Hafta sonu geldiğinde veya iş çıkışı sevdiklerinizle hemen küçük bir mola vermek için bizim sık sık ziyaret ettiğimiz yerler; iyi kahve ve güzel mekanın birleştiği kahve dükkanları oluyor. Avrupa yakası 3. nesil kahve duraklarını bu nedenle oluşturmak istedik. Covid-19 sonrası bizi bekleyen lezzetli kahve duraklarını birlikte keşfedelim.

İşlerin yoğunluğundan veya bazen hayatın hızlı akışından bir mola vermeyi unutuyoruz. Bir saat bile olsun belki uzun zamandır görmediğimiz bir arkadaşımızı görmek veya her gün gördüğümüz arkadaşımızla gün sonu kritiğini yapmak kime iyi gelmez ki?

Veya tüm bunları bir kenara bırakın, hafta sonu kendiniz ile baş başa kalmak ama yine de sosyalleşmek istediğiniz oluyor mu hiç? Bunu sıklıkla yaşayanlardanız biz. Hiçbir şey olmasa bile evde oturmaktansa kendimizi evimizde kadar rahat ve mutlu hissedebileceğimiz kahvecilere gidip kitap okuyarak veya bazen bilgisayarlarımızı alıp seyahatlerimiz için araştırmalar yaparak vakit geçirmeyi çok seviyoruz.

Sizinle de sıklıkla gittiğimiz üçüncü nesil kahvecileri paylaşalım, kendimizce anlatalım istedik.

#1 Sunday Coffee (Teşvikiye)

Avrupa yakası 3. nesil kahve durakları arasında ilk sıramızda kahvesini en çok sevdiğimiz ve en rahat çalışabildiğimiz Sunday Coffee var.

Teşvikiye’de ki küçük kahve dükkanlarını çok seviyoruz. Sunday Coffee en sevdiklerimizin başında geliyor. Burada güzel bir kahve eşliğinde arkadaşlarınız ile buluşup sohbet edebilir veya yola bakan masalara oturarak kitabınızı okurken yoldan geçenleri izleyip onların hikayelerine şahit olabilirsiniz.

Ama siz de bizim gibi hafta sonu da olsa bilgisayarımda vakit geçiriyim, bir şeyler araştırıyım yazılar yazıyım diyorsanız burası tam size göre. Üst katında sakin bir ortamda kendinizi eve kapatmanıza gerek olmadan keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kahvelerini neden çok seviyoruz? Çünkü “Julius Meinl” kahve servis ediyorlar ve hatta evinize götürmeniz için kahve makinanıza uygun şekilde çekirdeklerini çekiyorlar. Karaköydeki Karabatak’ı hepiniz bilirsiniz, aslında orası ile aynı kahveleri daha çeşitli ve farklı sunumlarda burada bulabilirsiniz.

Mutlaka ziyaret edin, adından da anlayacağınız gibi biz de burayı bir Pazar günü ziyaret etmenizin en keyifli olacağını düşünenlerdeniz.

#2 Spada Coffee (Teşvikiye)

Teşvikiyedeki bir diğer favorimiz ise Spada Coffee. Burasının atmosferi tam olarak şirin bir mahalle kahvecisi. İlk kez bile gitseniz sanki bir arkadaşınızın yerine gitmişçesine samimi bir ortamı var.

Yaz aylarında dışarıda veya dükkanın hemen önündeki küçük bankta kahvenizi yudumlayabilecekken, kış aylarında ise içerinin şirin ortamında ve sevimli masalarında yine sevdikleriniz ile keyifli bir sohbet geçirebilirsiniz.

Yaz ayları için klasik soğuk filtre kahvesini, yaz ayları için ise Cappuccino’sunu severek öneririz.

Üst katı çalışmaya uygun.

3# Grandpa (Bebek)

Grandma Teşvikiye’den listemizde olan Grandpa açılır açılmaz ziyaret ettiklerimizden. 3. nesil kahve mekanları sıralamasında üçüncüs sırada.

Bizim için ayrı bir yeri ve önemi var aslında, çünkü ‘Out of Office Mate‘ ismini ilk olarak aldığımız ve hesaplarımızı açtığımız yer burası.

Bebek’te sıklıkla yaptığımız gibi bir pazar gününde bilgisayarlarımızı yanımıza almış bir şeyler araştırmak, araştırırken de bir yandan iyi kahve ve muhteşem atıştırmalıklarla oturduğumuz kapının hemen solundaki masada başladı bu fikrimizin hayata geçmesi. Tabii ki öncesinde uzun uzun düşünüp hem isim hem fikir aşamasında karar vermek için zamana ihtiyacımız oldu ama bir anda yapalım mı yapalım dediğimiz yer burasıdır!

Bu sebepten olsa gerek bizim için yeri bir başkadır! Kahvelerini, ortamını ve atıştırmalıklarını çok seviyoruz. Hatta mekanı sevdiğimizden buraya akşam yemeği için bile gidiyoruz. Çalışmaya çok uygun değil, biraz piyasa mekanı onu söyleyelim.

