İstanbul Avrupa Yakası kahvaltı mekanları önerimizde özellikle hafta sonu kahvaltıyla mı uğraşacam yaa…diye düşünenler için hazırladık. 2020’yi baz alarak sana gittiğimiz ve en çok beğendiğimiz 15 kahvaltı mekanı listesini sunmaya karar verdik.

#1 Kruvasan (Teşvikiye)

İstanbul kahvaltı mekanları Avrupa yakası Kruvasan’ı birinci sıraya koyarken hiç düşünmedik açıkcası. Topağacının o Teşvikiye sakinlerinin sakin bir sabah geçirdiği, evinden terlikle eşoftmanla çıktığı günlerinde hemen kapısının yanındaki bir mekan gibi tanımlıyoruz. Kalabalık ama huzurlu, bilinen tarifler ama lezzetli. Erken gitmekte fayda var. Nergis’in Kruvasan’ı ayrıca çok sevmesinden ve burada da birçok çeşitte Kruvasan olmasından mıdır emin olamıyorum ama her gittiğimizde mutlu bir kahvaltı edeceğimizin garantisini bize veren mekan.

#2 Ahali (Teşvikiye)

Avrupa yakası kahvaltı mekanları önerimizde ikinci sırada Ahali var. Burası aslında akşam rakı-balık konseptinde daha ünlü olan bistro konseptinde bir mekan. Genellikle bu tarz yerleri pek denemez ve kahvaltılarına güvenmezdik taa ki Ahali Teşvikiye’yi ziyaret edene kadar. Mükemmel seçenekleri içinde barındıran iki kişilik kahvaltısına bayılıyoruz. Ortamı sakin ve aşırı kalabalık olmaması ile bazı sabahlar kalabalıktan kaçmak istediğimizde özellikle tercih ettiğimiz bir yer. Arka bahçesinde hem çok lezzetli hem de sıcak bir ortamda sakin bir Pazar kahvaltısı yapabilirsiniz.

#3 Misk İstanbul (Reşitpaşa)

İlk açıldığı günlerden beri radarımıza girmesi hiç de zor olmayan ve gittiğinizde içinizi açan bu mekan için söylenecek çok söz var. Amerika’da görmüştük, floral kafeler çok ilgimizi çekmişti.

İç açıcı ortamı ve sıcacık kahvesi ile özellikle sabahları tam içinizi ısıtacak bir samimiyette. İstanbul’da açıldığını öğrenir öğrenmez kendimizi orada bulduk. Sahipleri birbirinden şeker ve onlar da Amerika’da okumuş olmalarından mıdır bilmiyoruz o hissi buraya fazlasıyla getirdiklerinden önlerinde saygı ile eğiliyoruz. Gelelim kahvaltısına. Amerikan kahvaltısı seviyorsanız; eggs benedict, avokado tost, pankek, açai bowl gibi gibi. Burası tam size göre. Veya ben bunları bilmem denemedim nedir diyenlere ise muhteşem bir keşif noktası olarak burayı önerebiliriz. Kendi yapımları olan taze soğuk çayları, kahveleri, tatlıları ne varsa gözünüz kapalı sipariş edebilirsiniz biz kefiliz.

Misk’i özellikle süslü kahvaltı sevenlere öneriyoruz. İstanbul kahvaltı mekanları üçüncü sıramızda Misk cafe.

#4 Pişi Breakfast & Burger (Beşiktaş)

Pişi özellikle Nergis’in üniversite günlerini hatırlattığı, en laid back ve salaş mekanlardan bir tanesi. Kahvaltıları bir o kadar lezzetli. Beşiktaş’ta oturanlar için bizce en iyi seçenek her zaman Pişi. Sıra beklememek için bi tık erken gitmekte fayda var.

Müthiş bir ye ve kalk mekanı Pişi. Sırada bekleyenler ayıp olmasın tabii. “1 adet kahvaltı” 1 alıp, bir yumurta seçip, keyfinize göre pişi seçebilirsiniz iki kişi için doyurucudur yeterince. Her seferinde çikolatalı pişi gazına gelip hayal kırıklığına uğruyorum, bilginize.

#5 Mittag (Reşitpaşa)

Pazar günler 10:30 ile 14:00 arasında yaptıkları açık büfe kahvaltısıyla meşhur Mittag farklı bir deneyim arayanları bekliyor. Covid-19 sonrası açık büfeye çok sıcak yaklaşır mısınız bilmiyoruz ama gizli mekan arayanlar için önerebileceğimiz bir numaralı mekan Mittag.

Fiyatları bir tık yüksek, haberiniz olsun. Bizim favorimiz Avokadolu poşe yumurta ve patlıcanlı menemen.

#6 Aheste (Şişhane)

Avrupa yakası kahvaltı mekanları içerisinde yediğim en güzel sucuğu burada yediğimi söyleyebilirim. Özellikle Avrupa’yi hissettiren iç tasarımıyla kısa da olsa bizi farklı bir ortama sokmaya başarmıştı. Şişhane taraflarına yakınsanız Aheste‘yi gönül rahatlıyla önebiliriz. Biz gittiğimiz rezervasyon gerektirmiyordu, mekan oldukça rahattı.

Bizim favorilerimiz poached eggs with avocado, su’dan çılbır ve menemen.

#7 Melina Kantina (Arnavutköy)

Arnavutköy’de en sevdiğimiz kahvaltı duraklarından bir tanesi Melina Kantina. Kahvaltı sandwich’leri ve kullandıkları soslar gerçekten sağlıklı kahvaltı yapmak isteyenler için ön plana çıkıyor. Burada serpme kahvaltı beklemeyin; ancak, bol bol Antakya usulü kahvaltı seçenekleri bekleyin.

