Dublin’de 3 gece 4 gün içerisinde rahat rahat tüm önemli yerleri keşfedin. Sizler için hazırladığımız Dublin’de gezilecek yerler top 10 listemize göz atın, Dublin’de gezilecek görülecek yerler için gereken tüm güzel yerlerini hemen öğrenin.

Dilerseniz Dublin gezi rehberi sayfamıza göz atın, Dublin gezi rotası hakkında daha fazla bilgi alın. Sözü fazla uzatmadan efendim, önem sıramıza göre listemize başlıyoruz.

dublin viktoryın kapıları
Dublin’in tek katlı apartmanları ve kapıları meşhur

#1 Temple Bar

Dublin’e gelmişken gezilmesi gereken bir numaralı yer kesinlikle The Temple Bar‘ın ta kendisi! The Temple Bar‘ın geçmişi 17.yy Sir William Temple‘a kadar uzanıyor. Bir rivayete göre barın bulunduğu bu bölge ve bölgenin önemli bir kısmı Temple ailesine aitmiş. Zamanla bu bölge o kadar popüler olmuş ki, tüm bölgeye adını vermiş. Sir William Temple ve güzel mi güzel karısı Lady Martha William’ın demirden portesini The Temple Bar kapı girişinde bulabilirsiniz.

The Temple Bar’a nasıl ulaşırım diye düşünüyorsanız, bölgeye geldiğiniz de tüm yollar sizi The Temple Bar‘ın kendisine sizi çıkaracaktır. İrlanda halkının tüm enerjisini ve sıcak kanlığını bu bölgede hissedeceksiniz. Sabahlara kadar süren eğlence, bira tokuşturma sesleri ve kahkaha buradan hiç eksik olmuyor! Gün boyunca ise biranın malt kokusu ve kızarmış patates kokuları tüm sokağı adete kaplıyor.

Bara girip, içki almayı düşünenlere bir önemli uyarımız var…İkiden fazla bira almayı düşünürseniz, bizim size önerimiz diğer sokaklarda yer alan barları denemeniz olur; çünkü, içki fiyatları diğer Pub’lara göre oldukça yüksek durumda. 2 Guinness’e toplam 12 Euro ödedik!!

dublin gezi rehberi the temple bar
Dublin’in belki de en ünlü eğlence sokağı

#2 Ha’penny Köprüsü

1816‘da yapımı tamamlanan Ha’penny köprüsü o yıllardan kalma estetiğini ve tarihi halen korumaya devam ediyor. Sadece yayalar için açılan bu köprü 1919’a kadar ücretliymiş. Özellikle yay şekliyle Dublin’in en önemli simgelerinden bir tanesi konumda. Güzel fotoğraflar için bizim önerimiz özellikle gün batımına yakın buraya uğramanız ve bu güzel köprüyü fotoğraflamanız. Ha’penny köprüsü Dublin de gezilecek yerler sıralamasında ikinci sırada!

dublin gezilecek yerler hapenny köprüsü
Eskiden bu köprüden geçmek ücretliymiş

#3 St Patrick’s Cathedral

Her yılın 17 Mart’ın da nerede olursak olalım kutladığımız St Patrick’s Gününün yıldızı Aziz Patrik‘in kabrini ziyaret etmeden dönemezdik.

Aziz Patrik’in peki gerçekte İrlanda’lı olmadığını biliyor muydunuz? Katedralin kendisini anlatmadan önce kısaca Aziz Patrik’ten bahsetmek isteriz. Bu arada sizleri her yıl kutladığımız bir sonraki Aziz Patrik Gününe mutlaka bekliyoruz. Tek bir şartımız var o da İrlanda yeşili giymeniz!

Aziz Patrik 5 yy. ikinci yarısında yaşadığı varsayılan ve şimdiki İngiltere topraklarında doğduğu düşünülen, İrlanda’ya ise Hristiyanlığı yayması için görevlendirilen bir piskopos. Onu farklı kılan ise İrlanda’da Hristiyanlığı yayan kişi olması. Hristiyanların Baba, oğul ve kutsal ruh üçlemesini ise İrlandalıların meşhur üç yapraklı yoncasına benzeterek adete gönüllerinde taht kurmuş. Öldüğü gün olan 17 Mart ise hem onun adıyla hem de İrlanda kültürünü kutlamak adına tüm Dünya’da kutlanmaya devam ediyor. Bize de party için bahane oldu mu kaçırmayız.

