Porto da gezilecek yerleri sizin için toparladık. Top 10 listesine döktük. Okuması kolay, keyfi bol efendim.

Biz gezdiğimiz yerlerin önemli bir kısmını yürüyerek gördük, böylece hiç bir ayrıntıyı kaçırmadık. Tabii ki biraz yorulduk ama verdiğimiz ufak molalar bizi kendimize getirdi. Tabii Porto’da bu 10 yer dışında yapabileceğiniz ve görebileceğiniz çok yer var.

#1 Church of Saint Ildefonso

Porto’da gezilecek yerler sıralamasında ilk sırada mavi mozaikli kiliselerin en güzellerinden. Özellikle dış cephe rengi itibariyle Porto’da görmeniz gereken bir kilise. Oldukça güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Portekiz mimarısına özgü Azulejo seramiklerini bu kilisenin dış cephesinde görebilirsiniz. 1739‘da yapılan kilisenin içerisine biz girmedik, dışından fotoğrafladık.

Porto gezilecek yerler Saint Ildefonso kilisesi
Church of Saint Ildefonso

#2 Igreja do Carmo

Saınt IIdefonso’ya benzemesiyle dikkat çeken dış cephesinde mutlaka fotoğraf çekmenizi öneririz. En güzel fotoğraflarımızı yakaladığımız yerlerden birisi oldu bizim için. Özellikle Zenith’te kahvaltı yapmayı düşünüyorsanız burası yolunuz üzerinde kalacak. Porto’da gezilecek yerler arasında en güzel ve sevimli yeri.

Igreja do Carmo porto ooomate
Igreja do Carmo

#3 Luis 1 Bridge

Köprü üzerinden yürüyerek geçebilirsiniz. Aşağı bakmaktan korkuyorsanız çok yakın yürümemenizi öneririz. Köprünün en üstünden yürürseniz yanınızdan tren geçebilir o nedenle mutlaka dikkatli yürüyüşünüzü gerçekleştirin. Köprünün en alt tarafına giderseniz güzel fotoğraflık anlar yakalayabilirsiniz. Porto’nun belki de gezilecek görülecek yerler arasında en ikonik olan yer burası.

Teleferico de Gaia, fiyatından dolayı biz teleferiğe binmeyi çokta gerekli bulmadık ama tercih ederseniz köprüden hemen sonra binebilirsiniz. Bu köprünün 1886 yılında yapılmıştır.

Porto Luis 1 köprüsü ve douro nehri
Luis 1 Bridge

#4 Graham’s Port Lodge

Porto gezilecek yerler listesinde dördüncü sırada bir şarap mahzeni. Dünyaca ünlü Porto şarabını burada deneyebilirsiniz. Oldukça tatlı olması nedeniyle Porto şarabı bizim pek ilgimizi çekmediği için gidip denemedik. Winery kültürünü seviyorsanız girmenizi öneririz. Porto şarabını yemekle birlikte sakın denemeyin, yemekten sonra tatlı niyetine tüketin.

Port Graham's
Graham’s Port Lodge

#5 Rua de Santa Catarina

Porto gezilecek görülecek yerler arasında 5. sırada istiklal caddesi. Alışveriş yapmak isterseniz buraya uğrayın.

Porto gezi rehberi out of office mate

#6 Se do Porto

Porto’nun en ünlü kathedrali. Dış bahçe manzarası güzel. İçi kapalı olduğu için biz giremedik. Etrafından dolanarak Luis 1 Bridge’e doğru çıkabilirsiniz.

Se do Porto

#7 Jardim da Cordoaria

Portekiz’in en güzel özelliklerinden birisi gazeteci gibi sokak ortasında büfe görünümlü yerlerde içki servisinin olması. Jardim da Cordoaria bahçesinde bunlardan en güzeline denk geldik. Puflar üzerinde yatıp, beyaz şarabımızı yudumladık. Oldukça keyifliydi. Yemek sonrası gelip burada takılabilirsiniz.

Porto evleri ve renkli apartmanları

#8 Torre dos Clerigos ile Igreja dos Clerigos

Kilisiye giriş ücretsiz. Arkasında yer alan kuleye ise ücretli giriş yapabilirsiniz. Kiliseye girdik, ancak rotamızın başında olduğu için kulenin tepesine tırmanmadık. Porto’da gezilecek yerler sıralamasında 8. sırada bir başka kilise.

Igreja dos Clerigos

#9 Livraria Lello

J.K. Rowling’in Hagwarts’ı hayal ettiği kütüphane olarak biliniyor. Giriş için dışarıda ki bayiiden bilet almanız gerekiyor. İki kişi olmanız durumunda bir kişi sıraya girip, diğer kişi bilet almaya gidebilir. Tenha saatleri tercih edin çünkü içerisi ana baba günü olabiliyor. Bunun yanında kırmızı merdivenler ve kütüphanenin dekoru gerçekten büyüleyici. Güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Biletle birlikte kitap alırsanız indirim mevcut.

Livrario lello Porto
Livraria Lello

#10 Sao Bento Railway

1800’lerden kalma bu istasyonun içini görmenizi öneririz. Oldukça güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Porto’nun etrafını saran Azulejo mavi seramiklerini burada da bulacaksınız. Lizbon’a trenle gidiyorsanız veya gelmişseniz treniniz buradan kalkacak.

Porto tren istasyonu
Sao Bento Railway

Porto top 10 gezilecek yerler yazımızı tamamladın. Detaylı gezi rotası ve notlarımızı paylaştığımız Porto gezi rehberimize buradan ulaşabilirsiniz. Porto’da hem lezzetli hem de bütçenize uygun olması için oluşturduğumuz Porto’da yeme içme rehberine ise bakmadan rezervasyon yaptırmayın deriz.

Write A Comment