Kopenhag’da hem lezzet hem fiyat olarak uygun restoranları bulmak biraz zor olabiliyor. Biz çok çok araştırdık ve sonunda Kopenhag’da ne yenir listemizi oluşturduk.

Kopenhag, Noma restoranın Dünya’nın en iyi restoranı seçilmesiyle birlikte tüm dikkatleri 2010 senesinde üzerine çekti. Aynı restoran 2011, 2012 ve 2014‘te tekrar bu ödüle layik görüldüğünde artık İskandinavya yemek kültürü belgesellere konuk olmaya başlamıştı. Gelin birlikte bu gizli kalmış kültürü inceleyelim, Kopenhag’da ne yenir keşfedelim ve bütçenize uygun seçenekleri birlikte bulalım.

Lafı daha uzatmadan Kopenhag yeme içme rehberine geçelim.

Papiroen Streetfood kopenhag
Papiroen sokak yemekleri konusunda çok keyifli kalabalık ortada

İskandinav Yemek Kültürü

Mass production’a geçildiğinden beri insanoğlu yediği yemeklerin nereden geldiğiyle bağı gitgide kopmaya başladı. Fabrika da yetişen et, tavuk ve hatta balık çiftliklerinden gelen balık. Hayatımıza giren serbest tavuk, gezen tavuk, özgür inek ve deniz levreği gibi terimler aslında günümüzde ortaya çıkan terimler oldu. Bunun en önemli nedeni talebin artması, arzın normal şartlarda düşük kalmasıydı. Bu durumu Dünya şartlarına bağlamakla birlikte, hangimizin yediğimiz bu yemekleri tam anlamıyla sevdiğimizi söyleyebilir ki?

İskandinav mutfağı tam olarak bu noktada steakhouse, los pollos hermanos ve fish var gibi günümüzde ortaya çıkan yemek kültürlerine karşı yükselen yıldız olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Servis edilen yemeklerin tazeliği, önününze konulan tabakta yer alan sebzelerin restoranın arkasında bulunan bahçesinde yetişmesi, veya deniz yosununun sadece o bölgeden alınarak önünüze konması, veya arı kovanlarının Noma’da olduğu gibi restoranın hemen girişinde bulunması İskandinav mutfağını diğerlerinden ayırıyor.

İskandinav restoralarından genel olarak yemeklerin porsiyonları oldukça ufak ama bir o kadar da lezzetli. Gittiğimiz restoranda önümüze gelen ufacık, hiç sulanmadan büyüyen havucu yediğimizde havuçlu kek yemiş gibi olduk. Veya yarımdan biraz az gelen çorbayı içtiğimizde bir tam kase çorba içmiş kadar hissettik. Gerçekten yemekleri çok lezzetli çünkü özenle ve detayla yemekleri kendileri yetiştiriyor ardından üzerinden sanat yaratıyorlar.

İskandinav restoranları insanoğlunun, yediği yemekle olan bağını tekrar güçlendirmek adına sağlam adımlarla geliyor. Yediğiniz yemeğin porsiyonu ufak önyargısını bırakırsanız, yediğiniz en güzel yemek olacağına sizlere söz verebiliriz.

Kopenhag’da ne yenir yazımıza biraz kültür anlatarak başlıyoruz.

İskandinav mutfağı

Danimarka Mutfağı

Danimarkalılar tabii ki size sundukları ve yedikleri yemekleri süslemekle çok ustalar, baya yaratıcılar. Adeta her porsiyon yeni bir eser onlar için.

Danimarka mutfağında genellikle olmazsa olmazı genellikle deniz ürünleri. Bir çok yemeğin balık ve deniz ürünleri bulunuyor. Bunun yanında üstü açık sandwich’leri yani Smørrebrød, ünlü tarçınlı tatlıları Wienerbrød veya tavuk, kuşkonmaz ve turtanın mükemmel uyumu Tarteletter en ünlü yemeklerinden.

Kopenhag’ta bulunduğumuz sürece gittiğimiz her restoranda neredeyse çavdar ekmeğine denk geldik. Çavdar ekmeklerini çok sevdiklerini söyleyebiliriz. Bildiğimiz ekmekten daha faydalı olduğu için bu tercihi yaptıklarını söyleyebiliriz.

Danimarka’ta bulunduğumuz süre boyunca neredeyse obez bir insana denk gelmediğimizi söylemeliyiz. Nasıl beslenmeleri gerektiğini çok çok iyi biliyorlar. Kuşkonmaza da yani asparagusa da bayılıyorlar.

Noma restorani kopenhag
www.theworlds50best.com

Kopenhag’da Sabah Kahvaltısı [5 Farklı Seçenek]

Kopenhag’da gittiğimiz her kahvaltı mekanından ayrı keyif aldığımızı söyleyebiliriz. Kopenhag yeme içme rehberine kahvaltıyla başlıyoruz efendim.

