Çadır kampı macerasına, doğaya çıkmaya ve yeşil ile bütünleşmeye hazır mısın? Hazırsan sıra malzemelerini almaya ve toparlamaya geldi. Çadır kampı için gerekli malzemelerin listesini çıkardık ve kamp için gerekli olabilecek malzemelerin tamamının listesini senin için hazırladık. Ayrıca çadır kampı için market alışverişi listenide hazırladık.

Malzemelerin bazılarını oldukça uygun fiyata, bazılarını ise biraz daha harcama yaparak ünlü outdoor markalarından alabilirsiniz.

Biz aksesuarlarımıza para harcarken, ana malzemelerimizi ucuza kapattık.

çadır kamp gerekli malzemelerimi
Kamp çantamız

Çadır Kamp İçin Gerekli Malzemelerin Listesi [15 Malzeme]

Kamp için araç gereç listesine başlıyoruz.

#1 Çadır

Eğer iki kişi kalmayı düşünüyorsanız, üç kişilik çadır alın. Tek kişi kalmayı düşünüyorsanız, iki kişilik çadır alın. Ufak kazanımlar sizin önemli eşyalarınızı çadır içerisinde tutmanızı sağlayacaktır. Uygun fiyatlara Decathlon’dan Quechua çadırlarından bir tanesini alabilirsiniz. Bizim tercihimiz 3 kişilik Black & Fresh oldu, böylece sabahları çadırımız daha az güneş ışını geçiriyor. Kamp için belki de olmazsa olmaz bir çadır.

Kampçılık 101: Kolay kurulum olarak satılan çadırları tercih etmenizi fazla önermiyoruz. Öncelikle taşıması zor. Gelecekte çadırınızı uzun mesafe taşıyacağınız yerlerde çantanıza koymanız gerekebilir ki bu çadırları çantanıza koymanız mümkün değil. Normal çadırların kurulumu inanın oldukça kolay.

çadır kamp gerekli malzemeler kampçılık 101 çadır ve hamak
Hamak ve çadır vazgeçilmez ikili

#2 Uyku Tulumu ve Şişme Yatak

Çadırdan sonra en önemli ikinci kamp malzemesi aslında geceyi üzerinde geçireceğiniz geçici yatağınız. Kimi şişme yatak tercih ederken bizim gibi, kimi uyku tulumunu tercih ediyor. Burada kararı tamamen size bırakıyoruz. Kararı verirken kendinize sormanız gereken “çadırımı arabama yakın mı kuracağım, uzağa mı kuracağım” sorusunu sormak. Şişme yatağın kurarken ve taşırken zor olduğunu; ancak, yatarken konforlu olduğunu söyleyebiliriz. Biz çift olarak konforu tercih ettik.

  • Uyku tulumunu tercih ederseniz altına koymak için kalın bir mat almayı unutmayın.
  • Şişme yatak tercih ederseniz portatif bir şişirme pompası, üzerine ince bir nevresim ve yazın pike/yaz dışında bir battaniye almayı unutmayın.
  • Yastık için ise yolculuk yastıklarından veya şişme ufak yastıklarından tercih edebilirsiniz. Bazı uyku tulumları veya şişme yataklar yastık çıkıntılı gelebiliyor.

#3 Kamp Çantası

Uzun geniş ve bir çok malzeme alabilecek kamp çantaları neredeyse bir kampın olmazsa olmazı. Yapacağınız kamp için eşyalarınızı doğru şekilde düzenlemeniz ve ayırmanız size hem zamandan hem de yükten rahatlatacaktır. Özellikle piyasada fiyat performans olarak oldukça başarılı çanta modelleri dururken, tek başına eastpack, kanken veya jansport çantanızla kampa gitmeniz sizi hazırlık döneminde biraz zorlayacaktır.

Kampçılık 101: Ek hafif bir çanta yapmanızda mahsur yok, önünüze takabilirsiniz. Yemeklerinizi bu ufak çantaya koyabilirsiniz. Ana malzemeleriniz ise kamp çantanızda bulunması işinizi kolaylaştıracaktır.

çadır kamp gerekli malzemeler ve harita
Kamp çantanız geniş ama ağır olmasın

#4 Mat

Çadır kamp için ana malzemeleri tamamladıktan sonra en bilindik ve ihtiyacınız olacak dördüncü malzemeye geçelim. Özellikle uyku tulumu kullanıyorsanız mutlaka tulumunuzun altına koyacağınız bir mat’a ihtiyacınız bulunuyor. Eğer uyku tulumu kullanmayacaksanız, mat almasanız da olur. Mat yerine yere serebileceğiniz bir örtü alabilirsiniz.

kampçılık 101 manzara

#5 Pilli Kafa Lambası

Özellikle kampta olduğunuz için gece karanlıkta etrafı görmeniz ışık olmadan neredeyse imkansız. Bazı durumlarda Aydede kendini göstersede, bizim önerimiz mutlaka kendinize birer pilli çalışan kafa lambası almanız yönünde. 30 lümen olanlardan alabilirsiniz.

