Bali’de gezilecek o kadar çok yer var ki! Sana kolay olması için bölgelere ayırarak tapınaklar, şelaleler, pirinç tarlaları, salıncaklar ve plajlar listesi yaptık. Bildiğimiz, okuduğumuz ve araştırdığımız tüm detayları Bali gezilecek yerler listesinde çıkardık.

Bali’de gezilecek görülecek yerleri ve noktalara favori başlığımızla başlıyoruz.

Tri Hita Karana yani doğa ile uyum, yaradan ile uyum ve insanlar arası uyum. Bali adasına giderken, adanın genel felsefesini şimdiden benimseyin.

Bali’de Gezilecek Tapınakların Listesi [8 Görmeniz Gereken Tapınak]

Arkadaşlar verdiğimiz listenin tamamını vaktiniz varsa ziyaret edebilirsiniz. Tapınaklar oldukça büyüleyici, biz bir çoğuna gittik, bazılarına gidemedik ama gitmek isterdik. Yanardağ patladığı için, en büyük cennet kapısına gidemedik.

Neredeyse tüm tapınaklara girişte Sarong’u beline bağlaman şart. Giriş ücreti ödediğinde dilediğin Sarong’u bir nevi kiralıyorsun ve tapınağı Sarong’la geziyorsun.

Endonezya nüfusunun %87’si Müslüman bir ülke olsa da Bali’de yaygın olan din Hinduizm ve bu tapınaklar da aynı şekilde Hinduizm tapınaklarından oluşuyor. Muhteşem doğa içine kurulmuş harika yapılar. Aslında çok sayıda tapınak olmak ile birlikte başlıca mutlaka gitmeniz gerekenleri aşağıda yazıyoruz.

Dünya’da en çok Müslüman olan ülke’nin Endonezya olduğunu biliyor muydunuz? Tam tamına 229,000,000 Milyon! Bali arada kalmış kültürünü korumuş, kurtarılmış bölge.

Bali Gezilecek Yerler Listesi
Ulan Danu Beratan günün her saati güzel

#1 Saraswati

Dewi Saraswati yani sanat ve bilgelik tanrıçasının tapınağı burası.

Ubud’da yer aldığı için ulaşımı kolay. İçerisinde Starbucks bulunuyor (gereksiz bilgi).

Girişte herhangi bir ücret bulunmuyor. Dilersen lotus çiçekleriyle güzel fotoğraf çekilebilir, 19:30‘da ki dans showuna katılabilirsin.

#2 Uluwatu

Adı üstünde Ulawatu’da yer alıyor, yani adanın Seminyak – Kuta ve Jimbaran taraflarında.

Uluwatu tapınağını Uluwatu tapınağı yapan Kecak dansı (10$). Bize cheesy geldiği için bu dans katılım göstermedik ama illa ben gidicem halen diyorsan dansa katıl. Sadece tapınağı gezeceğim diyorsan girişi 30.000 IDR yani 2$.

Gün batımı çok güzel diye duyduk, Uluwatu’da yer alıyor. Saatleri 07:00 ile 19.00.

Ayrıca Rock Bar buraya yakın.

keçak dansı yapılırken uluwatu tapınağı
Keçak dansını görmek ister misiniz?

#3 Ulun Danau Beratan

Adanın Kuzey’inde yer alıyor. Nehirin bereketliliğine ve su tanrısı Dewi Danu için yapılmış bir tapınak.

Göl’de dilersen kayık kiralayıp çok güzel fotoğraflar çekebilirsin. Erken gelmekte fayda var çünkü oldukça kalabalık olabiliyor.

Girişe 50.000 IDR veriyorsunuz yani yaklaşık 3.3$.

Bilmekte fayda var Endonezya Rupiah’larının bazılarının üzerinde su üzerinde gözüken tapınak bu tapınak.

Açık olma saatleri 07.00 ile 19:00 arasında. Gün doğumuna gidersen çok güzel fotoğraflar yakalayabilirsin.

ulun danu beratan tapınağı out of office mate
Selfie’yi kaçırmadık

#4 Pura Taman Ayun

Ubud ile Seminyak arasında kalıyor.

18. yy Mengwi Krallığı dönemine dayanıyor tarihi. Taman Ayun güzel bahçe demek.

Açılış saati 08:00 ile 18:15 arasında. 15.000 IDR yani 1$ civarında.

Özellikle gök yüzüne doğru uzayan siyah çatılarıyla meşhur tapınak burası. Bali’de görülmesi gereken yerler arasında yer aldığını düşünüyoruz.