İtalya veya Fransa veya Ispanya’da ki gibi bir croissant yedim bana yeter tripleri yok. Gayet bizler gibi kahvaltı öğününe önem veriyorlar.

#1 Sidecar

Nørrebro bölgesinde bulunan sidecar bizim en çok keyif aldığımız ve lezzetine aşık olduğumuz kahvaltı mekanı oldu. Yerlilerin ağırlıklı takıldığı bir yer Sidecar‘da kahvaltı açık büfe!

Öncelikle biz de ön yargılı gittiğimiz açık büfe kahvaltı konseptinden burada oldukça fazla keyif aldık çünkü hem ortam hem yemeklerin lezzeti muazzamdı! Sidecar’ın adresine buradan ulaşabilirsiniz. Fıyatlar bütçenize uygun.

Sidecar kopenhag kahvaltısı
Açık büfe

#2 The Next Door Cafe

Amerikan kahvaltı kültürünün biraz İskandinav yorumuyla ortaya çıkan The Next Door Cafe listemize ikinci sıradan giriş yapıyor! Ben ki 5 sene Amerika’da yaşamış biri olarak The Next Door Cafe’ye uğramak ve lezzetli pancakes ile hash brown’ları yemek istedim.

Ortamı sanki arkadaşınızın oturma hissiyatı uyandıran The Next Door Cafe, sizlere denemeye değer bir kahvaltı sunuyor. Ben organik, granola vs… yemek istemiyorum ve has bir kahvaltı yapıcam diyorsanız buraya mutlaka uğrayın. Ortamı da oldukça rahat ve samimi. Adresi burada.

Kopenhag yeme içme rehberi the next door
Evimizde gibiydik

#3 Grød

Şehrin çeşitli yerlerinde bulunan grod müdavimleri için organik ve sağlık bir kahvaltı seçeneği sunuyor. Biz öğle yemeği olarak tercih ettiğimiz Grod’da oldukça sağlıklı bir kaç yulaflı seçenek üzerinden ilerledik ve oldukça keyif aldık. Sabahları hafif ve sağlıklı başlamak istiyorum diyorsanız burayı ziyaret etmenizi öneriyoruz. Adresine buradan ulaşabilirsiniz.

#4 Granola

French toast ve klasik İskandinavyan kahvaltı tabağı. Granola Kopenhag’ın en ünlü ve eski kahvaltı mekanlarından bir tanesi olarak ön plana çıkıyor. Özellikle çalışan profili ve rezervasyon usülü çalışmasının yanında önünde oluşan sıra oldukça revaçta olan bir yer olduğunu bizlere gösteriyor.

Kopenhag’da ne yenir 4. sırasında yer almasının nedeni yemeklerin lezzetiydi, ortam olarak ise Kopenhag’ın en güzel kahvaltı mekanlarından birisi olduğunu söyleyebiliriz. Granola’ya gitmek için buradan.

Granola kopenhag kahvaltı
Rezarvayon yaptırmayı unutmayın

#5 Hotel Central and Cafe

Tek odalı otel olur mu, evet olur! Alt katta minik bir Cafe’si de varsa daha tatlı olur. Burada kahvaltı yapma şansı bulamadık, ama kahvesini içtik. Kahvaltı olarak baktığımızda oldukça lezzetli görünüyorlardı. Burada kahvaltı yapmasınız bile binayı görmek için gelmenizi öneriyoruz.

Kopenhag hotel central and cafe
Tek odalı otel

Gitmediğimiz ama listemizde yer alan diğer üç yer ise Møller Kaffe & Køkken, The Union Kitchen ve Mad & Kaffe. Hepsi yukarıda listemizde yer alan kahvaltı mekanlarına benziyor, o nedenle yakınlık durumunuza göre tercih edebilirsiniz.

Kopenhag’da Akşam Yemeği [3 Farklı Restoran]

Kopenhag yeme içme rehberi için sıra akşam yemeklerinde.

#1 Väkst

Yukarıda bahsettiğimiz İskandinav mutfağını ve ambiyansını en üst seviyede yaşamak istiyorsanız Vakst’ı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Hem yemekleri çok lezzetli hem de çalışanlar oldukça yardımcı. Fiyatları da uygun diyebiliriz. Vakst, Noma’nın fiyat ve performans olarak öğrenci hali diyebiliriz. Rezervasyonunuzu siteden kolayca yaptırabilirsiniz.

Menu’ler haftalık hatta kimi zaman günlük olarak hazırlanıyor. O gün hangi ürünler tazeyse buna göre çalışanlar sizlere yardımcı oluyor ve doğru seçim yapmanızı sağlıyor. Serayı andıran iç yapısıyla zaten kendinizi doğanın içerisinde yemek yiyormuş gibi hissetmenizi sağlıyor. Ana yemekten önce gelen havuç, çavdar ekmeği ve çorba oldukça lezzetliydi. Bu lezzeti gittiğimiz hiç bir restoranda tekrar bulamadık. Kopenhag’da ne yenir için gitmeniz gereken ilk yer kesinlikle burası.

