Oktoberfest’e Munich’te 2018’de gitmek fırsatı bulduk, gidecekler için el kitapçığı niteliğinde bir Oktoberfest rehberi hazırladık.

Ekim Ayı’nın ilk haftasına geldiğimizde kendimizi Dünya’nın en ünlü bira festivali olan Oktoberfest çadırlarından birisi içerisinde bulduk. 1 litrelik soğuk bira bardaklarını havaya kaldırıyor ve prost (Almanca şerefe) diye bağırıyorduk.

Ertesi sabah uyandığımızda hangover belası içerisinde can çekişirken, bir önce ki gece ne kadar eğlendiğimizi düşünerek bir sonraki sene tekrar gelmek üzerine birbirimize söz verirken bulduk.

Hikayeyi başa sararak…Oktoberfest hakkında bilmeniz gerekenleri, tarihini, nerede olduğunu ve festivalin vazgeçilmez parçası olan kıyafetlerinden bahsedeceğiz. Oktoberfest’e biraz olsun gitmeyi düşünüyorsanız, bu yazı tam size göre!

Oktoberfest yazarken “k” harfini kullanıyoruz. Octoberfest yazıp etrafta dolaşmayın. Yerli halk ise kısaca Wiesn demeyi yani çayırlık alan demeyi tercih ediyor.

oktoberfest gösterileri başlangıç
Oktoberfest’in başkenti Münih

15 Maddede Kısaca Oktoberfest Nedir

 1. Almanya’nın Münih kentinde gerçekleşen bira festivalidir,
 2. Erkekler lederhosen, kızlar ise Dirndl giyer,
 3. Münih’de Theresienwiese’e yani Oktoberfest alanına gidilir ve burada yer alan 14 çadırdan birine oturularak servis beklenir,
 4. 1 litrelik en az %6 alkol bulunduran biralar içilir,
 5. Çadırlar genellikle sabah 10:00’da açılır, akşam 22:30‘da kapanır,
 6. Çadırda tavuk, sosis, patates salatası ve pretzels yenir,
 7. Sadece çadır içerisinde bira değil dışarıda lunapark ve çeşitli eğlence araçları bulunur,
 8. Çadır içerisinde popüler müzik yanında, Alman ve Bavarya kültürü müzikleri çalınır,
 9. Çadır içerisinde oturmayana servis yapılmaz,
 10. Servisi adeta insanları dalga gibi yararak gidebilen dirndl giyen hostesler yapar,
 11. Çadıra giriş ücretsizdir, bira yaklaşık 10,50 euro‘dur,
 12. 22:30 gibi herkes şarhos çadırdan ayrılır,
 13. Genellikle Eylül’ün son haftası ile Ekim’in ilk haftasını kapsar,
 14. Özellikle şehirde bulunan turistler bu dönemde 7/24 sarhoş gezer,
 15. Yerli Münih halkı ekonomik sebepler dışında Oktoberfest’ten fazla haz almaz.
oktoberfest lederhosen siyah
Oktoberfest Festival Alanına Gitmeye Hazırım

Oktoberfest’in Kısa Tarihi

Oktoberfest’in tarihi 1810’lara kadar dayanıyor. Sıradan bir Ekim ayında Prens Ludwig (Kendisini Münih’de gezerken etrafta bolca görüyorsunuz) ve Prenses Therese evliliği şerefine şu an Oktoberfest’in yapıldığı çayırlık alan 5 gün boyunca halk icmeye, eğlenmeye ve yemeğe davet ediliyor. Bu tarihten beri savaş yılları hariç 185. Oktoberfest kutlanıyor. Bugüne kadar sadece 24 kez iptal olmuştur.

Covid-19 nedeniyle 2020’de iptal olması muhtemeldir. Oktoberfest rehberi sakla sonra işine yarar. 🙂

oktoberfest detaylar
Oktoberfest’te her şey detaylarda saklı

Oktoberfest Nerede Kutlanıyor

Günümüzde dünyanın neredeyse her yerinde kutlanan Oktoberfest’in gerçeği Almanya’nın Münih şehrinde kutlanıyor. Oktoberfest, 1810’da düğünün gerçekleştiği alanlardan bir tanesi olan ve adi geline adanan yani Theresienwiese kısaca Wiesn’de düz bir alanda kutlanıyor.

Wiesn yani festival alanında 14 büyük çadır, 21 ufak çadır ve düzinelerce stand bulunuyor. 14 çadırın tamamı Münih’li bira üreticileri tarafından sahipleniliyor. Toplamda 106,000 adet oturma yeri bulunuyor.

oktoberfest 2018 giris kapisi
2018 yılında festivale katıldık

Ulaşım

Alana şehir merkezinden gelmek oldukça kolay…Biraz kalabalık olacağı için bir kaç durak öncesini kullanarak alana girmeden güzel Münih havasını koklayabilirsiniz.

