Bali gezi rehberi ve notları yazımızı, sana Bali hakkında ihtiyacın olabilecek tüm bilgileri vermek için hazırladık. Gitmeden önce yaptığımız kapsamlı araştırmalar, adanın yerlisi arkadaşımız ve fiyat-performans bulduğumuz en iyi seçenekleri seninle paylaşacağız.

6 gece 7 gün kaldığımız Bali enfes doğası, sıcaksıcak insanları ve etkileyici kültürüyle en en en çok sevdiğimiz seyahatimiz oldu.

Bali’de kaldığımız süre boyunca bizi 50 yıldır aktif olmayan yanardağ sürprizi bekliyordu. Yaşadıklarımız Bali gezi rehberinin devamında!

Bali karma plajı manzarası
Karma Plajı

Bali’ye Gitme Hikayemiz

Expat olarak ben (Nergis) (yazıyı kimin yazdığı belli olsun yea) 1 ay Singapur’da yaşadım. Bu kadar uzun seyahat etmişken, Tolga’nın gelmesiyle bir yerlere daha gitmemiz gerekiyordu! Singapur yetmezdi!

Bali gezi rehberi Bali’yi tercih etme hikayemizle başlıyorç

Böylece Eylül ayına bir gezi planlamamız gerektiği için Muson yağmurlarını dikkate alarak Bali’nin en uygun seçenek olduğuna karar verdik.

Her zaman hayalini kurup fotoğraflarına baktığımız Bali’ye gerçekten gitme planı hiç aklımızdan geçmemişti bile. Bali sonuçta balayı yeri değil miydi?

Hayır değilmiş!

Bilgisel #1:Bali, Güney Yarım Kürede yer aldığı için Muson sezonu Ekim ile Nisan arasında, Kuzey yarım kürede yer alan diğer Asya ülkeleri için Muson dönemiyse Nisan ile Eylül arasında oluyor.

jatiluwih pirinç tarlası yakın çekim

Bali Gezi Planımız

Bali’de yapılacak aktviteler: tapınaklara gitmek, pirinç tarlalarında dolanmak, şelalelere gitmek ve infinity pool ile doğayı seyretmek, bir diğeri ise sahil de sörf yapmak ve gün batımını eğlenceli şekilde bitirmek. Bali gezi rehberi bu aktiviteler etrafında şekillendi.

Bu doğrultuda 3 gece Ubud bölgesinde konaklarken, 3 gece Seminyak’ta konakladık. Bali gezi rehberini bu şekilde oluşturduk.

Kuta’da konaklamak istemedik çünkü bize fazla turistik geldi. Seminyak gitmek istediğimiz beach club’lara daha yakındı.

Bali gezilecek yerler listesi yazımızda bahsettik.

Bali Uçak Fiyatları ve Gidiş

Asya’da en çok merak ettiğimiz ada olan Bali’ye iki kişilik bilet alarak hazı Singapur’dayken gitmeye karar verdik. Avrupa’dan gelen bir çok uçak Orta Doğu’ya gitmezse, Singapur’dan aktarmalı Bali’ye uçuyor. Bali gezi rotası yaparken buna mutlaka dikkat edin.

Singapur’a THY ile seyahat ettik. Bilet fiyatlarını buraya yazıp outdated olmanın anlamı yok ama çok ucuz değil. O dönem kişi başı 2.300 TL gidiş dönüş verdik. 2020 itibariyle Singapur’a 3K bayılmanız gerekiyor minimum o da. (Lanet olsun kur farkına!) Bali gezi rehberi planınızı yaparken bütçenizi en çok uçak bileti zorlayacaktır.

Kalacak yer problemimiz olmadığı için Singapur’da yırttık bir tık. Kapsül oteller var orada yatabilirsin. Örnek kapsül otel görmek istiyorsan bir bak istersen ama geri gel.

Bizim gibi yapmayı düşünüyorsan, sana önerimiz Singapur’da en azından 3 gece kalman. Oldukça etkileyici bir yaşam var Singapur’da! Singapur’da gezilecek yerler yazımızı at yan tab’e.

Singapur’dan Airasia ile bir uçuş daha planlayıp Bali’ye biletleri aldık.

Bali’ye doğru yola çıkmadan önce ilk sürpriz yaşandı. Bali’de deprem olmuştu. Ha*****r gidiyoruz ama ölmeyelim şeklinde yola çıktık.