#4 Cup of Joy (Bebek)

Özellikle Bebek şubesini en çok sevdiğimiz Cup of Joy, günden güne daha çok karşımıza çıkanlardan. Ne kadar çoğalırsa çoğalsın butik bir kahve dükkanı imajını bozmayışını çok seviyoruz. Bebek’te pasaj içinde olmasına rağmen hemen karşısındaki merdivenlerde veya bankta özgürce kahvemizi yudumlarken sohbet etmekten keyif alıyoruz. Hafta sonu sahilde bir koşu ardından buradan aldığımız kahveler ile kendimizi ödüllendiriyoruz. Bebek’te yer alan dükkanda biraz ufak olduğu için çalışmak zor. To go veya sohbete gitmenizi öneririz.

Bir de Levent Loft şubesi işlerimiz dolayısıyla yine çok uğradıklarımızdan. Burası çalışmaya daha uygun. Plaza hayatında bilindik mekanlardan küçük bir kaçış! Bilgisayarınız ile bile gidip çalışabileceğiniz nispeten sakin bir ortamı bulunuyor. 3. dalga kahve mekanları arasında 4. sırada yer alıyor.

Bu arada Teşvikiye’de Cup Of Joy‘un sosyal mesafeye uygun çok güzel bir mekanı açıldı. Uğramanızı öneririz.

#5 Petra Roasting Co. (Gayrettepe)

Tabii ki en sevdiğimiz şubesi Gayrettepe. Yüksek tavanlı basit iç mekan tasarımı ve farklı markalar ile yapılan işbirlikleri sonucu oluşan basitlik içindeki zengin atmosferini seviyoruz.

Kahvenizi yudumladıktan hemen sonra neden biraz da alışveriş yapmayasınız ki? 🙂

Biz hep çalışmak diyoruz ama nedense 3. nesil kahve dükkanları deyince bizim aklımıza ilk önce güzel kahve ardından ise sakin ve çalışabileceğimiz bir ortam geliyor. Bu sebeptendir ki burada da yine size bilgisayarınız ile tek başınıza bile gidip büyük masalarda veya sandalye olarak kullanılan kilise banklarında araştırmalarınızı yapabilirsiniz.

İyi kahve, muhteşem bir kahvaltı ve sağlıklı atıştırmalıklar arasındaki seçimi yapmak ise sizin tercihiniz! Otopark problemi de fazla bulunmuyor. DİKKAT: Yolun tam karşısına aracınızı park ederseniz çekilebiliyor. Park edilmez levhası varsa dikkat edin.

Petra’nın ayrıca Kanyon Kiosk, Topağacı ve Kolektif House Levent’de kafeleri bulunuyor.

#6 Runner-Up (Kabataş)

Kabataş’ta favori mekanımız! Buraya mutlaka ama mutlaka gidin. Hem güzel kahveleri hem de mekan tasarımı görülmeye değer. Sahibinin eski tenis raketi koleksiyoneri olması sebebi ile içeride onlarca belki yüzden fazla vintage tenis raketi göreceksiniz. Tenis aktif olarak da yaptığımız bir spor olması sebebi ile olsa gerek bu mekan bizim kalbimizi daha ilk saniyede kazandı!

Fotoğraf çekmek için bir çok güzel köşesi bulunuyor. Tenis raketlerinin yanında her biri farklı ve özel tasarımda olan surf tahtaları ve iç mekan tasarımı ise beklentinizin zaten üstünde bir karşılama yapıyor.

Biraz olsun kalabalıktan ve her gün aynı yerlere gitmekten kurtulmak için burayı mutlaka değerlendirin. Kahveleri oldukça başarılı, çalışanlar müthiş cana yakın.

Otopark problemi azcık var. Önünde ispark vardı biz gittiğimizde ama yer bulmak için biraz uğraşmıştık. Avrupa yakası 3. nesil kahve dükkanlarının plasesi Runner-up

Runner up coffee shop
Fotoğraf: https://www.facebook.com/Runner-Up-253324748559854/

#7 Minoa (Beşiktaş Akaretler)

Beşiktaş’ta en sevdiğimiz kahve dükkanı burası. Bir sürü seçenek var ve sizin de mutlaka bir favoriniz vardır. Biz birçok yer denesek de yine Minoa’dan vazgeçemedik. Mekan içinde aynı zamanda kitapların olması, kahvemizi yudumlamadan önce küçük bir kitap dükkanı gezisi, mekanıntasarımı, kış aylarında sıcak şarabı ve New York usulü Cheesecake’i ile bizim için bir kahveden çok daha fazlası.

Yine favorilerimiz olan soğuk filtre kahve ve cappuccino burada da en çok tercih ettiğimiz kahvelerden.

