Basel o kadar da sıkıcı bir yer değil, Basel’de gezilecek yerler yazısında sana bunu göstereceğiz.

Sakinlik, rahatlık ve düzen bizim için Basel’i özetleyen üç betimleyici kelime olabilir. İstediğinizde sosyalleşebildiğiniz, istediğinizdeyse huzura eriştiğiniz bir yer Basel.

Festival dönemindeyse sabahtan akşama eğlenebileceğiniz bir yer. Tamamen sizin aldığınız kararlar üzerinden aradığınız yaşamı dizayn edebileceğiniz bir yer Basel.

Eğer böyle bir yaşamı görmek, bizim adlandırdığımız üzre “Muasır Medeniyetler” seviyesine bir yolculuk yapmak isterseniz Basel sizin görmeniz gereken bir şehir. Basel gezilecek yerler listemizi tamamen bu doğrultuda hazırladık! Gelin Basel şehir rehberini birlikte keşfedelim.

Basel Turu ve Gezisi Planlama

Basel’i özellikle Christmas döneminde bizim yaptığımız gibi görebilirsiniz. Biz Basel’den araba kiralayarak Alsace bölgesine ve Freiburg’a gün içerisinde git gel yaparak turumuzu tamamladık. Bunuda bir opsiyon olarak düşünebilirsiniz. Basel’i ayrı bir şekilde biz illa ziyaret edeceğiz diyorsanız Fasnacht zamanı (Şubat) veya Basel Christmas zamanı gelmenizi öneriyorum. Son olarak Basel Art Festivali (Eylül) zamanını önerebiliriz.

basel fasnacht festivali
Fasnach festivali Şubat ayında gerçekleşiyor

Basel’de Gezilecek Yerlerin Listesi

#1 Spalentor (Gate of Spalen)

Basel içerisinde görülmesi gereken yerler genellikle bir birine çok yakın mesafelerden oluşuyor. Spalentor bunların en uzaklarından bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Spalentor’u özellikle gece ziyaret etmenizi öneririz. Alsace bölgesinden Basel şehrine gelen tüm ürünler geçmişte bu kapıdan geçerek gelirmiş, özellikle şarap geldiğini varsayıyoruz çünkü Alsace bölgesinin şarapları çokkkk lezzetli.

Basel gezilecek yerler gate of spalen akşam ooomate

#2 Basel Old Town

Her şehrin olmazsa olması bir old town bölgesinin olmasıdır aslında. Basel’de gezilecek yerler için de böyle. Bazıları kalabalık, bazıları ıssız, bazılarıda tarih kokar. Basel’de yer alan old town şehrin merkezlerinden bir tanesi. Hem eskiyi hem yeniyi birbirine bağlayan bir merkez burası. Ayrıca Rathaus Basel-Stadt yani Basel Town Hall burada yer alıyor. Hemen kırmızı rengiyle kendisini farkedeceksiniz. Biz yılbaşı döneminde gittiğimiz için kocaman bir yılbaşı ağacına içeride denk gelmiştik!

basel gezilecek yerler town hall heykeli
Belediye binasının içinde güzel bir noel ağacı seni bekliyor

#3 Basel Münster

Basel’de gezilecek yerler yazdığınızda çıkan ilk yerlerden bir tanesi olan Basel Münster, Basel’in simge yapıtlarından bir tanesi. Kırmızı duvarları, renkli çatısı ve 2 kulesiyle birlikte şehrin hemen hemen her bölgesinden dikkat çekiyor. The Phalfz‘a çıkarak dilerseniz Rhine nehrinin güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. E bize söylüyorsun siz niye çıkmadınız diye soracak olursanız biz fazla oyalandığımız için saat 17:00 geçtiği için içine girme şansını kaçırdık. O nedenle dışarıdan kasvetli gece fotoğrafını çekebildik.

basel şehir rehberi münsterplatz noel pazarı
Noel zamanı olduğu için oldukça kalabalıktı

#4 Münsterplatz

Münsterplatz isminden belki tahmin edebileceğiniz gibi Basel Münster‘in yer aldığı meydana ismini veriyor. Burada ayrıca bizim yaptığımız gibi Christmas zamanı gelerek, Christmas town’un keyfini sürebilirsiniz. Dürüst olmak gerekirse gördüğümüz en güzel Christmas town’lardan birisine burada denk geldik. Meydana çıkarken Rittergasse ve Rheinsprung sokaklarını kullanabilirsiniz.

basel gezilecek yerler sokaklar

#5 Gemsberg Meydanı

Ufak bir meydan olan Gemsberg’i ziyaret edip Basel’in tenha sokaklarında güzel bir fotoğraf karesi yakalayabilirsiniz. Basel şehir rehberi sıralamasında 5. sırada Gamsberg.

