Kalabalık oteller ve her şey dahil tatil köyleri Korona’dan dolayı daha az ilgi görecek gibi duruyor. Kampçılık ve glamping yükselen trend olmaya yakın. Peki nedir bu Glamping? Glamping’in türleri nelerdir?

Her şey dahil lüks otellerden sıkıldınız mı? Kamp yapmak istiyor ama lüks konaklamanızdan fazla vazgeçmek istemiyor musunuz? O zaman Glamping tam size göre!

Glamping kelimesi 21. yy’da glamorous ve camping kelimelerin bir araya gelmesinden oluşuyor.

glamping nedir ve türleri nelerdir tipis çadırı
Tipis çadırı

Glamping Nedir

Glamping’in sözcük anlamına baktığımızda ise “konaklamanın ve olanakların normal kampa göre daha lüks olarak bulunduğu bir kamp yapma deneyimi” olarak karşımıza çıkıyor.

Bizim anladığımız ise kamp çadırınızı sizin kurmanız gerekmediği, tuvalet alanlarının hazır olduğu, doğanın içerisinde yalnız olmadığınız, bir sorununuz olduğunda sizinle iletişime geçebilecek birilerini bulabileceğiniz, genellikle kamp malzemesi getirmeniz gerekmediği bir deneyime kısaca glamping deniyor. Kimi yerlerde karşımıza çıkan sadece çadır değil, bunun yanında doğa içerisinde karavan, kabin, airstream, lodge, domes veya bungalov konaklamalarınıda glamping’e dahil ediyor.

Normal çadır içerisinde bulamadığınız buzdolabı, dolap, fan, askı, havlu, elektrik prizi ve elektrikli kalorifer gibi bulamayacağınız lüks unsurlarını Glamping sizlere sağlayabiliyor. Bunun yanında olanakları sayesinde daha rahat ve güvende bir tatil geçirmenizi sağlıyor. Çadırı kurmakla siz uğraşmadığınız durumlarda hem malzeme taşıma sıkıntısından sizi kurtarıyor, hem de daha az yorulmanıza neden oluyor.

glamping lotus belle çadırı orman içinde

Glamping Türleri Nelerdir

Ülkelerden ülkeye doğa koşullarına ve konuşlandığı alana göre değişkenli göstersede bilinen Glamping konaklama yerleri şu şekildedir:

Ağaç Evler

Ağaç evlerin sadece çocuklar için olduğunu kim söylemiş? Kimi zaman bir ağacın dibinde, kimi zaman ağacın tepesinde, kimi zaman sadece yüksekte yer alan dışı ahşap ağaç evlerde konaklamadır.

Glamping nedir ağaç ev
Ağaç Ev

Safari Çadırı

Dikdörtgen biçimindeki genellikle oldukça büyük olur, altında genellikle ahşap bir platform olur ve çadır bu platform üzerinde durur. Aluminum veya fiberglas direktler tarafından çadır ayakta durmaktadır. Çadır yağmura ve güneş ışınlarına oldukça dayanıklıdır. Ülkemizde kimi kamp alanlarında kullanılmaktadır.

Safari Çadırı glamping nedir ooomate
Safari Çadırı

Lotus Belle Çadırı

Belle çadırlarını ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi ortasında bir addet merkezi çadırı destekleyen direk bulunmasıdır. Belle çadırları taşınabilinir en büyük çadırlar arasında yer almaktadır ve içerisinde bir çok insanın kalmasını sağlayacak büyüklüktedir. Bu türün en ünlüsü lotus belle çadırlarıdır. Ülkemizde glamping için en çok kullanılan çadır türüdür.

bonjuk bay belle tent çadırı kitap okurken outofofficemate

Yurt Çadırı

Eski türklerin ve Mongolların kullandığı silinir şeklinde görünen çadırlardır. Ülkemizde Glamping örnekleri fazla bulunmamasına karşın, kimi ülkelerde kullanılmaktadır. Ortasında destekleyici merkezi bir direk bulunmamaktadır. Genellikle ahşap bir platform üzerine çadır oturtulmuştur, yan duvarları ahşap bir yapıyla güçlendirilmiştir.

yurt çadırı glamping nedir ve türleri nelerdir
Yurt Çadırı

Karavan

Karavan içerisinde kurulan ve genellikle içerisinde ufak bir tuvalet ile duş içeren glamping türüdür. Genellikle kamp alanlarında veya Airbnb evleri olarak konumlanmış Karavanlarda konaklayabilirsiniz. Özellikle kendinizi daha güvende hissetmek istiyorsanız karavan seçeneğinin tam size göre olduğunu söyleyebiliriz.

glamping nedir karavan glamping
Karavan

Bungalovlar

Türkiye’de özellikle Fethiye ile Kaş arasında yer alan konaklamaların çoğu Bungalovlar’dan oluşmaktadır. Dışı ahşap, genellikle dikdörtgen şeklinde olan bungalovlarda konaklamak, standart çadır konaklamasına göre oldukça rahattır. İçerisinde genellikle tuvalet ve duşu yer almaktadır. Kimi bungalovların içerisinde ufak bir balkonu bile bulunmaktadır. Genellikle çadırlarda olduğu gibi şişme yatak değil, normal yatak kullanılmaktadır.

glamping bungalov ev dağ içerisinde
Bungalov

Tipis Çadırları

Kabaca kızılderili çadırları olarak tanımlayabiliriz. Ortasında bulunan destekleyici direği en belirgin özelliğidir. Kullanım açısından dar olması nedeniyle glamping için fazla kullanılmamaktadır.

tipis çadırı glamping nedir
Bildiğimiz kızılderili çadırı

Domes (Kubbe)

Özellikle Finlandiya ve diğer Kuzey ülkelerde bulunan bu Glamping türüyle birlikte gece yarısı Aurora izleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Dışı ahşam, demir plaka, çelik, cam veya PVC ile kaplı olunmasıyla bilinmektedir. Yuvarlak ve kubbe şekilleri nedeniyle kolayca tanınmaktadırlar.

glamping nedir domes glamping
Domes genellikle soğuk yerlerde tercih ediliyor

Özellikle şehir hayatı içerisinde boğulduğumuz, trafikte beklemekten sıkıldığımız ve sıkıcı işlerimizden kaçmak istediğimizde doğaya kaçmak için en güzel konaklama yöntemi olabilecek Glamping’i bu şekilde özetleyebiliriz. Kamp yapmak isteyenler ama tereddütleri olanlar ilk olarak Glamping’ten başlayabilirler. Glamping nedir ve türlerini öğrendiniz, artık hazırsınız.

glamping türü lotus belle çadırı göl önü

Merak ederseniz ilk kamp yaptığımız yer olan Gökçetepe kampını ve kampa çıkacaksanız almanız gereken malzemeleri yazılarımızdan okuyabilirsiniz.

Türkiye’de gezilecek glamping alanlarını ve yerlerini merak ediyorsanız, bir sonraki yazımıza göz atmanızı öneririz. İyi yolculuklar dileriz!

Write A Comment