St Patrick’s Cathedral’e içeri girip, girmeme kararını tamamen size bırakıyoruz. Eğer zamanınız varsa İrlanda kültürünü yansıtan unsurları katedralin içerisinde bulabilirsiniz. Dilerseniz St Patrick’s Garden’da biraz oturup, güzel fotoğraflar da çekebilirsiniz.

St. Patrick katedrali dublin irlanda bahçesi
St. Patrick gününü yıllarca kutlayan birisi olarak kabrinde ziyaretimi gerçekleştirdim

#4 Dublin Kalesi

Her şehrin vazgeçilmezidir kalesi…Dublin’in de aynen öyle!

Kalenin en önemli özelliği şehri kontrol altında tutan İngilizlerin 1922‘ye kadar ülkeyi buradan yönetmesi olarak görülebilinir. Kalenin hemen yanında The Chapel Royal yer alıyor. Bunun yanında Castle Hall‘ı da yani dış bahçeyi de ziyaret etmenizi öneriyoruz. Diğer Avrupa şehirlerine göre özellikle Viyana’ya, oldukça sade olan bu Dublin kalesinin dışını yaklaşık 30 dakika da turlayabilirsiniz. Kalenin içerisine biz girmedik, girmenizi de fazla önermiyoruz. En güzel fotoğrafı ise Dubh Linn Garden‘dan çekebilirsiniz.

Dubh Linn Garden’in yanında yer alan Chester Beatty kütüphanesinin tepesinde çok güzel bir teras yer alıyor. Buraya uğramadan buradan ayrılmayın!

#5 Trinity College

Listemizin 5. sırasında bir üniversiteye yer vermemizin bir tuhaf olduğunu açıkcası biz de düşünüyoruz. Ancak, Dublin’in tam kalbinde yer alan bu üniversiteyi es geçmek istemedik. Özellikle Dünya’nın en eski kitaplarından biri olan Book of Kells’e ev sahipliği yapan kütüphanesi, dekoruyla Harry Potter severler için mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor.

Trinity Koleji ayrıca İrlanda’nın en eski üniversitesi olması özelliğini taşıyor. 1592 yılında Kraliçe Birinci Elizabeth tarafında kurulan bu üniversite, günümüzde Avrupa’nın en elit üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Biz de boş durmadık ve rahatça girip çıkabildiğimiz kampüsünde vakit geçirdik. Dilerseniz çimlerinde koşabilir, dilerseniz üniversiteliler ile birlikte kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

trinity üniversite kütüphanesi
Dünya’nın eski kitaplarından bir tanesi Book of Kells bu kütüphanede

#6 Guinness Storehouse

Irlanda’ya özgü olan Guinness’i burada tatmadan dönmek istemedik. 1759‘dan beri Dublin St. James Gate bölgesinde üretilen Guinness, zaman içerisinde tüm Dünya’ya yayılan bir ün salmış.

2000 senesinde turistler için kapılarını açan Guinness Storehouse 18 sene içerisinde yaklaşık 4 milyondan fazla ziyaretçi ağırlamış. 7 kattan oluşan turun her katında Guinness’in farklı bir hikayesine tanıklık ediyorsunuz Bizim en sevdiğimiz katı pazarlama ve reklam unsuları içeren katı oldu. Bunun yanında katların bir tanesinde kendi biranızı kendiniz dolduruyor ve bunun üzerine bir sertifika alabiliyorsunuz. Unutmayın Guinness’i Guinness yapan biranın üzerinde yer alan köpüğü…Bu köpüğün oluşması için yaklaşık olarak 1-2 dk. beklemeniz gerekiyor! Storehouse’un en üst katında ise Gravity Bar yer alıyor. Burada biletiniz dahilinde bir Guinness içebiliyorsunuz. Biletinizi internetten alırsanız yaklaşık olarak 17.50 Euro tutuyor.