#2 Höst

Höööst! Aynı grubun (Chef Cofoco) restoranı olan Höst, Vakst’tan çok farklı olmamakla birlikte biraz daha pahalı, lezzetli ve biraz daha lüks.

Vakst’tan sonra ikinci gece nereye gitmeliyim diye düşünüyorsanız ve İskandinav mutfağını sevdiyseniz Höst‘ü tercih edebilirsiniz. Minimalist ve ödüllü dizayn, yemeklerde yansımış durumda. Rezervasyon için biraz elinizi çabuk tutmanız gerekebilir, hem affordable hem de lezzetli olduğu için yerler biraz çabuk doluyor. Höst aynı zamanda Michelin restoranları listesinde yer alıyor. Üç öğün yemeği burada yaklaşık olarak 295 DKK’a çıkartabilirsiniz.

#3 Restaurant Marv & Be

Kopenhag’da akşam yemeği son sırasında Marv & Be var!

Hem güzel İskandinav yemeği yiyim hem de fiyatı gene uygun seviyede olsun diyorsanız Marv & Ben’i sizlere önerebiliriz. Menu’de yer alan yiyecekler diğer restoranlarda olduğu gibi tamamen bölgede yetişen ürünlerden oluşuyor. İçecekler dahil tüm ürünler tamamen organik. 2017 senesinde iki gastro şef tarafından açılan bu restoran Kopenhag’ın yıldızı olma yolunda hızla ilerliyor.


Bu üç restoran dışında gidemediğimiz Resturant Koefoed oldu. Dilerseniz bu restoranı da deneyebilirsiniz. Yukarıda yer verdiğimiz restoranlar bütçenize uygun aynı zamanda İskandinav mutfağını anlamanız için ideal mekanlar. Kopenhag’da ne yenir diye düşünmezsin!


Kopenhag’da Öğlen Yemeği [7 Farklı Yer]

Kopenhag’ta koşuşturmanız esnasında durabileceğiniz ve hızlıca götürebileceğiniz tam 7 farklı yer keşfettik. Hepsi bulunduğunuz bölgeye göre durup yiyebileceğiniz orjinal lezzet durakları olduğunu söyleyebiliriz. Kopenhag’da ne yenir sıra öğlen yemeklerinde.

#1 Papiroen

Namı değer Kopenhag’ın en güzel Street Food yiyebileceğiniz noktası. Christianshavn’ın yapma bir adası üzerinde bulunan Papiroen gençlerin ve her yaştan insanın nehir kıyısında yemeğini alıp vakit geçirdiği bir nokta.

Neredeyse Dünya’nın tüm bölgelerinden gelen şeflerin hazırladığı yemek standlarından denemek istediğiniz ülke mutfağına göre tercihinizi yapabilirsiniz. Biz Kolombiya mutfağını uzun süre dolandıktan sonra tercih ettik.

Son aldığımız duyumlara göre kapanması konuşuluyormuş, o nedenle gitmeden kontrol etmenizde fayda var. Aldığımız keyif nedeniyle Papiroen Kopenhag’da öğle yemeği listemizin ilk sırasında.

#2 Torvehallerne

Bir diğer supermarket ve yemek pazarı bulunan yer Tovehallerne öğle yemeği yiyebileceğiniz en keyifli yerlerden bir tanesi. Bizim tercihimiz burrito, taco ve michelada sunan Meksiko standından yemek almak oldu. Bunun yanında buradan içkinizi ve yemeğinizi alıp hemen yanında bulunan Rosenborg kalesinde piknik yapabilirsiniz.

Kopenhag yeme içme rehberi ooomate
Torvehallerne keyifli

#3 Banana Joe

Gittiği her şehirde Burger yiyemeden duramayanlardan mısınız? O zaman sizi şehrin en ünlü ve en şalaş restoranlarından birinin sahibi olan Joe’ya alıyoruz. Burger’ları o kadar lezzetli ki fazla yemek yemeği sevmeyen Nergis bile bir tane daha alsak mı dedi. Elmegade sokağının hemen girişinde yer alan Banana Joe‘ya Norrebro geziniz esnasında uğrayabilirsiniz. Masa sayısı az olduğu için saatine göre yoğunluk olabilir ama beklemenize değecektir. Fiyat performans olarak oldukça başarılı.

Gitmediğimiz ama güzel olduğunu duyduğumuz Kalaset, Cap Horn ve Fætter Fætter bir diğer öğle yemeği seçeneğiniz olabilir.


Kopenhag geziniz boyunca yediğiniz yemekleri unutamayacağınızı düşünüyoruz. Her anın tadını ve lezzetini çıkarmanız dileğiyle. Afiyet olsun! Yemeden önce sofranıza Hygge yani mutluluğun formülü etrafında tasarlamak isterseniz, yazımıza bir göz atmanızı öneririz. Kopenhag’da ne yenir listesi yazımız sona erdi.

Write A Comment