Daha önce evde makarna yapmayı denemiş olan var mı? Evde makarna tarifi için La Pianta’yı ziyarettik ve bu heycanlı deneyimi paylaşmak istiyoruz.

Evet içinizden herkes makarna yapmıştır dediğinizi duyar gibiyiz 🙂 Ama makarnanın hamurunu kendiniz açıp ardından sosuna kadar olan tüm süreci yapanınız sanıyoruz ki azdır.

Biz geçtiğimiz günlerde Maslak 42 giriş katındaki La Pianta ile bu deneyimi yaşadık ve biz de artık evde kendi makarnamızı yapabiliyoruz.

evde makarna yapımı la pianta cafe
Makarna hamuruyla oynarken

La Pianta

Toskana tatilimizden beri İtalyan mutfağına olan bakış açımız çok değişti. Her zaman çok sevmişizdir ancak Toskana turu boyunca yediğimiz makarnalardan, pizzalara ve şaraplara kadar hatta zeytinyağlarına kadar o kadar çok aklımızda ve kalbimizde yer etmiştir ki hala oradan getirdiğimiz malzemeleri kıyıp sonunu getiremiyoruz.

İstanbulda birçok mekanda güzel makarna deneme fırsatımız oldu ancak gerçekten İtalyan mutfağının tadını alabileceğiniz maksimum 10 restoran sayabiliyoruz. La Pianta da bunlardan biri.

Aslında dondurma, kahve ve makarna kesme makinaları satmakta olan bu kafenin içinde aynı zamanda yemek yiyebileceğiniz doğal ve sıcak bir ortam yaratılmış. 3 Mantarlı makarnası ve La Pianta pizzası aklımızda derin yer edinenlerden.

evde makarna yapımı out of office mate
Başlamadan önce heycanlıyız

Makarna Yapımı Workshop

Tüm bunlara ek Ocak ayı itibari ile makarna workshoplarına başlayan restoranın ilk workshop’una katılma fırsatımız oldu. Tolga da ben de ilk kez makarna yapmayı deniyorduk ve sonucun nasıl olacağını daha ilk dakikalardan heyecanla beklemeye başlamıştık. Evde makarna tarifi için çok faydalı olacağını düşündük.

Öncelikle aklımızda kalanları yazmak istiyoruz; müthiş bir şef, samimi bir ortam ve bizim bile başarabildiğimiz lezziz bir tarif.

Şefimiz bizimle her şeye başlamadan önce makarna yapımı ve çeşitleri ile ilgili bilgiler paylaştı.

Hep İtalyan dedik ama aslında makarna kökleri Asya‘ya dayanan bir gıda türüymüş, birçok yiyecek tarihçisi erişte(Noodle) ve makarna(pasta) türlerinin Marco Polo tarafından Asya’dan getirildiği iddia ediliyor. Bu bilgi açıkçası bizi şaşırttı bize sorsanız gözümüz kapalı Ege ve Akdeniz kültüründen geldiğini söylerdik. Ama sanıyoruz böyle düşünmemizin sebebi makarna ile birlikte tükettiğimiz gıda ürünleri 🙂

la pianta cafe makarna workshop
Malzemeler hazır

Makarna Yapımı

Makarna çeşitleri Kuru, Dolgulu ve Taze olmak üzere üçe ayrılıyor biz bu etkinlikte kuru makarna hamuru hazırladık.

İçindekiler oldukça basit; bu üç içerik elinizde hazır olduktan sonra makarnanız hazır olarak düşünebilirsiniz.

  1. Semolina unu
  2. 1 yumurta
  3. Biraz tuz
un yumurta makarna yapımı
un ve yumurtayla başlıyor her şey

Hamuru oluşturduğunuzda sert bir kıvamda olmalı. Bastırdığınızda küçük bir çökme yaşamanız yeterli. Ardından oldukça ince bir seviyeye gelene kadar hamurunuzu açmanız gerekiyor bu aşamada biraz kol kasına ihtiyacınız olacak 🙂

un makarna hamur makarna yapımı

Hamurunuzu açma işlemi bittikten sonra ise en zevkli kısım geliyor. Makarnanızın ne şekil olacağı?