Unesco Dünya Mirası MKorumairası Listesinde yer alıyor neredeyse Bali’nin tamamının olması gerektiği gibi.

pura taman ayun manzarası
Pura Taman Ayun

#5 Tirta Empul

Ubud’un Kuzey’inde yer alıyor. 15.000 IDR yani 1$ civarında. 08:00 ile 18:00 arasında açık.

Akan suyun kutsal olduğunu inanılıyor ve arınmak için hindu inanışına göre burada yer alan havuzda bir tür ayin yapılıyor.

Biz geldiğimizde iki turist çift Hindu inanışına göre evlenmek için bu havuzda yer alıyorlardı, oldukça keyifli gözüküyordu.

Kapının önünde yer alan satıcılardan ürün almak istersen %60 oranında indirim talep etmeyi unutma. Alışveriş noktalarını merak ediyorsal Bali gezi rehberimize göz atabilirsin.

pura tirta empul arınma havuzu ve arınan insanlar
Pura tirta empul havuzunda arınma ritüeli gerçekleştiren yerli halk

#6 Tanah Lot

Bali dilinde denizin üzerinde ki kara demek. Adı üzerinde kıyıdan biraz uzaklıkta bulunan bir kaya parçasının üzerinde yer alıyor.

Sabah 7, Akşam 7 arası açık. Özellikle gün doğumu ve gün batımı için oldukça ideal.

Deniz üzerinde duran tapınak, Bali halkının bir nevi Kabe’si desek abartmış olmayız sanırım.

16. yy’da yapıldığı söyleniyor. Giriş 20.000 IDR.

Tanah lot manzarasında out of office mate
Tanah Lot

#7 Gunung Kawi

Unesco Dünya Mirası Koruma Listesinde yer alıyor. Cambodia’da yer alan tapınaklara benzeyen büyüleyici kaya üzeri motifler ve eserler sizi bekliyor. En çok keyif aldığımız tapınaklardan bir tanesi oldu.

Giriş 15.000 IDR. 11. yy’dan kaldığı söyleniyor.

Tapınağa ulaşmak için 200 merdiven aşağı inmen bekleniyor, ona göre hazırlan. Sabah 8 – Akşam 6 arası açık.

Ubud’un Kuzey’inde yer alıyor.

bali gunung kawi girişinde objektiflere gülümseyen kız
Gunung Kawi

#8 Lempuyang Batuan

Mount Agung’un eteklerinde yer alan Lempuyang’ı Lempuyang yapan en uzun cennet kapısının burada olması.

Maalesef Mount Agung bilmem kaç yıl sonra patlamaya başladığı için bizim yolculuğumuzda, bu bölge kapalıydı ve ziyaret gerçekleştiremedik.

Bali inanışına göre bu tapınak en değerli tapınaklardan bir tanesini oluşturuyor.

Giriş 10K ile 30K arasında olduğunu duyduk.

Adanın Doğu’sunda yer alıyor. O nedenle yarım gün ayırman gerekebilir Ubud’dan geleceksen.

lempuyan batuan cennet kapısı

Bali Ubud Gezilecek Yerler Listesi

Bali Ubud’da gezilecek yerler listesinde Saraswati tapınağı dışında gezebileceğiniz bazı yerler bulunuyor. Kasaba kendi halinde oldukça hareketli olmasının yanında, yaklaşık yarım gün veya 1 tam gün buraya ayırman bekleniyor.

#1 Sacred Monkey Forest Sanctuary

Maymun Ormanını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz, onlara muz vererek arkadaş olabilir sonradan baktığında seni mutlu edecek fotoğraflar çekebilirsin.

İçeride muzlar fayiş fiyatlara satılıyor, marketten çantaya atıp gitmekte fayda var.

Maymunlar aşırı arkadaş canlısı değil, o nedenle muzla oyun yapmayın. Oturun bir yere elinize muzu alın ve maymunun gelip almasını bekleyin. Saklıyor numarası yaparsanız sizi ıssırabilirler!

Giriş 3,5$ civarında.

Maymunlar ormanında dikkat etmen gerekenleri için bir listemiz var, dilersen Bali’de dikkat edilmesi gerekenler listemize bir bak.

Maymun tapınağına yoluna gidiş yolunda lokal, bohem ve el yapımı ürünler satan mağazalar bulunuyor. Luwak kahveni burada içebilirsin. Bali’ye gitmişken yapılması gereken 10 aktivite listemize dilersen bakabilirsin.

Bali'de maymunlar her yerde
Tatlı gibi gözüktüklerine bakma, çok agresif olabiliyorlar

#2 Ubud Kajeng Rice Fields Walk

Ubud’a gelmişken etrafta ki pirinç tarlaları arasında yürüyüş yapmaya ne dersiniz?