Kampçılık 101: Tepeye asılan ışıklar yerine, kafa lambasını kullanabilirsiniz. Elinizde hem ışık taşımak zorunda kalmıyorsunuz, hem de dilerseniz tepeye asabiliyorsunuz. Oldukça kullanışlı, tabii konuştuğunuz kişinin suratına dik açıda bakmamaya çalışın. 🙂

#6 Balta ve/veya Testere

Eğer ateş yapmak ve bir kaç outdoor aktivitesi yapmak istiyorsanız. Balta veya testereden en azından bir tanesini yanınıza almanızı öneriyoruz. İdeal dünya da ayrılmaz iki olan bu iki araç gereç, kamp dünyasında ayrılmak zorunda kalabiliyor.

Kampçılık 101: Özellikle son kamp deneyimimizde testerenin faydasını, baltadan daha çok gördüğümüzü söyleyebiliriz. Yere düşen büyük ağaç odun parçalarını testere yardımı olmadan baltayla kesmeniz çok çok zor. Ufak çalı, çırpıları ise baltayla koparmak daha kolay. Ateşiniz uzun uzun büyük odunlarla yansın istiyorsanız tercihiniz testere olsun, tabii taşıması da kolay.

çamlıköy tabiat parkı nehir kenarı manzarası
Baltalar veya testere yere düşen odunları kesmenize yarıyor

#7 Kamp Sandalyesi

Çadır kamp için gerekli olan malzemeleri tamamladık. Şimdi artık keyif zamanı.

Keyifli bir kamp macerası yaşamak isteyenler için kamp sandalyesi olmazsa olmazlardandır. Ateşin etrafında otururken ve keyifli sohbetler ederken kamp sandalyeleri adeta görüp görebileceğiniz en rahat koltuk oluverir. Bu anlamda gideceğiniz kişi sayısı kadar kapanabilir, hafif kamp sandalyeleri almanızı öneriyoruz. Koçtaş’tan Decathlon’a kadar tüm markalara kamp sandalyesi için bakabilirsiniz.

#8 Metal Yemek Pişirme Tavası ve/veya Izgara

Yemek tercihinize veya kısıtınıza göre bir yemek pişirme tavası, ateşte sucuk veya sosis yapma isteğinize göre yanınıza bir ızgara almanızı öneriyoruz. Daha portatif olması adına ızgara yerine, ikişer tane uzayabilen ızgara şişi alabilirsiniz.

Yanınızda sucuk getirtiniz ve sabahın köründe ateşte yapmaya veya ızgaralık yapmak istemiyorsunuz. Üzerine bir de yumurta kırmak istiyorsunuz! İşte bu durumda bir metal yemek pişirme tavasına ihtiyacınız var. Biz Kastro Koyu kamp deneyimimizde ilk defa kullandığımız Stanley yemek takımına bayıldık. İçinden birer kaşık, çatal, ikişer adet tabak ve altından metal tava olarak geliyor.

#9 Su Kaynatma Termosu ve Matara

Yumurtadan, noodle’a, çaydan, kahveye kadar sevdiğiniz yemek ve içecekleri tüketebilmeniz için bir adet mümkünse metaldan su kaynatabileceğiniz termosunuz olması hayatınızı kolaylaştırır.

Matarınız olması suyu 15 kişinin 1.5 litrelik plastik şişeden suyu paylaşmamasını sağlar. Özellikle trekking yaparken kolayca taşımanıza olanak sağlar. Havalı gözüktüğüne bakmayın, işlevi büyük.

kastro koyu sabah kahvaltısı
Stanley termos ve mataraları en güzeli

#10 Çinkodan Bardak

Hafif olması ve kolay taşınması özellikle de fotoğraflarda güzel çıkması açısından önemli. 🙂

Kampçılık 101: Kampa cam bardak götürmemeye çalışın. Hem ağır hem de kırılma riski yüksek. Plastik bardak yerine ise termos, matara veya çinko bardak tercih edebilirsiniz.