Bilgisel #2: Bali “ring of fire” adı verilen Pasifik Denizi’nin Amerika’dan Güney Amerika’ya Japonya’dan Endonezya’ya kadar uzanan deprem bölgesine verilen genel addır. Johnny Cash’in Ring Of Fire şarkısını dinlerken hep bu bölgeyi hatırlarım. “burn burn burn..”

Asya’nın medeniyet beşiği ve modern yüzü Singapur’a veda ederken bizi neyin beklemediği bir maceraya atlamak için Bali uçağına bindik. Cabin crew slides armed and cross check gibi bir cümle duymayı beklerken çeviri: “Endonezya’da uyuşturucu bulundurmanın, taşımanın ve satmanın cezası ölümdür.” diye duyduğumuzda eyvah dedik!

Bilgisel #3: Cabin crew slides armed and cross check her yolcu uçağında uçak kalkmadan önce duymaya alışık olduğumuz anlamı ise acil çıkış kapılarında yer alan acil çıkış durumunda ki kaydırakların hazır olduğunu ve kabin amirinin karşısında kini cross check etmesidir.

pura tirta empul tapınağı girişi out of office mate
Pura Tirta Empul girişinde pozumuzu vermeyi ihmal etmedik

Bali Havalimanı ve Endonezya’ya Vize Gerekiyor mu Sorunsalı

Arkadaşlar Endonezya’dan 30 günden fazla kalmayacaksanız vizeden muafsınız! Daha fazla kalacaksınız da zaten havalimanından alıyorsunuz.

Bali Havalimanı oldukça butik ve eski. İner inmez valizleri toplayı, rustik eski kokular içerisinde gümrük sırasına giriyorsunuz. Burada gümrük memuru yalandan sizi sorguladıktan sonra içerdesiniz!

Asıl problem buradan sonra başlıyor…

Valizlerle çıkar çıkmaz 100 kişilik şöför ve taksi ordusu turistlerin üzerine çullanıyor. Bunun aslında bir sebebi var… Sir do you need right ve teyatral hareketlerle direksiyon hareketi yapan ufak tefek adamlar ingilizceyi çat pat konuşarak sizi ikna etmeye çalışıyorlar.

İkna oluyor muyuz? Haydi Bali gezi rehberi bir sonraki başlığa geçelim.

Mount agung yanardağı manzarası
Mount agung yanardağı ve pirinç tarlaları manzarası

Bali’de Ulaşım

Bali’de mantıklı ulaşım için üç yolunuz var arkadaşlar…

#1 Scooter Kiralamak

Scooter ile dilediğiniz her yere çok rahat gidebilirsiniz. Bali oldukça güvenli bir şehir olduğu için rahatça motorunuzu bırakabilirsiniz. Özellikle kalabalık olmayan yollarda kullanmak o kadar keyifli ki! Yüze vuran rüzgar, kuşların sesleri ve yemyeşil bir doğa. Gerçekten anı yaşamanızı sağlıyor!

Tolga hayatında hiç motor kullanmamışken gaza gelip, motor kiralamaya karar verdik. Çok zor değil biraz gelmeden Türkiye’de arkadaşınız motoruyla antreman yapın, cesaret etmeniz için yeterli olur. İlk kiraladığımız motoru konaklayacağımız otel’e istettik.

Fiyatı günlük yaklaşık 6$ idi. Kiraladığınız yer ile pazarlık yapabilirsiniz fiyat biraz artmış olsa da tahminimiz 10$’u geçmeyeceği yönünde. Motoru alırken çiziklere vs. dikkat edin. Turistlerin neredeyse çoğu ulaşımı scooter ile sağladığı için ve herkes amatör olduğu için motorlarda ciddi hasarlar olabiliyor.

Kiralarken tek kişi kullanacaksa 50cc tercih edebilirsiniz hızınız 50 km’yi geçmez, iki kişiyseniz 150cc ve fazlasını tercih etmenizde fayda var. Bizim ilk motorumuz 150cc olduğu için rahat gezdik, ikinci motor 50cc kolay olur dedik ama denge problemi yaşadık fazlasıyla. Rezervasyon gerekmiyor. Gidip pazarlık yapıyorsunuz veya otel’e istetiyorsunuz.

