Bali’de tehlikeli bir yer hiç değil özellikle bizim gibi Istanbul’da yaşıyorsan sana vız gelir burası. Sen gene de bazı şeylere dikkat etsen iyi olur dediklerimiz var, o nedenle senin için Bali’de dikkat edilmesi gerekenler için 10 adetlik bir liste hazırladık.

bali doğa yürüyüşü ve sarı hindu şemsiyesi

#1 Ölümüne Pazalık Yapın

Bali’de hayatımızda olmadığı kadar pazarlık yaptık. Öyle ki döndüğümüzde Türkiye’de pazarlık yapmaya devam ettik. Bali’de gitmeden önce bilinmesi gereken en önemli konu belki de bu.

Taxi’lerden, Sarong’lara, Motor Kiralamadan, Pazar’da ki el yapımı ürünlere kadar pazarlık yapabiliyorsunuz. Gidiyormuş gibi yapın, peşinize takılsınlar. Yaklaşık normal fiyatın %40 indirimli halini neredeyse alabiliyorsunuz. Bir noktada o kadar saçmaladık ki 2 – 3 TL için Buddha kafası almaktan vazgeçtik.

bali'de bir satıcı

#2 Taxi ve Şöförleri İyi Seçin

Siz siz olun bizim Bali gezi rehberi kitapçığımızda ulaşım başlığı altında verdiğimiz isim (Dek Jund) ile ilerleyin. Bali’nin güvenemeyeceğiniz tek insanları taksi şöförleri.

Kazıklamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Verdikleri fiyatları Uber’den veya Grab’den karşılaştırın mutlaka! Eğer şöförünüz yoksa ve Uber/Grab çalışmıyorsa Bluebird şirketinin taksilerini kullanın.

Bali'de Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey

#3 Pirinç Tarlalarında “Donation” Bırakmak

Pirinç tarlalarını gezerken Tegallalang gibi başkalarının pirinç tarlalarına giriyorsunuz.

Bu tarlaların başındadonation” adı altında sizlerden para isteyen tipler oluyor. Bunun trick’i onlara ne verdiğiniz önemi yok, gönlünüzden kopan olduğu için ufak 5000‘lik IDR atın gitsin.

Aynı şekilde arabanıza veya Scooter’ınıza göz kulak olmak isteyen tipler olursa yanı taktiği uygulayın. Donation olduğu için fazla sorgulayamıyorlar.

tanah lot donation kutusu bali
Donation hemen hemen yerde göreceğiniz bir kutu olacak Bali’de

#4 Tapınakların Önünde Bekleyen Sarong Satıcıları

Tapınakların önünde Sarong (yani belinize bağladığınız renkli örtülerü) satıcılarından Sarong satın almayın.

Genellikle tapınaklara girişlerin belli bir ücreti var (15.000 IDR gibi), bu fiyat Sarong kirasını da içeriyor. Ben bir tane alayım her yere aynısıyla gireyim diyorsan karar senin dostum!

#5 Maymunlara Sulu Şaka Yapmayın

Maymun tapınağı, Bali’de yapılması gereken 10 aktivite listemizde belirttiğimiz gibi Bali’nin en önemli noktalarından bir tanesi.

Burada dikkat etmeniz gerekenler:

 • Maymun ormanına pahalı takı, bilezik, saat götürmeyin!
 • Sabah erken saatler beslenme saatleri. 14:00’den sonra giderseniz daha rahat gezersiniz.
 • Çantanızda fazla fazla muz saklamayın. Çantanızı açmak isterler.
 • Bir iki tane muzu çantanız atın. Eğitmen varsa o bölgede banka oturup elinize muzu alın ve size gelmesini bekleyin. İçeride muzlar bir tık pahalı satılıyor.
 • Omzuna çıkmasını istiyorsan, orada yer alan eğitmenlerden yardım alabilirsin.
 • Maymunlarla göz teması kurmayın!
 • Maymunlara ani ve sert hareketler yapmayın!
 • Bebek maymunların yanına gitmeyin, annesi agresifleşebilir!
 • Elinizi cebinize sokmayın, muz sakladığınız düşünebilirler!
 • Sivri sinek ilacı sıkın!
 • Uzun kollu giyinmeye çalışın!
bali'de saldırgan görünen bir maymun
Özellikle anne maymunlara dikkat edin çocuklarının yanında ekstra agresif oluyorlar