Bizim favorilerimiz eggs with pink sauce ve Za’atar tost olduğunu söyleyelim. Melina kantina değerlendirmemize yakında inceleyebilirsiniz.

#8 Rumeli Kale Cafe (Rumeli Hisarı)

Boğaz kenarında en çok sevdiğimiz ye ve kalk kahvaltı mekanı Rumeli Kale Cafe. Avrupa yakası kahvaltı mekanları 2020 listemizde 8. sırada olduğuna bakmayın. Canımız serpme kahvaltı çektiğinde bizim ilk tercih ettiğimiz mekan oluyor. Boğaz manzarasıda yanında. Mekana rezervasyon yaptırmanıza gerek yok, ancak sabah 10:00 olmadan giderseniz rahat yer bulursunuz.

Bir kahvaltı kişi başı yaklaşık 50 TL civarında. Bu 50TL içerisinde sınırsız çay ve serpme kahvaltıdan beklediğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

#9 MSA’nın Restoranı (Emirgan)

Boğaziçi kahvaltı mekanları sıralamasında belki de manzarası en güzel olan MSA’nın restoranı. Özellikle havalı kahvaltı sunumları ve bol bol seçenekli menüsüyle birlikte sizin karnınızı doyurmaya aday. Nezih ortamı, çalışanları, otopark problemi olmaması ve trafikten uzak olması özellikle ailesiyle gitmeyi düşünenler için Pazar en iyi tercih olabilir.

Dikkat: Rezervasyon yaptırmakta fayda var. Biz gittiğimizde boş olmasına rağmen biraz söylenmişlerdi.

Eğer kalabalık gidiyorsanız MSA’nın kahvaltı tabağından bir adet söyleyebilirsiniz. Fiyatı 70 TL. Bizim favori tercihimiz İspanyol Omlet (iki kişilik 70tl), croque madame (70 tl) ve ege otlu poşe yumurta (55 tl). MSA’da akşam yemeği gibi ödeme yaparak kalkabilirsiniz haberiniz olsun. 🙂

#10 Apartıman (Yeniköy)

Farklı kahvaltı seçenekleri, lezzetli tarifler ve süper bir tasarım Apartıman Yeniköy‘de sizi bekliyor. Özellikle sade dekorasyonuyla bize Danimarka’da ki cafe‘leri hatırlattı.

Trakya bölgesinden gelen seçeneklerle menü düzenli olarak değişiyor. O nedenle öneri veya favori getirerek kararınızı etkilemek istemedik. 10. sırada olduğuna bakmayın Apartıman, Avrupa yakasında ki en güzel kahvaltı mekanlarından. Özellikle Pazar kahvaltıları meşhur. Sadece kahvaltı mekanı olmadığını hatırlatalım.

#11 Smelt And Co. (Balat)

Balat’ta bizim için bir numara smelt and co. Kombucha sever misiniz bilmiyoruz ama biz çok seviyoruz. Beyaz peynirin üzerine ekilen çörek otu susamının hastasıyız! Hem lezzet hem farklı bir semtte lezzet arayanlar Smelt and Co. da buluşuyor.

#12 Gabfoods (Arnavutköy)

Öyle bir yer ki hatrına bir blog yazımız var. Gabfoods Arnavutköy yazımıza buradan bakabilirsiniz.

#13 Padoca (Reşitpaşa)

Kendilerini fırın olarak tanıdığımız Padoca, Istanbul Avrupa yakası kahvaltı mekanları listemize ilk olarak fırın olarak girmiştir. Zaman geçtikçe kahvaltı sunmaya başladılar ve özellikle yaptıkları Bagel’leri oldukça seviyoruz. Eve götürmek isteyenler güzel mi güzel San Sebastian Cheesecake bekliyor.

istanbul avrupa yakası kahvaltı mekanı padoca
Fotoğraf: https://www.instagram.com/padoca_istanbul/?hl=en

#14 Sanayi 313 (Maslak)

Hayatımıza bir öğlen yemeğiyle birlikte giren Sanayi 313 bizi şaşırtmaya devam ediyor. Atatürk oto sanayi içersinde ilk olarak keşfettiğimizde oldukça şaşırdığımız mekanı kahvaltı için henüz ziyaret etmedik; ancak, öğlen yemeğini düşünürsek en iyi kahvaltı mekanları listesinde yer vermek istedik. Fiyatlar bir tık yüksek haberiniz olsun. Serpme kahvaltı değil, havalı kahvaltı tabakları bekleyin.

istanbul avrupa yakası kahvaltı mekanı sanayi 313
Fotoğraf: https://sanayi313.com/tr/sanayi313

#15 Minval (Akatlar Etiler)

Lezzetli kahve ve süper tatlı seçenekleri arıyorsanız Minval’i deneyebilirsiniz. Rezervasyon gerekemeyen mekanda fiyatlar fena değil. Bizim tercihimiz sosis ve yumurta tabağı oldu. Memnun kaldık ve en iyi kahvaltı mekanları listemizin son sırasından girmeyi başardı!


#Bonus1 Journey (Cihangir)

#Bonus2 Cuppa (Cihangir)

istanbul avrupa yakası kahvaltı mekanı cuppa
Fotoğraf: https://www.instagram.com/cuppacihangir

Avrupa yakası kahvaltı mekanları 2020 listemiz sona eriyor. Covid-19 sonrası sizi lezzetli kahvaltı tabakları bekliyor. Avrupa yakası yeni nesil kahveciler listemize göz atabilirsiniz.

Write A Comment