Benzin hiç almaya gerek olmadı. Ancak, benzinin Cola 2,5 litre şişelerde marketlerde ve benzerimsi yerlerde görmek bizi oldukça güldürdü.

Kullanırken başlarda biraz zorlansakta sonra alıştık ve yön ters olmasına karşın herhangi bir problem yaşamadık aksine çok zevk aldık! Tolga kullanırken sürekli bana dönüp, trafik tersten aktığı için yönü soruyordu. Buna dikkat etmekte fayda var. 🙂 Trafik tersten akıyor!

Sadece uzak mesafeler biraz yorucu olabiliyor bu noktada devreye şöför veya taksi giriyor.

hotel w önünde bali'de kiralık scooter

#2 Şöför Tutmak

Şöför bulmak bizim için başlarda sancılı bir süreç oldu. Havalimanından iner inmez Uber ve diğer Grab’i açıp taksi çağırdık. Ancak, hiç bir şekilde adam gelmiyordu. Ne yapacağız, ne edeceğiz derken. Dışarıda bizi bekleyen bir grup adamdan biriyle para konusunda öncesinde anlaşarak yola çıktık.

Anlaşacağınız tutara bindiğiniz taksi Uber olmasa bile mesafesine uygulamadan bakıp uygulamanın verdiği ücreti teklif edin. Ardından biraz üzerinde anlaşarak yola çıkın.

Otelimize doğru giderken, havalimanı dışında anlaştığımız adam Ubud’a giriş yaptığımızda demez mi: (çeviri) Wuuuuuuuuu Sebatu çok uzak, oraya gitmek istiyorsan sen verecek 200 papel daha!

Bu nokta da geri adım atmamaya ve hayır vermeyeceğiz diyerek sert durmaya karar verdik. O sırada alttan altan korku içerisinde birbirimize bakıyorduk. Bizi herhangi bir yere götürse veya yolun ortasında bıraksa hiç tanımadığımız bir yerde valizlerimizle öylece kalacaktık!

15 dakika sonra Ubud’a yakın olan Sebatu’da Puri Gangga’ya giriş yaptığımızda derin bir oh çektik. Adam inerken bizi en son otel görevlisine şikayet ediyordu ama biz anlaştığımız tutarı verdik ve tüydük.

Havalimanı şöförleri ve taksicileri Uber’e karşı büyük tavır almış durumdalar çünkü turistleri kazıklayamıyorlar. Bir tanesi Uber aracı girerse onu yakarım demeye kadar iddaalıydı.

Bir gün Otel’in shuttle arabasıyla Ubud merkezine gittik ve dönerken Grab uygulamasından bir taksi bulduk. Çocuk bize uygulamadan çıkıyorum çünkü tehlikeli ama geliyorum telefonum bu dedi.

Bu çocuk seyahatimiz boyunca bizim arkadaşımız oldu ve onunla anlaştık. Uzun yollara hep onunla gittik. Fiyatlara hep Uber’den baktık ve üç aşağı beş yukarı bu fiyatları kabul etti. Genç olduğu için çok iyi anlaştık. Kendisi Dek Jund (facebook’tan ulaşabilrsiniz) ve giderseniz bu arkadaşı arayıp ismimizi vermeniz yeterli.

Yollar yakın gibi gözüksede yollar birbirine pararel uzandığı için ve bazı yolların ulaşımı zor olduğu için araca ihtiyacınız olabiliyor. Yakın gözüken yerler pararel olarak, boylam olarak çok uzayabiliyor. O nedenle şöföre ihtiyacınız olabilir. Ayrıca sizi istediğiniz yere götürüp, şöförler geçirdiğiniz süre boyunca sizi bekliyorlar.

Araçların içi oldukça komik, tüylü süslemeler, adak için konulan tanrılara yemekler ve tütsüler baya ilginç!

Günün sonunda Dek bize Bali’de gezilecek görülecek yerler konusunda yardımcı oldu. Tüm gün bizimle vakit geçirdi, bizi bekledi ve bize ucuz alışveriş yapabileceğimiz yerlere götürdü. Kendisini bulduğumuz için şanslıydık!

bali'de taksi şöför ile ooomate
Dek Jund ile baya iyi anlaştık

#3 Taksi

Bluebird şirketinin taksilerini kullanmaya çalışın. Çok sıkışırsanız ve henüz kafaladığın bir şöför yoksa taksi yolunu tercih edebilirsin.