Günün bazı saatleri çalışmaya oldukça uygun. Geri kalan saatlerinde sohbete gelebilirsiniz. Ayrıca günlük çıkan taze yemeklerini acıkırsanız tercih edebilirsiniz.

#8 Coffee Department (Balat)

Balat’ı ziyaret ediyorsan Coffee Departmentda bir kahve içmeni öneririz. Samimi ortamı, detaylı menüsü ve farklı kahve seçenekleriyle bir soluklanmanıza faydalı olacaktır. Özellikle 3. nesil kahve dükkanı ismini hakkıyla taşıyan bir kahve dükkanı.

#9 Kronotrop (Cihangir)

3. dalga kahve mekanı denince akla belki de ilk gelen yer Kronotrop. Özellikle biz İstanbul’da Starbucks’tan sonra aaa başka kahve mekanları oluyormuş kafasına girmemize neden olmuştu yıllar önce. Cihangir’de yeri sanırım ilk yerlerinden bir tanesi.

Kronotrop‘a giderseniz Cortado denemenizi öneririz. Ayrıca evde kahve yapmak için kahve almak isterseniz Kronotrop’un kahvelerini gözü kapalı öneribiliriz. Özellikle aroması çok başarılı.

Cihangir’de yer alan mekanı çok çalışmaya uygun değil, daha çok sohbete gidin. 🙂

Kronotrop Avrupa Yakası 3. Nesil Kahve Durakları
Fotoğraf: https://www.facebook.com/Kronotrop/

#10 Rawsters (Maslak)

Avrupa yakası üçüncü nesil kahve mekanları arasında kahvesini en çok sevdiğiniz neresi derseniz bizim tercihimiz 10. sırada ki Rawsters. O kadar seviyoruz ki internetten karantina dönemi boyunca kafeingo kahvelerini sipariş ettik.

Rawsters
Fotoğraf: https://www.facebook.com/pg/rawsters

#11 Moc (Teşvikiye)

Avustralya’dan gelen Türk aşığı abimizin açtığı bir mekan olarak hafızalarımızda yer edinen bir mekan MOC. Özellikle Teşvikiye’de ilk açıldığında mahalle’de şok etkisi yaratıp hınca hınç doluyordu. Ardından diğerleri geldi ve Teşvikiye renklendi.

3. nesil kahve damıtma yöntemleriyle kahve içmek isterseniz MOC’ta içebilirsiniz. Çalışmak için değil, sohbet için daha uygun. Özellikle Tinder buluşmaları için popüler olduğunu duymuştum.

Avrupa Yakası 3. Nesil Kahve Durakları moc teşvikiye
Fotoğraf: https://www.facebook.com/moctopagaci

#12 Borderline (Teşvikiye)

Burçin abimizin mekanı haha! Böyle derler ya hep…

Borderline‘ın özellikle espresso ve americano’sunu en çok beğeniyoruz. Mekan nispeten geniş olduğu için laptop’u alıp çalışmaya uygun ve sizi bekliyor.

#13 Karabatak (Karaköy)

Bir zamanlar Karaköy’e ne giderdik be!

Eskisi kadar gitmesekte Karabatak 3. dalga kahve mekanları listesinde yer almayı hakeden bir mekan. Tam köşede yer alan masası özellikle fotoğraf çekmeye uygun. Biz genellikle sohbete gittik, çalışmak için nasıl olur bilemedik. Kahveleri özellikle bol köpüklü ve tadı damağında bırakan yoğunlukta. Hafif yoğun kahve severlerin uğraması gereken bir yer.

#14 Coffetopia (Eminönü)

Eminönü’ne yolunuz düşerse Coffetopia’da hem soluklanabilir hem de lezzetli bir şeyler atıştırabilirsiniz. Biz lens ve fotoğraf makinesi almak için gittiğimizde kafamız allak bullak olduğunda Coffetopia’yı bulduğumuza çok sevinmiştik.

V60 gibi 3. nesil damıtma yöntemlerini denemek isterseniz Coffeetopia tam yeri olacaktır!

Coffeetopia Eminönü
Fotoğraf: https://www.facebook.com/coffeetopiatr/

#15 Tasse Coffee Co. (Yeniköy)

Cheesecake’leriyle meşhur Tasse Coffee kahvenin yanında tatlı götürmek isteyenleri çağırıyor. Mekanın ferah tasarımı, ancak çok rahat olmayan sandalyeleri nedeniyle fazla çalışmaya uygun olduğunu söyleyemeceğim.

Tasse coffee yeniköy
Fotoğraf: https://www.facebook.com/tassecoffeeco

İstanbul Avrupa yakası 3. nesil kahveciler için 15 öneri sunduk. E sana da kahveyi götürmek düşüyor. Eğer dilersen Avrupa yakası kahvaltı mekanlarını buradan inceleyebilirsin. Listede olması gerektiğine inandığın mekan varsa bize mutlaka yaz!

Write A Comment