U-bahn metro hattı ile:

 1. U3 veya U6 ile Goetheplatz veya Poccistraße’ta inin
 2. U4 veya U5 ile Theresienwiese veya Schwanthalerhöhe’da inin.

Otobüsle gelmek isterseniz StadtBus-Line 134’ı kullanarak Theresienhöhe or Schwanthalerhöhe durağında inin.

oktoberfest rehberi ilk defa gidenlere lederhosen
Hayat kısa uçmaya bak!

Oktoberfest Rehberi – Servis Edilen Biralar

Wiesn içerisinde 1516 yılında Bavaria Dük’ü olan Clement IV tarafından konan ve saflık yasası olarak bilinen Reinheitsgebot‘e uygun bira tüketimine izin veriliyor. Ek olarak servis edilen biraların Münihli bira üreticisi olan Paulaner, Spaten, Hacker-Pschorr, Augustiner, Hofbräu veya Löwenbräu evlerinden bir tanesinden çıkmış olması gerekiyor.

Almanya, Avrupa Birliğine girdikten kısa bir süre sonra bu yasa ortadan kalkmıştır. Yerli halk hop noluyoruz demesiyle geri gelmiştir.

Bira servisi sabah 10:00 başlıyor ve akşam 22:30’da sona eriyor. Ben gece 00:30’a kadar bira servisi almak istiyorum derseniz bu iki çadırı tercih etmenizi öneriyoruz Käfer’s Wiesnschänke  veya Wine Tent. Açıkcası saat 22:00 olduğunda herkes yeteri kadar içtiği için çadırdan çıkış gerçekleşiyor. Oktoberfest rehberi için en önemli bilglerden bir tanesi bu!

Ortalama olarak 75 Milyon’dan fazla litre bira tüketiliyor

Bira ortalama her çadırda 10,50 euro civarında ve 1 litrelik olarak sizlere servis ediliyor. Bira o kadar soğuk geliyor ki 15 dakika içerisinde soğukluğundan hiç bir şey kaybetmemiş oluyor.

Bira servisini çadir içerisinde servisi dirndl kostümü giymiş kızlar yapıyor. Elinde tek tutuşta kimi zaman 19 adet birer litrelik bira bardağı taşıyabiliyorlar. İnsan içerisinden geçerken ağızlarında bulunan düdükleri kullanıyorlar ve yol vermezseniz sizleri iteklemekten geri kalmıyorlar. Ne diyelim işleri çok zor, o nedenle saygı duyduk.

oktoberfest hb münchen bira
1 litrelik bira bardakları buz gibi geliyor!

Oktoberfest Kıyafetleri [Kadın ve Erkek]

Erkeklerin giydigi kiyafete Lederhosen denirken, kadinlari giydigi kiyafete Dirndl deniyor. Kıyafetle ilgili gitmeyi düşünüyorsanız kafanızda çok soru işareti olacağını hissediyor gibiyiz, ancak merak etmeyin size bir kaç çözüm seçeneği sunacağız.

Münih şehrine adım attığınız andan itibaren etrafınızda özellikle sarhoş lederhosen giyinen insanlar karşınıza çıkıyor. O nedenle sokaklarda bu kıyafetleri giymekten çekinmeyin. Lederhosen kimi zaman geyik derisi, kimi zaman domuz, kimi zaman dana derisinden yapılıyor. Hatta karşımıza deve kuşu derisinden yapılan lederhosen bile çıktı!

Dirndl’ı ise bulmak nispeten daha kolay. Alp’lerde yaşayan köylü kadınların giydiği lokal kıyafet olan Dirdnl günümüzde farklı bir noktaya gelmiştir. Erkeklere ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var, fotoğraflarda gördüğünüz gibi dirndl kullanımı pek fazla mevcut değil.

Çadırlarında büyük bir kısmı zaten erkeklerden oluşuyor, o nedenle sosis festivaliniz hayırlı olsun!

oktoberfest münich geçit töreni
Munih’te sokaklar full böyle gezenlerle dolu

Erkeklerin bazıları Oktoberfest şapkası olan “Tirolerhüte” kullanabilir. Rivayete göre şapka üzerinde yer alan keçi tüyü ne kadar fazlaysa o kadar zengin olduğunuzu etrafa söylüyorsunuz. Artık kime göre neye göre zenginlik ona karar veremedik. Biz kostümümüzü şapkayla süslemedik.

Kısa bir hatırlatma içeri büyük çantalarla girmeniz mümkün değil, çantanız varsa evinizde bırakmanızı öneriyoruz. Çadırların dışarısına bira bardaklarıyla çıkmak yasak, güvenlik görevlileri yakalarlarsa sizleri geri döndürüyor.