Geri kalan seçenekler Grab, Lyft ve Uber.

Bali’de Yanardağ 50 Yıl Sonra Biz Oradayken Patlamaya Başladı!

Gelelim Bali gezi turumuzun en heyacanlı kısmına. Mount Agung’un 50 yıl sonra patlamaya başlamasına!

Her şey Singapur’dayken başladı. Bali seyahatine bakarken Google Maps içerisinde kırmızı alarm, seyahatinize dikkat edin uyarısı almamızla başladı.

Bali’de gezilecek noktalara birbir giderken. Mount Agung ha patladı ha patlayacak diye bekledik. Binlerce insan Mount Agung’dan civarından uzaklaştırıldı, tehlikeli bölgeler oluşturuldu. Bu nedenle en büyük Hindu cennet kapısı olan Lempuyan Temple’a gidemedik. Eğer volkanik dağ tam anlamıyla patlarsa çevresine verdiği dehşetin yanında ardından kocaman bir duman bulutu bırakacağından adadan olabilecek tüm uçuşlar iptal olacaktı.

Gün içerisinde telefonumuza alarmlar gelirken ve otelimizin de bu alana 50 km uzakta olduğunu varsayarsak. Baya tırstık.

Beklenen oldu ve Mount Agung hafif hafif daha çok duman püskürtmeye başladı. Ubud bölgesinin güvenli olduğunu ve günlük hayatlarımıza devam etmemiz gerektiği söyleniyordu. Ancak tabii ki bu güven vermedi.

Ha lav püskürttü, püskürtmedi derken biz tatilimizi bitirdik.

Tatilimiz tamlamladıktan ve Mount Agung duman püskürtmeye başladıktan tam olarak 2 ay sonra tam olarak patladı. Biz Kasım ayında orada olmadığımız için şanslıydık. Bali’ye gitmeden önce yanardağları kontrol etmenizde fayda var.

Mount Agung yanardağı patlamayı başladı
Mount Agung ha patladı ha patlacak derken duman çıkmaya devam ediyordu ve kaldığımız yerden dumanlar görünüyordu

Bali Gianyar (Ubud) Bölgesi Rehberi

Toplamda 6 gece kalacağımız Bali’nin 3 gecesinde doğa ile iç içe olan daha ormanlık olan Sebatu kasabasında bir otelde kalmayı planlamıştık. Ubud merkezine yaklaşık 30 dakika uzaklıkta yer alıyordu. Tegalalang ve geri kalan pirinç tarlaları için çok önemli ipucu için Bali’de dikkat etmeniz gerekenler yazımıza bir bakın derim.

Bu bölgede gezilecek en önemli noktalar:

 1. Tegalalang pirinç bahçeleri (meşhur pirinç bahçeleri)
 2. Tirta Empul Temple (en güzel tapınaklardan kutsal su havuzu burada)
 3. Pura Gunung Kawi (etkileyici bir tapınak)
 4. Gunung Kawi Sebatu (ufak ve şirin bir tapınak)
 5. Goa Gajah (cheesy geldiği için gitmedik)

Bali gezi rotanda mutlaka Ubud veya Gianyar olması gerekiyor. Bali’nin en önemli olaylarından birisi dediğimiz gibi doğanın içerisinde kalman.

Gianyar bölgesi doğa manzarası, şelaleleri, pirinç tarlaları, maymun ormanı, tapınakları ve infinity pool’ları ile Ada’nın en güzel yerlerini içerisinde barındıran bir bölge. Ayrıca Ubud’da bu bölgenin içerisinde yer alıyor.

Ubud merkezinde görmen gereken bazı yerler şu şekilde:

 1. Sacred Monkey Forest (maymun ormanı)
 2. Ubud Kajeng Rice Fields Walk (pirinç tarlaları arasında yürüyüş)
 3. Pura Taman Saraswati (tapınak)
 4. Ubud Traditional Art Market (daha çok alışveriş)
 5. Monkey Forest Road (kahve ve alışveriş)
 6. Bali Swing (bize bu cheesy geldiği için yapmadık)
bali ubud kutsal maymun ormanı maymunu agaçta yürürken
Bali’de maymunlar neredeyse her yerde

Bali Bedugul Bölgesi Rehberi

Bali gezi rehberinde sıra Bedugul bölgesinde. Bu bölge biraz daha adanın merkez kuzeyinde yer alıyor. Buraya gelmek için şöför tercih ettik. Bali’de gezilecek görülecek yerler daha fazla merak ediyorsan diğer yazımıza seni alalım.