Kasabanın hemen dibinde ufak bir gezinti seni bekliyor.

#3 Ubud Art Market

Fiyatlar aşırı uygun değil, ancak Ubud’da görmen gereken bir pazar olduğunu söyleyelim. Kıran kırana pazarlık yapabileceğin yer burası o nedenle yemeğini, içkini veya kahveni içip gelmen önemli.

Bali halkı yürüyor

#4 Goa Gajah

Fil mağarası olarak bilinen bu mağaraya dilersen Ubud’dayken uğrayabilirsin. Biz uğramadık; çünkü, fazla değerini göremedik. Bali hakkında bilmiş arkadaşlar konuşmasın diye listeye ekledik, mağara seveni vardır belki.

#5 Campuhan Ridge Walk

Ubud’a gelmişken pirinç tarlalarına doyamadım Part 2.

Ben tapınaklara bayılıyorum ddiyorsan diğer butik tapınaklar (biz gitmedik): Puri Saren Agung, Dalem Agung Padangtegal, Gunung Lebah Temple, Pura Dalem Taman Kaja

campuhan ridge pirinç tarlası yürüyüşünden
Ubud içerisinde doğa içerisinde yürüyüş yapabileceğiniz bir yer Campuhan Ridge

Bali Görülmesi Gereken Pirinç Tarlaları Listesi [En Favori 3’lü]

Bali’nin en güzel fotoğraflık ve büyüleyici noktalarından birisi pirinç tarlaları. Zeka, el işçiliği ve doğanın kendisini gösterdiğini hayal edin. 9. yy’dan dayana pirinç sulama tekniklerine hayran kalacaksınız. Bu sulama tekniğine Subak deniyor. Su tepeden yavaşça aşağı doğru tüm tarlaları dolaşarak akıyor.

Bali’de pirinç tarlaları gerçekten etkileyici. Zaman kaybetmemen adına sana favori ve görmen gereken pirinç tarlalarını bıraktık. Zamanın yoksa Ubud’da yer alan pirinç tarlalarını da tercih edebilirsin.

Bali gezilecek yerler listemizde sıra pirinç tarlalarında.

#1 Jatiluwih Pirinç Tarlaları

Fazla bilinmeyen ancak Bali’nin en büyüklerinden ve Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan pirinç tarlaları. 600 hektarlık bir alan içerisinde bulunuyor. Jati gerçek, luwih ise güzel anlamını taşıyor.

Gerçekten merak edip, doğayı dinlemek istiyorsan bizim yaptığımız gibi burayı ziyaret edebilirsin. Tegalalang kadar havalı fotoğraf alanları bulmak için biraz dolanman gerekiyor.

jatiluwih pirinç tarlası yürüyüşü

#2 Tegalalang Pirinç Tarlası

Tegalalang pirinç tarlalarını bilmeyen yoktur sanırım. Bali’nin en uğrak yerlerinden bir tanesi. Ubud’un Kuzey’inde yer alıyor.

En büyük özelliği meşhur olması, güzel olmasının yanında oldukça kalabalık ve turist bir alan. Burada gezdiğin pirinç tarlalarının sahipleri bu durumdan avantaj sağlamak adına tezgahı kurmuşlar. Yürüme yolunda girip çıkarken senden “donation” istiyorlar. Burada yapabileceğin en iyi “bet” 5000‘lik yani neredeyse para etmeyen paraları kumbaralarına atman. Sonuçta gönlünden ne koparsa mantığı işlediği için ne attığın fazla önemsenmiyor.

Gün batımında veya gün doğumunda turistlerin az olduğu saatlerde gelmeyi tercih edebilirsin. Özellikle güneş yukarıda olmasın.

Tarlaların önünde bulunan satıcılardan alışveriş yapmanı çok önermiyoruz. Fiyatlar biraz yüksek, satıcılar biraz kaba ve baskıcı.

Mükemmel fotoğraf açısı yakalamak için tepenin öteki tarafına çıkman gerekiyor.

Tegalalang pirinç tarlası out of office mate
Tegalalang pirinç tarlalarından kaybolurken

#3 Rendang Pirinç Tarlası

Arkada yanardağ olsun beni böyle çek kafasında olanlar için bulunmaz nimet. Eğer Lempuyanga giderseniz, buraya uğrayabilirsiniz.

Diğer listemizde olan ama gitmediğimiz pirinç tarlaları: Pupuan, Munduk ve Soka.

