyor. Böylece farklı tatlar ve lezzetleri tatma fırsatı yakalıyorsunuz. Sauvignon Gris ve Sauvignon Blanc şaraplarından ortaya çıkan Arcadia şarapları bizim için en lezzetlileri oldu. Kırmızı şaraplarını çok beğendik ama ismini hatırlamadığım için detay veremiyorum.

Konaklama alanına gelirsek 26 adet özel teraslı suit, yetenekli şeflerin lezzetli yemekleri, gün batımı manzarası ve yüzme havuzuyla ziyaretçilerini bekliyor. Gelir gelmez dilerseniz bir grupla üzüm bağı turu ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca kasa kasa şaraplar uygun fiyatlara alabiliyorsunuz.

Oda fiyatları hafta içi ve hafta sonu olmak üzere 700 TL ile 1400 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Oda/Kahvaltı ve Yarım Pansiyon seçenekleri sunuluyor. Dileyenler SPA, Hot tube girebiliyor veya masaj alabiliyor.

Özel etkinlikler için de tesisin musayit olduğunu hatırlatalım.

Trakya bağ rotası üzerinde kesinlikle uğranması gereken bir durak! Özellikle Kuzey Trakya bağ rotası turu yapıyorsanız Arcadia’a gönül rahatlığıyla konaklayabilir veya öğle/akşam yemeği için uğrayabilirsiniz.

#6 Dessera Bağ Evi

Trakya bağ rotası içerisinde Kırklareli’de 200 dönüm bağ üzerinde yer alan Dessara Bağ evi ziyaretçilerini karşılıyor. Eşsiz bir manzara, keyifli konaklama ve doğanın içerisinde huzur sizi bekliyor.

Romantik bir hafta sonu arayan çiftler için Barbare ve Arcadia’dan sonra Trakya bağ rotası içerisinde alternatif keyifli bir seçenek sunuyor. Trakya şarap yolunu takip edenlerse tadım veya yemek için durabilirler.

Vino dessera şarapları içerisinde özellikle bizim favorimiz Cabernet Sauvignon oldu.

Dilerseniz uğrayabilir, dilerseniz 18 odalı hizmet veren bağ evinde konaklayabilirsiniz. Konaklama içerisinde sabah kahvaltısı, öğlen yemeği, akşam yemeği, bağ gezisi ve sınırız şarap seçeneklerini kapsıyor. Gecelik 2 kişilik oda fiyatı hafta içi 1400 TL olurken, hafta sonu 1800 TL olarak ön plana çıkıyor.

Yıl içerisinde bağ bozumu, gün batımı turu, üretim tesisi turu ve canlı performans etkinlikleri düzenleniyor. Dileyenler kişi başı 75 TL‘den tadım paketini günü birlik alabiliyorlar. Tadım menüsü içerisinde 6 çeşit şarap ve peynir tabağı bulunuyor.

#7 Porta Caeli

Çanakkale Eceabat bölgesi bizim Trakya bağ rotası içerisinde en sevdiğimiz bölgelerden bir tanesi. Bu rotanın Güney’ini yapıyorsanız mutlaka uğramanız gereken bir yer Porta Caeli. Özellikle yeşil doğası, rüzgarın suratınıza çarpan hissiyatı ve zengin toprağı bizim için vazgeçilmez bir rota yapıyor. Nergis’in Çanakkaleli olması da nedenlerden bir tanesi olabilir. 🙂

Özellikle yeni jenerasyon üzüm işleme ve bulunduğu yerin Toskana’ya andırması nedeniyle Porta Caeli bizim favori Trakya bağ rotası listemizin başında yer alıyor.

Porto Caeli bağları 170 hektar üzerinde yer alıyor. Üzümlerin %20’si beyaz şarap için kullanırken, %80’i kırmızı şarap için ayrılıyor. Tamamen el ile üzümler toplanıyor ve şato tipi üretimle işleme alınıyor.

Porta Caeli içerisinde 21 odalı butik bir hotel bulunuyor. Özellikle modern tasarım, çağdaş sanat eserleri ve SPA tesisleriyle konaklamak için oldukça keyifli bir seçenek olarak karşınıza çıkıyor.

Siyah üzüm çeşitleri: Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon ve Petit Verdot’tur. Beyaz üzüm çeşitleri: Sauvignon Blanc, Chardonnay ve Viognier.

Dileyenler her gün 17:00’de yapılan şaraphane gezilerine uğrayabiliyorlar. Ancak, bunun için Porta Caeli’den rezervasyon yapılması gerektiğini hatırlatalım.

Özellikle şık ve lüks bir deneyim yaşamak isteyenler Trakya Bağ Rotası içerisinde burada konaklayabilirler. Konaklama, rezervasyon ve fiyatlar için buraya bakabilirsiniz.

Hotel caeli girişi
Fotograf: http://portacaeli.com.tr/portacaeli/

#8 Palivor Çiftliği

Palivor çiftliğini bir çoğumuz İstinye Park, Bebek ve Nişantaşı’ndan biliyor. Peki, Bulgaristan sınırında yer alan uğrayabileceğiniz ve dilerseniz 8/10 kişilik arkadaş grubuyla kalabileceğiniz bir çiftlik arazisinin olduğunu biliyor muydunuz?

Longoz milli parkını gezdikten sonra öğleden sonra yemek yemek hem de uğramak için yola çıktığımızda bizi ne beklediğini çok beklemiyorduk. Su üzerinden arabamızla geçerek, orman içerisinde uzunca bir yolu takip ettikten sonra ormanın içerisinde konuşlanmış bir araziye girdiğimizde bizi Palivor logosunda da bulunan heykel geyikler bizi karşıladı.

Sağ tarafta çiftlik evleri, sol tarafta inekler ve sanat eserleri bizi kendisine hayran bıraktı. Özellikle sınırda ve orman içerisinde bulunması nedeniyle doğasıyla büyüledi.

Biz öğle yemeği için kendilerini aradığımızda bizden sipariş almadılar, direkt olarak et olarak ne isterseniz dendi ve telefon kapandı. Gittiğimizde bizi ne beklediğini yemek olarak bilmiyorduk. Orada çalışan tatlı mı tatlı iki üç kişilik ekip bize oldukça lezzetli bir sofra hazırladı. Hayatımda yediğimiz en güzel pilavı burda yedim dersem yalan olmaz. Yanında açtığımız ve orada ki bağlardan yetişmiş üzümlerden yapılan Papazın şarabına hayran kaldık. Giderken bir kaç şişe aldık.

Kiralayabileceğiniz çiftlik evleri yanında, bizim gibi günü birlik uğrayabilir, yemek yiyebilir, şarap tadabilir ve orada yer alan dükkanı gezebilirsiniz. Bu deneyimden oldukça keyif aldığımızı söyleyelim. Palivor çiftliği konaklama için buraya göz atabilirsiniz.

palivor çiftliği trakya şarap rotası

Trakya bağ rotası, yolu ve şarap yolculuğu yazımızın sonuna gelirken bize dilediğiniz zaman ulaşabileceğinizi hatırlatalım. Instagram hesabımızı takip ederek dilerseniz bize destek olabilirsiniz. Şimdiden keyifli, güzel ve huzurlu yolculuklar dileriz.

Write A Comment