Bedugul’da görülmesi gereken en önemli tapınaklar şu şekilde:

 1. Ulun Danu Beratan
 2. Pura Ulan Danu Buyan (göl üzerinde ve Rupiah üzerinde görseli bulunan tapınak)
 3. Handara Gate (güzel ve büyük bir cennet kapısı)

İkisine de gittik, biraz turistik olmasına rağmen büyüleyiciydi!

Dilerseniz kayık kiralayarak muhteşem tapınak fotoğraflarını burada çekebilirsiniz. Bu bölge biraz Kuzey’de yer aldığı için en az yarım gününüzü ayırmaya hazırlıklı olun.

Bedagul bölgesine gelmişken şelaleleri kaçırmayın birini tercih edin:

 1. Sekumpul
 2. Gitgit
 3. Banyumala Twin (biz bunu tercih ettik ve mutlu kaldık yollar biraz bozuk)
 4. Air Terjun Nungnung şelalerine
air terjun şelalesi Bali
Bali’nin şelaleleri gerçekten görmeye değer

Bali Badung (Canggu – Seminyak – Kuta – Uluwatu) Bölgesi Rehberi

İkinci rotamız yine 3 gece kalacağımız sahil kasabası olan Seminyak oldu. Canggu’dan başlayarak, Uluwatu’ya kadar sahil bölgesini Seminyak’ta kalırken gezebilirsiniz. Ayrıca hafif kuzey’de yer alan şelalelere buradan gidebilirsiniz. Tapınakları söylemeden geçmeyelim.

Bali gezi turunuzun ikinci bacağı Badung bölgesi olmalıdır. Surf için çok uygun olan bir kıyı. Başlangıç veya daha profesyonel sörfçülerin tercih ettiği seçeneklere göre farklı plajlar barındırıyor. Sana da sörfçüleri tepeden izlemek veya denemek için seçenek sunuyor.

Badung bölgesinde görmeniz gereken tapınaklar şu şekilde sıralanıyor

 1. Taman Ayun (birbirinden güzel dikey uzanan eserler burada)
 2. Tanah Lot (Ada üzerinde, deniz kıyısında ki tapınak)
 3. Uluwatu Temple (meşhur Kecak dansı burada – bize cheesy geldiği için katılmadık)

Kuta: Seminyak’a çok yakın sadece daha turistik. Arkadaşlar Kuta Kuta diye tutturmayın! 🙂 Kuta veya Jimbaran Bali’nin geri kalanına göre çok turistik kapalı çarşı tadında kalıyor. Kuta Beach’de sörf dersi alabilirsiniz, onun dışında plajı muazzam değil

Seminyak’ta: tatlı bir çarşı, güzel kahvaltı mekanları, üçüncü jenerasyon kahve durakları ve süper beach club’lar yer alıyor.

Hizmet almak, güzel bir kaç şey içmek ve happy hour için gidebileceğiniz beach clublar:

 1. Potato Head Beach Club (Fazla hareketli ama eğlenceli) (Seminyak’ta)
 2. Woo Bar (happy hour’da çok keyifli ve daha oturaklı) (Seminyak’ta)
 3. Ku De Ta (daha çiftler için uygun ve sakin) (Seminyak’ta)
 4. Finns Beach Club (Canggu’da) ( Cancun tadında)
 5. La Brisa Bali (Canggu’da)
 6. The Lawn Bali (Canggu’da)
 7. La Plancha (Seminyak’ta) (Renkli şemsiyeler)
 8. Single Fin (Plaj Aşağıda Public Var) (En Güzel Gün Batımı ve Keyif) (Uluwatu’da)
 9. Karma Beach Club (Kalite) (Uluwatu’da)
 10. Sunday’s Beach Club (Kalite) (Uluwatu’da)
 11. Ayana Resort Rock Bar (Lüks) (Jimbaran’da)
 12. Sundara Beach Club Bali (Lüks) (Jimbaran’da)

Uluwatu: Uluwatu tapınağı ve keçak dansı da bu bölgeye yakın gideceğin yerler arasında yer alıyor. Tüm güzel plajlarda bu bölgeye yakın. Mutlaka Bali’de gezilecek yerler yazımızı incelemeyi unutma, en güzel plajlara burada yer verdik. Ayrıca en güzel gün batımlarımdan birisi burada yaşanıyor, detaylar Bali’de mutlaka yapılması gereken 10 şey yazımızda!