Rendang pirinç tarlaları manzarası arkada mount agung
Bali’nin en az bilinen ama en güzel pirinç tarlasından

Bali’de Gidilecek Şelalelerin Listesi [9 Şelale – 3 Öneri]

Bali gezilecek yerler sıralamasında sıra şelalelerin listesinde.

Adada birçok şelale var bazıları çok turistik bazıları ise henüz keşfedilmemiş veya zorlu yolundan dolayı pek tercih edilmeyenler. Ama tahmin edersiniz ki ulaşımı zor olanlar en güzelleri.

Kesinlikle gitmenizi tavsiye ettiğimiz şelaleler ise sırası ile yazıyoruz. Gittiğinizde doğanın mucizesini ve onu yaşadığınızı hissedebileceğinize garanti ediyoruz. Memnun kalmazsanız, paranızı iade etmiyoruz. 🙂

#1 Gitgit

Sabah 8, akşam 17 arası açık. Badung bölgesinde yer alıyor yani Ada’nın Kuzey’inde. Giriş yaklaşık 10.000 IDR . Buraya gelirsen yaklaşık 2 Saat’i gözden çıkarman gerekiyor.

Ulaşımı Sekumpul‘a göre daha kolay. Özellikle ulaşımı sorun ediyorsanız, şelaleye ulaşma yolları daha kolay. Otopark’ta aylakçılara para yedirmek istemiyorsan, ana yola park edebilirsin.

bali gitgit şelalesi görüntüsü

#2 Sekumpul (Must)

Sabah 7 ile Akşam 17 arası açık. Badung bölgesinde yer alıyor. Giriş 5K ile 15K arasında değişiyor. Yaklaşık 3 – 4 saatini gözden çıkarabilirsin.

Belki’de Ada’nın en güzel şelalelerinden bir tanesi. O nedenle ilk önerimiz olarak ön plana çıkıyor.

Her güzelliğin bir zorluğu vardır. Sekumpul’a da ulaşmak, Gitgit’e göre daha zor. Suda giyecek ayakkabı yanına alırsan, rahat takılırsın.

DİKKAT: her giriş isteyene para verme, ticket office şelaleleye yakın bir yerde bulunuyor.

Bali sekumpul şelalesi görüntüsü

#3 Banyumala (Must)

Bizim için gizli güzellik. Tercih ettiğimiz ve memnun kaldığımız bir şelale. Arabayla giriş yapıyorsanız son noktaya kadar mutlaka gidin, yolları biraz bozuk olmasına karşın sonrası yürüyerek çokta zor değil.

Turistik hiç değil. Biz gittiğimizde 4 – 5 farklı grup takılıyordu sadece.

İki tane ikiz şelale yan yana bulunuyor.

Girişe ücret verdiğimizi hatırlamıyoruz. Yaklaşık olarak 2:30 saat gibi burada vakit geçirdik. Badung bölgesinde yer alıyor.

Sekumpul ile tercih yapmanız gerekirse fotoğraflara bakın içinize sineni tercih edin.

banyumala şelalesi giriş manzarası

#4 Nungnung Waterfall (Must)

Bali’nin en uzun boylu şelalesi ile tanışın. Uzun boylu olduğu için yolu bir o kadar da uzun. Tam tamına 509 basamak seni bekliyor. Yukarıdan heybetli akan suyun, havuzunda yüzmeye hazır ol!

Ulaşımı zor olduğu için genellikle gençler oluyor ve fazla kalabalık olmuyor diye duyduk.

Giriş yaklaşık olarak 10K IDR. 2K IDR’de Scooter otoparkına veriyorsunuz.

Nung Nung Şelalesi

#5 Munduk Şelalesi

Bali’nin niagara şelaleleri olarak biliniyor. Çünkü Munduk’ta üçü bir arada Laangan Melanting, Red Coral ve Golden Valley birbirine çok yakın konumlandığı için kısaca Munduk Şelaleleri olarak biliniyor. Bali’nin biraz daha Batı’sına doğru kalıyorsan, buraya uğrayabilirsin. Ubud’dan ulaşım 2 saat.

Giriş yaklaşık olarak 20K IDR. Açılış saatleri sabah 6 ile akşam 6 arasında.

munduk şelalesi bali manzarası

#6 Align Align Şelalesi

İple suya atlayacağım ben diyorsan gelmen gereken şelale burası. Ada’nın en Kuzey’inde yer alan şelalelerden bir tanesi diyebiliriz. Ulaşımı da biraz zor, ancak uzak ve az bilindiği için oldukça keyifli gözüküyor.