Guinness Storehouse’a girmek istemezseniz ve Guinness fan’ı olmasanız bile bu bölgeyi ziyaret etmenizi öneriyoruz. Özellikle arnavut kaldırımları ve büyük siyah kapılarıyla güzel fotoğraf olanaklarını sizlere sunuyor.

#7 Kilmainham Gaol

Bir hapishane düşünün ki ülkenin kaderi burada çizilmiş olsun. Öyle ki Irlanda’nın özgürlük kahramanları buradan doğmuş olsun. Kilmainham Gaol hapishanesinde hepsi mevcut!

18.yy’da faaliyete başlayan bu hapishane 1924 yılında tamamen kapanıp, 1960‘lı müzeye dönüştürülmüş. İlk açıldığı zamanlarda kadın, erkek ve çocukların tamamı aynı yerde tutulduğu için tam anlamıyla kaos yaşanıyormuş. Hapishane reformlarıyla birlikte bugünkü odaların ve stilinin bulunduğu halini almış.

Hapishane Phoenix Park’a yakın olduğu için ikisini aynı gün ziyaret edebilirsiniz. Şehir merkezinden kalkan otobüslerle ulaşım oldukça kolay.

Irlanda’da otobüs şöförleri kağıt para kabul etmek istemiyor. O nedenle otobüse binerken yanınızda mutlaka bozuk para bulunsun.

Hapishaneye girişler kişi başı 5 Euro. Tur yaklaşık olarak 1 saat sürüyor. Bu süre içerisinde doğu, batı ve en meşhur Victorian tarzında yapılan ve tasarlanan koğuşları ziyaret edebiliyorsunuz. Hapishanenin tur rehberi zaman zaman tüylerinizi diken diken edecek anlatımıyla anı sizlere yaşatıyor. Özellikle Dublin Easter Revolution ve Civil War esnasında Irlanda’lı kahraman hükümlülerin kurşuna dizildiği bahçeden oldukça etkilendik.

dublin gezilecek yerler ooomate Kilmainham Gaol hapishanesi irlanda dublin
Etkileyici bir tur

#8 Jameson Distillery

Viskiyi ne kadar seviyorsunuz bilmiyoruz ama biz tutkulu şekilde seviyoruz. O nedenle Jameson Distillery’e gitme fırsatını tabii ki kaçırmadık! İrlanda viskisi tadım notları ve Dublin viski damıtım evi gezimiz hakkında daha çok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Dublin’in en eski damıtım evlerinden biri olan Jameson Damıtım Evinin bulunduğu Bow St. adeta tarih kokuyor. Rivayete göre Dublin’in soğuk kış aylarında sokakta yaşayan evsizler bu fabrikanın duvarına yaslanarak biraz olsun ısınmış taşlardan ısınırlarmış. 19.yy sonlarında ve 20.yy’ın başına kadar altın dönemini yaşayan Irlanda viskiçileri, Amerika’da içki yasağı gelmesiyle zora girer ve 1960‘lı yıllara kadar duraklama dönemine girer. Bu dönemde kapatılan bir çok damıtım evi karşısında Jameson Damıtım evi ayakta kalmayı başarmıştır. 1971‘den beri bu damıtım evinde viski üretilmemektedir ve müze olarak hizmete devam etmektedir.

Viski üretilen gerçek bir damıtım evini ziyaret etmek isterseniz. Üsteniz yepyeni olsun derseniz. Tercihiniz Teeling Whiskey Distillery olsun.

Jameson damıtım evi yaklaşık olarak bizlere 5 adet farklı tur imkanı sunuyor. 20 Euro’dan başlayan fiyatlar 60 Euro‘ya kadar çıkabiliyor. Tamamen bu damıtım evinden ne beklediğinize bağlı. Bizim tercihimiz Whiskey Tasting Experience oldu. Burada 4 farklı Jameson Viskisini (2 tanesi sadece bu fabrikaya özel) test etme fırsatı bulduk. Özellikle Viski uzmanımızın anlatımı ve viski uzmanlığından viski hakkında farklı bilgiler öğrendik. Ödediğimiz tur bilet fiyatının karşılığını tamamen verdiğini söyleyebiliriz.