çadır kamp gerekli malzemeler mocha pot ateş üzeri
Çinko bardak hem kahve hem su bardağı

#11 Soğutucu

Soğutucu tercihinizi kampınız ile aracınızı kurduğunuz yere göre düşünebilirsiniz. Klasik plastik soğutucuların içerisine buz atarak ve eski buz plakalarını koyarak neredeyse bir gün boyunca tüm malzemelerinizi soğuk tutabilirsiniz. Gökçetepe Saroz Körfezi kamp deneyimimiz esnasında sabahtan akşama etlerimizi ve içkilerimizi soğuk tutmayı başarı. Tabii ki kamp alanına taşıması bir dertti; ancak, yemek masamızı zenginleştirdi.

Eğer daha mobil kamp yapmak istiyorsanız ve soğutacak yemeğiniz yoksa, ufak soğutucu çantalarından kullanabilirsiniz.

#12 Çakı veya Bıçak

Yemeklerinizi (büyük olasılıkla sucuk) keseceğiniz, kendinizi gerekirse doğada savunabileceğiniz bir bıçağınızın yanınızda olması oldukça önemli. Bıçağınız yoksa doğada savunmasız kalabilirsiniz ve sucuklarınızı kesemezsiniz. Eğer çakı veya bıçaktan birini tercih etmeniz gerekirse bıçağı tercih etmenizi öneririz. Tabii ki sofra bıçağı alıp kampa gelmeyin. 🙂

çadır kampı malzemeleri çakı ve ateş yakma kampçılık 101
Ateş yakmak kampın en keyifli aktivitesi

#13 Sarj için Ek Batarya

Yanınıza mutlaka sarj olmuş güçlüyse 2, güçsüzse 3’er adet batarya bulunduruyor olun. Telefonunuz sarjı çok hızlı tükenebiliyor. Genellikle fotoğraf çekmekten…

çadır kampı için gerekli malzemelerden çadır
Sarjınızın bitmemesi lazım

#14 Bluetooth Hoparlör

Kamp ateşi yanarken bir süre müzik dinlemenizi öneriyoruz. Bunun için size bir playlist hazırladık, buradan dinleyebilirsin. Bizim UE Megaboom’umuz bulunuyor ve baya memnun olduğumuzu söyleyebiliriz. Ayrıca arkadaşımızın doğum günü hediye JBL’de oldukça iş görüyor.

#15 Trekking Ayakkabısı, Kapşonlu, Şort, Eşofman altı, Kalın T-Shirt

Kıyafet seçimleriniz tabii ki oldukça önemli. Özellikle trekking ayakkabınızın hayat kurtacısı olduğunu söyleyebiliriz. İster istemez bir çok kaya, tepe çıkarken ayakkabınızın zorlu koşullarda kaymaması gerekiyor. Bir diğer önemli unsur ise tabii ki kolay kolay su geçirmemesi olduğunu söyleyebiliriz. İster Salomon bot, ister New Balance sportif, isterseniz Jack Wolfskin tercih edebilirsiniz.

Hem eşofman hem de şort olabilen altlar bugünlerde popüler.

Kampçılık 101: Çorap olarak ise en azından ikişer yedek çorabınız olsun. Çorap tercihiniz uzun ve kalın olursa daha rahat edersiniz. Her kıyafetten birer yedek bulundurmaya çalışın.

Bonus Eşyalar: Hamak, dürbün, ipad, fotoğraf makinesi ve tripod, masa, ufak masa, yere örtü, ortaya gemici feneri, nurgaz (özellikle sürekli ateş yakmaktan sizi kurtarır), Çuval (çuval sayesinde odunları, çalı çırpıyı toplu ve rahat taşırsınız)

çadır kamp gerekli araç gereçler gaz lambası
Gaz lambası keyifli bir obje olabilir

Çadır Kamp için Market Alışveriş Listesi [13 Ürün]

Çadır kamp için market alışverişi listesi hazırladık. 13 ürünü aşığıda paylaşıyoruz.

#1 Havlu Kağıt Mendil ve Islak Mendil

Çadır kamp için market listesinin ilk sırasında kağıt mendiller var. Rahat bir kampın olmazsa olmazlarından bir diğeri ıslak mendil ve havlu mendil. “Neredeyse” her türlü ihtiyacınız için kullanabileceğiniz bu malzemeleri almadan kampa çıkmak çok riskli olabilir.

#2 Sinek İlacı

Başımızın belası sivri sineklere karşı tabii ki önlem almamız gerekiyor. Şu ana kadar yaptığımız kamplarda herhangi bir problem yaşamadık. Ancak, siz üzerinize sıkabileceğiniz bir sivri sinek ilacı mutlaka bulundurun.