Basel gezi rehberi spalenberg sokağı akşam out of office mate
Basel akşam sokaklarda kaybolmak çok keyifli özellikle Noel zamanı

#6 Imbergasslein Sokağı

Basel’in sessiz ama efendim Instagram fotoğraflık güzel bir yer arıyorsanız sizi böyle alalım. Dar merdivenleri ve güzel evleriyle süslü Imbergasslein’e uğramadan ayrılmayın şehirden. Basel’de gezilecek yerler içerisinde en güzel fotoğraf çekebileceğiniz yerlerden bir tanesi.

basel gezilecek yerler sokağı imbergasslein

#7 Spalenberg Sokağı

Belkide Basel’in en renkli sokaklarından bir tanesi Spalenberg sokağı. Spalentor ile Town Hall’i birbirine bağlayan sokaklardan biri olan Spalenberg özellikle Christmas zamanı tadından yenmiyor. Burada uğrayabileceğiniz tatlış mağazalar Konditorei Gilgen ve Johann Wanner. Basel’de gezilecek görülecek yerler arasında yer alıyor burası.

basel gezi rehberi spalanberg sokağı manzarası ooomate
Basel’in en şirin sokağı

#8 Walliser Kanne (Eriyen Peynirci Restoranı)

Basel’de ne yapmamız must dediğimizde ilk duyduklarımızdan bir tanesi eriyen peynir yemek olduğunu söylediler. Nasıl yani olduk ama sonrasında kendimizi baya sağlam ekmeklerle peynire banarken bulduk. Fiyatlar uygun hiç değil ama ben Basel’in en ünlü yemeğini yemek istiyorum derseniz eriyen peyniri mutlaka deneyin deriz. Walliser Kanne dışında diğer gidebileceğiniz eriyen peynirciler Baraca Zermatt, Steinbock ve Restaurant Kunsthalle.

basel yeme içme raclette eriyen peynir yedik
Biz baya kazık yedik şu tabak için paranız sınırlıysa hiç gitmeyin 🙂

#9 St. Alban -Tal Little Venice

Şehirlerin önemli bir kısmında Venedik arama hayali veya küçük Venedik isimlendirmesi yapmaya bayılıyoruz insanoğlu olarak. Basel’de de bir küçük venedik var efendim! Basel’de gezilecek yerler için vaktiniz varsa, buraya bir yürüyüş yapabilirsiniz.

#10 RheinGasse Sokağı

Köprünün öteki tarafına geçtiğimizde görmeniz gereken sokakların başında Rheingasse geliyor. Özellikle burada bulunan güzel ve ilginç lokantalar dikkatimizi çekti. Van içerisinde tek kişilik masa ve otobüste yemek keyfi gibi. Eğer italyan mutfağında bir yemek götürmek isterseniz Gabri’s Pasta’yı tercih edin.

basel rheingasse fish and spitz otobüs
Otobüs içinde tatlı bir cafe var

#11 Oberer Rheinweg Sokağı

Sahilde yürüyüş yapalım diyorsanız Oberer Rheinweg’i tercih edin. Meşhur ağaçlı ev Haus oberer rheinweg ayrıca burada bulunuyor. Biraz yan sokağa devam ederek Rheinpromenade’e geçebilirsiniz burada şehrin minyatürü olan Stadtmodell Rheinpromenade’in fotoğrafını çekebilirsiniz. Basel şehir rehberi yazısı yazmak için mükemmel bir yer!

Basel şehir rehberi rhine gölü manzarası

#12 Vitra Design Museum

Şehrin biraz dışında bulunan ancak bina yapısıyla kendisinden söz ettiren Vitra Design Museum‘u fırsatınız olursa ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Basel’de Yeme İçme

Basel’in en genç noktalarından bir tanesi olduğunu söylemeliyiz. Yaş ortalamasının 23 – 25 olduğu Markthalle Basel’de birer bira içebilir, akşam veya öğlen yemeğinizi birbirinden farklı seçeneklerden seçerek götürebilirsiniz. Uzun geçen bir günün ardından şans eseri bulduğumuz burada kendimize gelmiştik.

Basel’de kahvaltı mekan önerileri sırasıyla: Frühling, Tibits ve Nomad.

Basel’de akşam yemeği restoran önerileri: Ufer7 Basel, Za Zaa ve Boo Klybeck.

Basel yeme içme markethall klara yemekleri
Birimiz Afrika yemeği tercih ederken birimiz burger tercih etti. Go figure!

Basel’e ya Christmas’da veya Fasnacht veya Art Festival zamanı gelmenizi öneririz! Yoksa sıkılabilirsiniz 🙂 Christmas town’lar arasında gördüğümüz en güzel şehirlerden biri olduğunu söylemeliyiz. Basel’de gezilecek yerler yazımızı tamamladık.

Bizim gibi Basel’de oturup, araba kiralayıp güne birlik Fransa’nın Alsace bölgesini, Almanya’nın Batı ve Güneyini gezebilirsiniz. Noel pazarları turu Alsaca Bölgesi yazımızı tık tık yapabilirsin.

Write A Comment