Bu bölgede geçen günler uçsuz bucaksız okyanus manzaraları ve gün batımlarıyla eşsiz bir deneyimdi. Tüm gün boyunca denize girdik, okyanus kıyısında yürüdük veya havuz keyfi yaptık, keşfedilmemiş/sadece sörfçülerin kullandığı plajları aradık.

Denize girmek için gittiğimiz public plajlar (Arkadaşlar Bali’nin denizinden çok iyi bir performans beklemeyin):

 1. Kuta Beach (turistik)
 2. Balangan Beach (sakin)
 3. Padang Padang Beach (turistik + maymunlar var)
 4. Suluban Cave (egzotik + gemi batığı var kıyıda + güzel)
 5. Nyang Nyang Beach (etkileyici)

Vaktiniz varsa Nusa Dua Beach ve Nusa Penida adasına Seminyak’ta kalırken geçebilirsiniz.

Bali’de Alışveriş

Seminyak yine alışveriş yapabileceğin hediyelik eşyaların yanında günlük kıyafet alışverişi yapabileceğin de birçok alternatif butik bulunuyor birkaç isim yazıyorum ama vakit ayırın ve gözüne kestirdiğin hepsine girin farklı şeyler bulacaksınız eminiz. J Suen Noaj, Frock, Drifter Surf Shop ve Deus ex Machina bunlardan yalnızca birkaçı. Diğerleri  Jetset Gypsy, Magali Pascal, Lulu Yasmine, Universo for Seafolly & Havaianas, Carga, ve Little Joe by Gail Elliott.

Seminyak’ta ayrıca Square Shopping Mall ve Village Shopping Mall bulunuyor. Burada neredeyse yok yok fiyatlar sadece bi tık daha yüksek. Daha çok alışveriş seçenekleri için Jalan Petitenget Street’i ziyaret edebilirsin.

Ubud merkezde güzel kafelerin yanında güzel butikler ve hatta bizim kapalı çarşı gibi sokaklarda satılan etnik ürünler bulmak da mümkün. Biz hem hediyelik hem de kendimize hasır çantalar ve eve birkaç dekorasyon ürünü almıştık. Hala severek kullanıyoruz.

Ubudda Tradional Art Market’i ziyaret edin, çok fazla otantik olmayan ucuz ufak tefek eşyaları, çantaları buradan alın. Hemen Maymun Ormanının yanında yer alıyor.

Fiyatlarını da ekleyelim hemen, oldukça ucuz hiç merak etmeyin. Ama en en en önemlisi pazarlık yapmayı sakın unutma. Merkezdeki çok çeşitli alışveriş imkanının yanında gittiğin tapınakların giriş/çıkışlarında kurulan pazarlarda da çok güzel ürünler bulabilirsin. Hem de daha ucuza!

Bali’de dikkat etmeniz gereken 10 önemli konuyu yazdı. Bu listemize bakmayı unutma.

Özellikle Gunung Kawi Temple hem muhteşem doğası ile aklımızda farklı bir yerde kalırken çıkışındaki alışveriş standları ile de mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında.

En unutmamanız ve hazırlıklı olman gereken konu ise pazarlık yapmak olsun, yemek dışında para harcadığın her noktada ihtiyacın olacak!

Tip: Eğer şöför tutarsanız havalimanına yakın, hafif kasaba merkezi dışında yer alan büyük alışveriş merkezi tarzında yerlere götürmesini rica edin. Buralarda neredeyse yarı fiyatına daha kaliteli ürünler satılıyor. Motorla da tabii ki gidebilirsiniz. Krisna Bali bunlardan bir tanesi. Sukuwati Art Market bir diğeri.