#6 Tapınak ile Şelalelere Girerken Etrafta Dolanan Tipler

Girişlerde kendisini yetkili abi tanıtan kişilere aldanıp para vermeyin. Bu arkadaşlar tur satmaya çalışıyor veya sizlere giriş ücreti çakmaya çalışıyor.

Genellikle kulübe içerisinde girişlerde oturan yerlerde bilet kesilir, giriş ücretlerini uniformalı çalışan kişilere verilir. Ayrıca en son girişe kadar geldiğinizden emin olun bu şekilde ücret ödemesi yapın. Otoparkta aracınıza göz kulak olmak için para isteyen olursa para yok, ufak cebinizden donation için duran bozuklukları verin gitsin.

Tapınakların ve şelalelerin mutlaka gitmeden saatlerini kontrol edin. Bazılarının otoparkları ücretli.

lempuyan batuan tapınağı heykelleri

#7 Erken Kalkın, Erken Yatın

Bali’nin Dünya’nın en turistik noktalarından birisi olduğunu unutmayın. En güzel fotoğrafları çekmek için ve rahat rahat gezmek için erken kalkın. Bali’nin gün doğumu ve gün batımının meşhur!

Hatta günbatımı için güzel bir liste yaptık. Bali’de yapılması gerekenler listemizde hatta.

Gunung kawi sebatu tapınağı out of officemate ziyareti
Bali’de ortama çabuk uyum sağladık

#8 Jimbaran’da Balık Restoranlarına Gitmeyin

Çok kötü deniz ürünlerine, kumda ve denize yakın oturucam diye gitmeyin! Turist tuzağı!

#9 Paranızı Güvenilir Yerde ve Pazarlık Yaparak Bozdurun

Eğer bizim gibi Singapur’dan geliyorsanız paranızı Singapur’da güvenilir yerlerde bozdurabilirsiniz. Bali’deyse oranlara öncelikle Google’dan kendiniz bakıp, ardından bir kaç yere sorup bozdurmanızda fayda var. Hesap makinesi kullanımlara kanmayın, sanki hesaplıyormuş gibi yapıp kandırmaya çalışıyorlar.

Eğer para bozdurmadınız ve taksiye binmeniz gerekiyor. Bu durumda gideceğiniz bölgeye yetecek kadar para bozdurdun. Havalimanında komisyon biraz fazla.

Ayrıca Endonezya Rupiah çok değerli olmadığı için elinizde çok cash olmasına hazırlıklı olun! Rich kids of İran gibi hissettik kendimizi Singapur’da parayı bozdurduktan sonra.

Eğer pazarlık yapmak istiyorsanız 3-4 yere sorun Ubud veya SeminyakKuta taraflarında ardından en düşük fiyatı veren gerçek tutara yakın olanda paranızı bozdurun.

Güvenilir paranızı bozdurma yerleri:

 • Central Kuta Money Exchange
 • PT. Dirgahayu Valuta Prima
 • PT. Bali Maspintjinra – BMC Money Changer

#10 Ufak Tefek Tip Verin

Bali’de çalışanlar çok yüksek kazanmıyorlar.

Senin için ufak gözüken rakamlar onlar için büyük rakam olabilir. O nedenle ufak tefek veya gönlünüzden ne kopuyorsa tip verin gitsin, normalde böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Taksi’de de eğer yolculuğunuzdan memnun kaldıysanız %10 gibi bir tutar tip verebilirsiniz.

potato head beach club bali barmen making coctails
Potato Head Beach Club

Bali’de dikkat edilmesi gerekenler listemizi tamamladın. Artık gitmeye hazırsın. Bol bol fotoğraf çek! Merak etme çok güzel olacak her şey.

Write A Comment