Dikkat! Whiskey Tasting Experience turu içerisine damıtım evi turu dahil değildir.

Jameson fabrika turu dublin irlanda
Tur öncesi beklerken kendi viskinizi sipariş verebilirsiniz

#9 Phoenix Park

Avrupa’nın en büyük şehir parkına hoşgeldiniz! Biz gittiğimiz her yerde o şehrin parkında kaybolmayı ve gezmeyi çok seviyoruz. Keşke aynı duyguları Istanbul’da da yaşabiliyor olsak…

Phoenix Park özellikle NY Cental Park‘ın iki katı olmasıyla ün salmış durumda. Bunun yanında 17.yy’dan beri ev sahipliği yaptığı geyiklerde insanlarında arasında özgürce dolaşır durumda. Geyiklerin şehre dağılmasını önlemek adına parkın etrafını büyük duvarlar süslüyor.

Bizim son gün zamanımız yetmediği için Phoenix Park’ı gezemedik. Ancak, kendisine büyüklüğü ve ün salmış doğası nedeniyle listemizde 9. sıraya koyduk.

dublin gezilecek yerler phoenix park
Geyiklerle temasa geçebiliyorsunuz

#10 The Famine Memorial

Öyleyse Dublin’de gezilecek yerler listemizi bizi oldukça etkileyen bir kaç anıt ve heykelin bulunduğu kıtlık anıtıyla tamamlayalım.

Hemen Liffey Nehri kenarında yer alan bu anıt, 1845 ile 1849 yılları arasında İrlanda’da olan büyük kıtlık felaketine ithafen yapılmıştır. Patates kıtlığı olarakta bilinen bu dönem esnasında İrlanda nüfusunun 3’te 1’i ya ölmüş ya da ülkeyi terketmiştir. Derebeylerin tarlalarında çalışan köylülerin önemli bir kısmının tek gıda kaynağı olan patatesin, bu yıllar arasında bakterisel hastalıklar nedeniyle tüketilememesi nedeniyle kıtlığın meydana geldiği düşünülmektedir. Fakir olan halk sağlıklı gıdaya ulaşamamış ve kıtlıktan oldukça kötü etkilenmiştir.

Kıtlık sonunda İrlanda halkı ile İngiliz Kraliyet ailesi arasında ipler daha da gerilmiştir. Kraliyet çünkü kıtlıktan ölen insanları fazla önemsememiştir. Bu dönemde Sultan Abdulmejit’in gönderdiği 5 adet gemi de bulan gıda yardımı sayesinde biraz olsun rahat nefes alan İrlanda halkı bu iyiliği günümüzde bile halen unutmamıştır. Özellikle tarih bilen ve yaşı olan amcalar bize gittiğimiz her yerde kendileri hatırlattı. Bu anlamda Türk’lere karşı bir sempatilerinin bulunduğunu söyleyebiliriz.

dublin açlık anıtı heykeller
Gördüğüm en etkileyici anıtlardan bir tanesi

Dublin’de Top 10 Dışında Gezilecek Görülecek Yerler

  1. The Spire: Irlanda’lıların Ingiliz’lere karşı direnişi simgeleyen anıt.
  2. Christ Church Cathedral: Dublin’in diğer büyük Katedrali.
  3. Teeling Whiskey Distillery: Viski seviyorsanız küllerinden tekrar doğan bu damıtım evini kaçırmayın.
  4. Samuel Beckett Köprüsü: Modern şehir köprülerine en güzel örneklerden bir tanesi.
  5. St Michan Kilisesi: Dublin’in en güzel kiliselerinden birini gezebilirsiniz.

Dublin’de gezilecek yerler yazımızı sevdiğimiz bir Irish Blessing ile bitirmek istiyoruz…

“May the road rise to meet you, and the wind always be at your back. May the sun shine warm on your face and the rains fall softly on your fields. And until we meet again May God hold you gently in the palm of his hand.”

Write A Comment