Seminyak Bali sokakları out of office mate

Bali’de Konaklama

Bali’de minimum 1 hafta, ortalama 10 gün ve en fazla 2 hafta kalman uygun olabilir. İzin hakkına göre bu kararı sen vermelisin. Bizim şansımız olsa 2 haftayı direkt yapıştırırdık. 🙂 Bali gezi rehberi için konaklama önerilerinde sıra.

1 haftadan fazla kalıyorsanız Bali gezi rehberinize, Nusa Penida adasını eklemeyi ihmal etmeyin. 2 hafta kalıyorsanız adanın Kuzey’ini ve Doğu’sunu ziyaret edebilirsiniz. Daha görecek çok fazla şelale ve tapınak var!

Uçak biletini bir kenara koyarsak, o kadar ucuza o kadar güzel yerlerde konaklayabilirsin ki. Bizim kaldığımız 2 otel vardı biri Ubud biri Seminyak’ta aşağı bırakıyoruz. Çok memnun kaldık hem konum, hem hizmet, hem de fiyatları oldukça başarılıydı. Ubud’da yer alanın adı Puri Gangga (Geceliğine yaklaşık 700 TL verdik), Seminyak’ta ise Dash Otelde (Geceliğine yaklaşık 250 TL verdik) kaldık. Kurdan dolayı fiyatlar biraz artmış. 🙂

puri gangga sozsuzluk havuzu ve manzarası
Puri Gangga sonsuzluk havuzunda vakit geçirirken

Bali’ye Gitmeden Aşı Olmak Gerekiyor mu?

Hayır arkadaşlar böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Giderken sivri sinek ilacı alın yanınıza yeterli. Çılgın bir böcek türüne vs. rastlamadık. İzmir’lilerin dediği gibi Süleymancık ve kurbağa dolu etraf sadece.

Bali Balayı Yeri mi?

Bali gezi rehberi yazımızda sıra balayı konusunda. Eğer yatmak, kum – deniz – güneş keyfini çıkarmak istiyorsanız hayır! Burası kesinlikle otelde takılı kalacağınız bir yer değil. Otel’de takılmaya geliyorsanız yazık olur.

Eğer hareketli bir balayı geçirip, oradan buraya gezmek istiyorsanız doğru yer olduğunu söyleyebiliriz. Bali gezi turunuzda buna dikkat edin.

Puri gangga Bali Sebatu görüntüsü

Bali Güvenli mi? Insanları Nasıl?

Arkadaşlar Bali’nin İstabul’dan daha güvenli olduğuna iddaaya girebilirim. Bali gezi rehberi yazısında buna değinmek istedim özellikle.

Turistleri rahatsız edici ve baskıcı satıcıları ile şöförleri olmasa daha sevimli bir yer olacak. Onun dışında güvenlikle ilgili herhangi bir problem hiçbir şekilde yaşamadık.

Ayrıca insanları zaten ufak tefek, kendi halinde ve iyi kalpli insanlar. Herkesin suratında bir mutluluk ve huzur hakim. Sen orada olduğun süre boyunca bir çoğu senin iyi hissetmen için elinde geleni yapacağına eminiz. Hindu gelenek ve göreneklerine göre de bu şekilde olduklarını düşünüyoruz.

Yol boyunca ve etrafınızda gördüğünüz kare şeklinde ve içinde tütsü yanan şeyler tanrılar için bir hediye. Bu şeylerin üzerine basmamaya özen gösterin.

Bali'de pirinç tarlasında çalışan yerli halk pirinç sepetiyle
Bali halkı oldukça sevecen ve tatlı

Sana Mount Agung yanardağ maceramızdan, Bali gezi notlarımızdan, kapsamlı Bali turumuzdan, gezi planımızdan, ulaşım ipuçlarından, alışveriş yerlerinden ve konaklama rehberinden bahsettik. Daha fazlasına ihtiyacın olacak Bali’de… Bali adası gezilecek yerler listemize bir bak. Bali’de dikkat etmen gerekenlere buradan bak ve son olarak Bali’de denemeniz gerekenleri dilersen buradan incele. Sana bunlar yetmiyorsa bize danış istediğin zaman. 🙂 Bali gezi rehberi yazımızın sonuna geldik.

Bali hayatında yaşamanı istediğimiz bir yer. Fırsatın olursa hiç kaçırma! Biz tekrar gitmek için can atıyoruz.

Write A Comment