#7 Tegenungan

Hem turistik hem biraz ufak ancak buna rağmen en çok bilinen ve gidilen şelalelerden bir tanesi Tegenungan. Puanıda oldukça düşük olduğu için biz tercih etmedik ama zamanınız yoksa burası hem Seminyak hem Ubud’a yakın olduğu için tercih edebilirsiniz.

teganungan şelalesi manzarası

#8 Air Terjun Tibumana

Doğal havuzuyla meşhur Air Terjun Tibumana. Bangli bölgesinde yer alan bu şelale az bilindiği için fazla tercih edilmiyor. Ancak, Gianyar bölgesine yakın bir yerlerde kalıyorsanız uğrayabilirsiniz.

Ayrıca gidiş yolunun oldukça keyifli olduğunu duyduk. Palmiye ağaçları ve sonsuz pirinç tarlaları yol boyunca sizi bekliyor.

Giriş 10.000 IDR. Parka da 5.000 IDR kağıt alırız.

air terjun şelalesi Bali
Bali’nin şelaleleri gerçekten görmeye değer

#9 Tukad Cepung

Havuza yukarıdan gelen mağara içerisinde ışık süzmesini görmek istiyorsan Tukad Cepung senin yerin. Burası oldukça Tegellalang pirinç tarlarına yakın olduğu tercih edebilirsin.

Giriş 10.000 IDR ve otopark ücretsiz!

Ulaşımı oldukça kolay ve 15 dakikalık bir yürüyüş bekliyor seni otoparktan sonra.

Bali’de Plajların Listesi [13 Plaj]

Bali’nin daha önce söylediğimiz gibi denizi meşhur değil; ancak, plajları meşhur. Dolayısıyla Bali gezilecek yerler yazımızda özellikle sörf ve tropik görünümlü plajlar listemize giriyor. Kimi yerde beyaz kumlar, kimi yerde tropik ağaçlar plajlar birbirinden farklı ve keyifli.

 1. Kuta Beach (fazla turistik sadece sörf için tercih edebilirsin)
 2. Balangan Beach (Sürf yapılan ama tenha olan beach’lerden, uçsuz bucaksız, keyifli ve denize girilebilinir, alternatif sörf okulları bulunuyor)
 3. Padang Padang Beach (Biraz ufak olmasına rağmen denizi girilebilir ve güzel, hemen girişinde maymunlar bekliyor, Eat Pray Love filminin sahnesi burada çekilmiştir, plajda oturup etrafı izlemek için keyifli bir plaj)
 4. Suluban Cave (mağara içinden geçince sizi arkada gizli bir beach bekliyor, sakinliği ve güzelliğiyle en çok keyif aldığımız beach oldu, ayrıca kıyıda eskiden kalma bir gemi kara oturuyor)
 5. Nyang Nyang (mavi ve yeşilin buluştuğu upuzun çok keyifli bir play, görülmesi gerekiyor)
 6. Karma Beach (Çeşme tarzı beach club’da hizmet alayım diyorsan, burayı tercih etmelisin)
 7. Greenbowl Beach (Bali’nin gizli saklı güzel beach’lerinden bir tanesi, ufak ama lokal Avustralyalıların takıldığı bir beach)
 8. Woo Bar (paralı, koktely ve happy hour eşliğinde)
 9. Potato Head Beach Club (paralı, Seminyak’ta bulunuyor, kalabalık, eğlence ve koktely)
 10. Ku De Ta (lüks happy hour için gidebilirsin)
 11. Pasut Beach (park ücreti var sadece 2,000 IDR ve gün batımı çok güzel)
 12. Tegal Wanghi (Gizli romantik beach, ücretsiz ve gün batımı muazzam)
 13. Pigstone Plajı (ücretsiz, Canggu’dan 12 km ve gün batımı güzel)

Bali’de Meşhur Salıncakların Listesi

Bali’de salıncağa vakit ayıracak bir zaman bulamadık. Bali’de gezilecek yerler o kadar fazlaydı ki! O nedenle biz gidemedik, ama listemiz hazırdı. O nedenle düşünürsen diye senin için aşağı bıraktık.

 • Zen Hideaway
 • Wanagiri Hidden Hill
 • Bali Swing
 • Uma Pakel
 • Bali Chocalate Factory
 • Swing at Tegalalang
Bali swing'de salıncak sallanan kadın

Bali gezilecek yerler listesini paylaştık. Pirinç tarlalarından, şelalelere, en keyifli plajlardan, salıncaklara kadar gezilecek ve görülecek yerler gitmeden umarım işine yarar. Covid-19 sonrası umarız fırsat bulup Bali’yi görme şansı yakalarsın. Biz çok keyif aldık gene gideceğiz!

Write A Comment