Burada özellikle katılım sağlayacak erkeklerin kıyafet problemi oluyor; çünkü, erkeklerin giydiği kıyafet deri olduğu için pahalı.

oktoberfest rehberi ilk defa gidenlere çoraplar
Çorap ve ayakkabılar özel

Oktoberfest Kıyafetini Nereden Bulurum

 1. Münih’in etrafında bir çok noktada lederhosen ve drindl satılıyor. Herhangi bir mağazaya girip satın alabilirsiniz. Kalitesine ve dokusuna göre istediğiniz fiyatta bulabilirsiniz. Hatta Münih tren istasyonu yanında bir kaç Outlet’ten oldukça ucuza satın alabilirsiniz.
 2. Bizim yaptığımız gibi kiralayabilirsiniz. Böylece o fiyata daha kaliteli bir outfit oluşturabilirsiniz. Bizim aldığımız erkek kostümü geyik derisinden olup, çorap, ayakkabı ve ceket içeriyordu. Gömleği kendimiz satın aldık. Kadınların işi ise biraz daha kolay; çünkü, Drindl’lar daha ucuz ve bulması kolay. Yanınıza giderken siyah takım elbise ayakkabısı alabilirsiniz.
 3. Sadece pötikare bir gömlek giyebilir ve bu şekilde gidebilirsiniz. Kostüm giymeden gelen insanlar bile vardı, ancak çok önermiyoruz.

DİKKAT: Kadınların giydiği eteğin kuşağı sağ taraftan bağlanmış ise erkek arkadaşı olduğu, sol tarafan bağlanmış ise erkek arkadaşı olmadığı anlamına geliyor. Tabii turistler bunun ne kadar farkında olduğu tartışılır; ancak, gelenekler geçmişte bu şekildeymiş.

oktoberfest lederhosen kiyafetler'
Kombinim Hazır

Oktoberfest Hakkında İlginç Bilgiler

 1. Her yıl ortalama 7 milyondan fazla kişi katılım sağlıyor,
 2. Sadece Münih’te üretilen biraları içebiliyorsunuz,
 3. Adidas festival esnasında kusan insan sayısı fazla olduğu için Prost adında kusmuk geçirmez ayakkabı üretmiştir,
 4. Bira içmek istemeyenler için bir adet şarap çadırı bulunuyor yani Weinzelt,
 5. Oktoberfest için yapılan biralar ekstra alkölü fazladır,
 6. Pazar günü Munih valisi tarafından ilk bira konulmasıyla festival başlıyor,
 7. Her yıl ortalama 1000 adet kıyafet, 950 id, 500’den fazla telefon kayboluyor,
 8. Çadırlar içerisinde sadece oturanlara bira servisi yapılıyor,
 9. Her yıl yaklaşık olarak 8000 kişi festival alanında bulunan ilk yardım çadırına gidiyor,
 10. Bu yıl Google Map üzerinden tüm çadırları canlı takip etme şansı verildi,
 11. 1896 yılında Einstein bir çadırın elektrik sisteminin kurulması için burada çalışmıştır,
 12. Oktoberfest’te yeni bir büyük çadır kurmak isterseniz tam olarak 20 yıl beklemeniz gerekiyor,
 13. Enterasan bir şekilde Oktoberfest katılımcılarının yaklaşık sadece %25’i yabancılardan oluşmaktadır,
 14. Paris Hilton drindl’ini biraz fazla sexy giydiğini için Oktoberfest’ten ban yiyen bir ünlüdür,
 15. Oktoberfest’in başlangıcı yukarıda bahsettiğimiz gibi esasında normal bir düğündü ve 1810’da düğün bira festivaliyle değil at festivaliyle sona ermişti,
oktoberfest münich
Festival alanında yok yok!

Binlerce, milyonlarca insanın ayakta zor duracak şekilde sarhoş olduğunu ancak yaşamaktan çok çok keyif aldığını ve mutlu olduğunu düşünün. Oktoberfest işte tam olarak mutlu ve keyifli insanların bir araya geldiği Dünya’nın en güzel festivallerinden birisi! Oktoberfest rehberi de sana ipuçları vermiştir umarım.

oktoberfest rehberi bira çadırı
Oktoberfest Çadırı

oktoberfest rehberi ilk defa gidenlere standlar
Meşhur Oktoberfest Kurabiyesi

Oktoberfest rehberi yazımızı okurken büyük ihtimalle 2021 senesine şimdiden hazırlanmaya başlayacaksın! Malum Covid-19’dan dolayı iptal edilebilir. Seneye gitmeden önce sorunuz olursa mutlaka bizimle iletişime geç ki tecrübelerimizi paylaşalım. Oktoberfest hakkında daha fazla bilgi edinmek istersen ise bu sayfayı ziyaret et.

Prost!

Write A Comment