#3 Pil

Yanınızda götüreceğiniz ışık, el feneri vb… cihazlar pile ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle 3,4 adet kalem pil yanınızda bulundurmanızı öneriyoruz. Daha önce pilli kullandığınız cihazları kampa gitmeden önce mutlaka test edip, pili olup olmadığını kontrol edin.

#4 Çöp Poşeti

Kolay kolay yırtılmayan, sıvı akıtmayan fazla büyük olmayan çöp poşetlerini tercih etmenizi öneriyoruz.

Kampçılık 101: Çöp poşetinizin ağzını kapatmak için bir adet poşet kapatıcı mandal almanızı öneriyoruz. Böylece yabani hayvanların yediğiniz yemeklerin kokusunu almasını önlersiniz. Çöplerinizi özellikle içerisinde yemek mutlaka çadırınızdan uzakta tutun. Çöpünüzü asla doğada bırakamayın, mutlaka size en yakın olan bir konteynıra bırakın!

#5 Konserve ve Yemek Planlar

Ton balığı, mısır ve fasulye öğle yemeğiniz olmaya aday yiyecekler. Kişi başı birer konserve kutu yeterli olacaktır. Sadece ton balığı için ikişer adet düşünebilirsiniz.

#6 Yumurta ve Sucuk

Kampın olmazsa olmazı ikili. Yumurtaları ve sucukları dikkatli taşımaya ve serin bir yerde tutmaya özen gösterin. Güneş altında bırakmayın. Sucuk yapıyorsanız ekmek almayı unutmayın.

kastro koyu kampı yumurtalar
Sabah kahvaltısı

#7 Protein Bar ve Granola

Koşulların zorlaşması ve yiyecek stoklarının düşmesine karşın yanınızda mutlaka bir protein bar, bir adet granola bulundurun.

#8 Kuruyemiş

Besin açısından en zengin olan badem ve cevizi önceliklendirmeye çalışın. Fazla almanıza gerek yok, günün sonunda fazla yemeyeceksiniz.

#9 Çıra ve Çakmak

Bulduğunuz çalı çırpı ateşi yakmak için yeterli olmayabilir, ortam çok rüzgarlı olabilir. Bu gibi durumlarda çıra imdatınıza koşacaktır. Sigara içen bir arkadaşınız yoksa bir çok şekilde faydalanabileceğiniz çakmağı yanınıza almayı unutmayın.

Kampçılık 101: Eğer gittiğiniz kamp alanında çalı çırpı ve büyük odun sıkıntısı varsa, gitmeden köylüden veya etraftan kesilmiş odun parçaları almakta fayda var.

#10 Noodle

Yanınızda su kaynatabileceğiniz genişlikte bir tavanız varsa kampa Noodle götürmenizi öneriyoruz. Tadı her anlamda sizlere daha güzel gelecek. Öğlen veya akşam rahatlıkla götürebilirsiniz.

#11 Kahve veya Çay

Su ısıtma termosunuz varsa, kahve veya çay malzemelerinizi alabilirsiniz. Macrocenter’da satılan ve içine sıcak su döktüğünüzde yapabildiğiniz filtre kahveleri kampınıza götürebilirsiniz.

gökçetepe tabiat parkı yanı saroz körfezi kampı kamp sandalyeleri ooomate
Kahve zamanı

#12 Marshmallow

Kamp demek marshmallow demek!

çadır kamp gerekli malzemeler kamp ateşi
Ahh saatlerce ateşi izlemek ne keyifli!

#13 Et

Et götürmenizde olur ama tercihiniz ne olur diye soracak olursanız köfte olacaktır. Tavuğa göre daha uzun süre muhafaza edip, kolayca ızgara içerisinde pişirebilrisiniz.

saroz körfezi kampı mangalda sucuk
Ateşimizi sabah dikkatli bir şekilde tepede yaktık

Çadır kamp için gerekli araç gereçlerin ve market alışverişi listemizi tamamlarken malzemelerinizi gitmeden bir defa kontrol etmenizi rica ediyoruz. Götürülmeyen veya unutulan kritik malzemeler keyfinizi kamp boyunca kaçırabilir. Yukarıda yer verdiğimiz malzemeler yaptığımız ve yaşadığımız kamp deneyimleri esnasında tecrübe ederek sadeleştirdiğimiz eşyalar. Kendi keyfinize göre eşya adetini arttırmakta veya azaltmakta özgürsünüz. Keyifli kamplar dileriz, doğaya bizim için iyi bakın! Yaptığımız iki kamp deneyimini Kastro Koyu Çamlıkoy Çadır Kamp Alanı ve Saroz Körfezi kamp deneyimlerini okuyabilirsiniz.

Write A Comment