Split Hırvatistan’ın adalarını gezmeden önce uğrayabileceğiniz ve yarım gün içerisinde önemli yerlerini gezebileceğiniz bir liman kasabası. Biz Split’te kalmamaya ve direkt olarak Vis’e geçmeye karar verdik. Tabii Split’te gezilecek yerler yazısını oluşturmamızı bu yarım gün sağladı.

Bizim gibi otobüsle geldikten sonra şehri gezmek isterseniz otogar’da indikten hemen sonra valizlerini teslim edebileceğiniz saatlik yerler bulunuyor. Gemiler zaten otogarın karşısından kalktığı için kafanız rahat olabilir. Biz direkt olarak iskele tarafında gemiye en yakın olan valizlerimizi bıraktık.

Split sokakları
Split

Split’te Gezilecek Yerler

#1 Diocletian’s Palace

Roma İmparatoru Diocletian’ın yaptırdığı saray Split old town’ın önemli bir kısmını kapsıyor ve tüm yollar buraya çıkıyor. Günümüzde Roma’lıların Dünya üzerinde bıraktığı en önemli eserlerden biri olarak gözüküyor. Saray Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

Diocletian kendi isteğiyle Roma İmparatorluğundan istifa ettikten sonra buraya yerleşir ve kalan günlerini bu saray’da geçirir. Günümüzdeyse 3000 kişi bu kalıntıların içerisinde yaşıyor. Split’in görülmesi gereken restoranları, kafeleri ve dükkanları bu kalıntılar içerisinde yer almaya devam ediyor. Ayrıca sarayın girişi önünde roma askerlerinin kıyafetlerini taşıyan sanatçılar ile güzel bir fotoğraf çektirme şansı yakalıyorsunuz.

Ayrıca saraya girerseniz 3 adet Mısır’dan getirilmiş Mısır sifenksini görebilirsiniz. Bu sifenkler 3500 yıl önce getirilmiş. Giriş yaklaşık 40 kuna yani 5 euro civarında.

Bizim vaktimiz sınırlı olduğu için Cathedral Bell’in önünde takıldık. Erken saatlerde gelirseniz birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Ayrıca Temple of Jupiter, Bronze ve Golden Gate diğer görülmesi gereken diğer yerleri.

Game of Thrones‘un bazı sahneleri sarayın altında yer alan basement’lardan birinde çekilmiş. Game of Thrones fanlarına duyrulur.

Split gezilecek yerler split kuralları tabelası
Kurallar Şehri

#2 Saint Domnius Cathedral Bell Tower

Diocletian’s Palace girişinin hemen yanında yer alan Bell Tower, Romalılardan günümüze kalan en iyi korunmuş kiliselerden bir tanesi olarak ön plana çıkıyor. 24 sütün kulenin etrafını adeta koruyor.

Bell Tower yıllar içerisinde bir kaç kez yeniden inşa ediliyor ve günümüzdeki halini alıyor. Yukarı çıkıp şehri tepeden görmek isterseniz merdivenler ve ekstra bir ücret sizi bekliyor.

Diocletian’s Palace
Saint Domnius Cathedral Bell Tower

#3 Riva Promenade

Yürüyüş yapmak, kahve içmek, güneşin tadını çıkarmak ve zamanı geldiğinde çeşitli aktivitelerin gerçekleştirdiği sahil yürüyüş yolu Riva.

Palmiye ağaçlarıyla ve oturup denizi seyredebileceğiniz banklarla birlikte Split’e gelenlere dinlenme fırsatı veriyor. Riva günümüzdeki halini Fransızların 19.yy da ki işgalinden sonra alıyor. Uzunluğu 250 metreyi bulan bu yürüyüş yolunu görmeden Split’ten dönmeniz neredeyse çok zor.

Hırvatistan gezi rehberi split ooomate
Split

#4 Fruit Square

Splitin en güzel fotoğraf köşelerinden bir tanesi meyve meydanı. 🙂 İsminden anlayabileceğiniz gibi yıllar öncesinde çevre kasabalardan gelen kadınlar bu meydanda meyve satarlarmış. O nedenle ismi zaman içerisinde meyve meydanı olarak bilinmeye başlanmış. Meydan’da Venediklerden kalma bazı kalıntılar ve Milesi ailesinden kalma Barok tadında dış cepheli evler sizi bekliyor.

Split gezilecek yerler fruit square
Fruit Square

#5 Marjan National Park

Hırvatistan’da en çok etkililendiğimiz olaylardan bir tanesi halkın ve devletin National Park’lara sahip çıkması. Gittiğimiz her ada da ve şehir de mutlaka National Park kasabaların hatta şehirlerin önemli bir kısmını kapsıyor. Split’te de durum pek farklı değil.

New York City’de yer alan Central Park büyüklüğünde olan bu park Split şehrinin akciğerleri olarak görülüyor. Marjin Hill bir diğer adıyla Telegrin deniz seviyesinin 178 metre yükseliğinde Split’i boylu boyunca gözünüzün önüne seriyor.

Sustipan, Sv. Jere Church, Vidilica Cafe ve Zoo park içerisinde uğrayabileceğiniz güzel noktalar olarak ön plana çıkıyor. Denize girmek isteyenler Kasjuni ve Bene Beach’i tercih edebilirler. Marjan’ın içerisinde araba kullanmak yasak, o nedenle şehirden yürüyerek veya merdivenleri tercih ederek çıkmanız gerekiyor. Haliniz yoksa hiç yeltenmeyin diyoruz. 🙂

Split marjan park
Marjan Park

Split yarım günde bize yetti, senin için de Split’te gezilecek yerler yazısı. Açıkcası bir gün burada kalabilirdik; ancak, vaktimizi adalarda geçirmeyi tercih ettik. Yol tercihinize göre Split’te bir gün konaklayabilirsiniz. Split’te kalıp ada ada gezmeyi veya tur satın almayı tercih edebilirsiniz. Kararı size bırakıyoruz. Sorunuz olursa bizimle iletişime geçmeyi veya yorum atmayı unutmayın.

Hırvatistan adaları turumuzu merak edersen, Hırvatistan gezi rehberi ve bilgi almak istersen ve buradan Dubrovnik’e geçmeyi düşünüyorsan Dubrovnik rehberine tıklayabilirsin.

Write A Comment