Dilediğiniz şekilde makarnanızı özgün bir kesimle hazırlayabilirsiniz ancak buradaki önemli nokta, tüm şekillerin pişme sürelerinin eşit olacağını düşünerek aynı olarak kesilmiş olması gerekmektedir. Tolga ince çubuklar halinde makarnasını keserken ben ise kalın bir kesim tercih ettim.

hamurdan makarna yapımı
Biraz yaratıcılık neden olmasın

Makarnalarınızın kesim işlemini de bitirdiğinizde biraz karnınız acıkmaya başlamış olacaktır eminiz. Biz bu noktadan sonra hemen hangi sosları kullanacağımızı düşünmeye başlamıştık.

Önce Nergis’in makarna sosu ile başlıyoruz;

  • Zeytinyağı sadece bir damla.
  • Fesleğen sos
  • Krema
  • Kuru domates
makarna yapımı
Makarna yapımı için ocağa geçtik

Bu makarna tam olarak İtalya bayrağı renklerini verdiğinden ayrıca bir heyecanlanmıştık. Karışımı tavada kaynattıktan sonra 2-3 dakikada pişen makarnayı da tava içine dökerek tarifi sonlandırdı. Bundan sonraki aşama ise makarnanızı sunuma hazırlamak. Nergis karabiber ile süsledi ve yanında bir kadeh şarap taçlandırması ile muhteşem sona ulaştı.

Tolga’nın makarna sosuna gelecek olursak;

  • Zeytinyağı yine sadece bir damla.
  • Krema
  • Pul biber

Bu karışımı yine tavada kaynayana kadar beklettikten sonra 2-3 dakika kaynayan makarnayı bu karışıma ekledi. Üzerine biraz parmesan peyniri ve yanında bir kadeh şarap ile tarifi sonlandırdı.


Şefimiz tarifler sonlandıktan sonra herikimizin de makarlarını tadarak yorumlarını yaptı.

Sonuç; her iki makarna hamurunun da oldukça başarılı olduğu ve Tolga’nın makarnasının sosu daha iyi çektiği ancak benimkinin ise daha aldante bir zevkte olduğundan yine güzel bir kıvamda olduğunu söyledi.

Pasta hamuru ile yapılan diğer türler.

Ravioli

Yuvarlak veya kare şeklinde, çeşitli dolgu malzemeleri ile hazırlanan bir makarna türüdür.

Ebatlar değiştikçe farklı isimlere sahip olabilirler. Örneğin; Agnolotti.

Gnocchi

Aslında bir makarna türü olmamakla birlikte makarna gibi hazırlanıp servis edildiğinden buraya yazmak istedik.

Genelde patates ve unla bzen de ricotta türü peynirler ve mısır unuyla da yapılan İtalyan usulü lokmacıklardır. Bunun adını “dumplings” olarak da duyabilirsiniz.

Makarna şekilleri ve isimleri

Görsel

Bu etkinlik ne kadar sürdü?

Makarna hakkında küçük bir eğitim ve ardından tarih aşamasına geçilmesi ile birlikte yaklaşık 2 saat sürdü.

Neden “La Pianta”?

Evet bu eğitimi alabileceğiniz farklı ve daha çok ismi duyulmuş MSA veya Eataly gibi seçenekler de bulunuyor ancak aşırı talebin getirdiği bir tekdüzelik ve herkesin bildiğini yeniden keşfetmek fikri bize bir türlü sıcak gelmedi. Yıllardır niyetlensek de hiç bilet alamadığımız etkinliklerden oldu oldu bu workshop’lar. Burada ise tam tersi samimi bir ortam ve yeni bir keşfin hazzını birarada yaşayabilirsiniz.

Oldukça az malzemeden yapılan ve bir o kadar da basit olan, aynı zamanda da keyifli vakit geçirebileceğiniz bu etkinliğe gittikten sonra kendi makarnanızı evinizde yapabilirsiniz.

Tabii ki biraz vakit ayırmanız gerekir ancak ailecek de evde keyifli vakit geçirmek adına düzenleyeceğiniz etkinliğe öncülük etmek hem de bunu öğrenirken arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmek adına bu eğitimi almanızı ve La Pianta’yi ziyaret etmenizi öneririz.

evde makarna yapımı oklava ve makarnalar
Makarna şekillendirme

Evde makarna tarifi ve yapımı bu şekilde. Yaparsanız sonuçlarını bizlerle mutlaka paylaşın. Şimdiden afiyet olsun. Makarna deyince aklımıza Floransa yeme içme rehberi geldi, çünkü bugüne kadar yediğimiz en güzel makarnalar oradaydı!

Write A Comment