Instagram paylaşımları ve fotoğraflarımızı nasıl çektiğimizi, neye dikkat ettiğimiz ve bir kaç ipucunu sizlerle paylaşmak istedik. Kendinize uygun yöntemleri ve elinizdeki ekipmanları kullanarak sizlerde bizler gibi fotoğraf çekmeye hemen başlayabilirsiniz!

#1 Tripod Kullanıyoruz

Instagram fotoğrafçılığı için yygun bir fiyata edinebileceğiniz bir tripodu istediğiniz rahatlıkla kullanabilirsiniz tekrar tekrar fotoğraflarınızı istediğiniz kompozisyonda çekebilirsiniz. Etrafta dolanıp pardon bir fotoğrafımızı çekebilir misiniz diye dolaşmanıza gerek kalmaz veya gereksiz yere başkalarının fotoğraflarını çekip sonra bizi de çeker misiniz demek zorunda kalmazsınız. Bizim tripod markamız yunteng.

Tripod kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

  • Rüzgarlı ve kalabalık ortamlardan kaçmanız gerekir.
  • Hırsızlık riskine karşı tripodunuzu kendinize yakın tutmanızda fayda var.
  • Altı sabit kalmalı ve düz bir zemin üzerine oturtulmalı.
  • Ağır olmaması önemli.
  • Aldığınız tripod’un mutlaka telefon için takma ucu olsun.
  • Aldığınız tripod’un uzunluğuna mutlaka bakın. Biz uzun bir tripodu tercih ediyoruz.
St Marks Kilisesi Önü Out Of Office Mate
Zagreb St Marks Church

#2 Işığın Nerden Geldiğine Bakıyoruz

Işığın gelişini arkanıza alarak exposure’u yüksek bir fotoğraf, ışığın gelişini yanınıza alarak daha karanlık bir fotoğraf çekebilirsiniz. Objektifinizin veya telefonunuzun güneşe baktığı bir fotoğrafın güzel çıkma şansı pek fazla yok. Instagram’da güzel bir paylaşım için önemli fark yaratacak faktörlerden bir tanesi ışığın nereden geldiği.

Eğer fotoğraf kalitenizi bir üst noktaya çıkarmak istiyorsanız mutlaka DLSR fotoğraf makinelerine yatırım yapın. Telefon ile belli bir noktaya kadar güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. İnstagram fotoğrafçılığı için özellikle ışığın geliş açışı oldukça önemli.

lizbon gezilecek yerler lx factory
Lizbon

#3 Fotoğraf Çekeceğiniz Günün Saatini İyi Belirliyoruz

En güzel fotoğrafları yakalamak tahmin edeceğiniz gibi güneş doğarken veya güneş batarken ortaya çıkıyor. Eee ne demişler erken kalkan yol alırmış. Erken kalkmanın bir diğer avantajıysa turistik yerlerde rahat etmeniz olabilir. Saatlerce fotoşop önünde şişko turisti nasıl silicem diye düşünürsünüz sonra.

Güneş en tepedeyse ve hava açıksa fotoğrafınızın exposure’u çok yüksek olacağı için içerik deseninizi bozabilir. O nedenle güneş tam tepedeyken çektiğiniz fotoğrafları minimize etmeye çalışın. Instagram paylaşımlarınız da wow efekti verecek madde bu madde.

Golden hour yani gün batımından hemen önce veya gün hemen doğduktan sonra renklerin en güzel halini aldığını görebilirsiniz. Fotoğraf makinenizin diafram ayarını f/4’e getirin güneşi arkanıza alın veya f/16 ile güneşi karşınıza alın güneş ışıklarını uzatın.

Dubrovnik hırvatistan gezi rehberi out of office mate
Dubrovnik

#4 Açımızı Doğru Belirliyoruz

Fotoğraflarımızı sergilediğimiz Instagram için fotoğraf çekiyorsanız 4:5 yani dikey kullanımdan vazgeçmeyin. Boyut olarak ise 1080×1350 post için en uygun boyuttur. 4:5 kullanımlarda ise yani olabilecek en dikey pozisyonda fotoğraflarınız daha fazla telefon ekranlarında yer kaplayacağı için daha çok beğenilecektir.

Yatay yani landscape veya kare yani square olarak telefonunuzu veya kameranızı ayarladıysanız fotoğraflarınız büyük ihtimalle daha az görünür ve daha az like alma ihtimali fazladır.

Fotoğraflarım göze hoş gelsin diyorsanız altın oranını veya rule of third kuralını kullanmanızı öneririz. Altın oranı da nedir ya diyorsanız alttaki fotoğrafta bir örneğini atıyoruz. Instagram fotoğrafçılığında fark yaratabilirsiniz bu maddeyle.

Rule of thirdde ise yapmanız gereken yatay kısımlara üç veya iki kompozisyon öğelerini yerleştirmeniz. Mesala 3 bölü 1’ine gökyüzü, 3 bölü 1’ine kendini, 3 bölü 1’ine ise yeri yerleştirebilirsiniz. Çizgilerin kesişim noktasına gözler ilk olarak baktığı için ana öğeyi buraya yerleştirebilirsiniz. Yukarıda doğru uzayan çizgiyeyse dikey olarak uzayan öğeleri yerleştirebilirsiniz.

Bu oranlara alışmak ilk zamanda kolay olmayacaktır. Bol deneme yapmak önemli.

Hırvatistan vis stiniva plajı out of office mate
Vis Adası Stiniva Beach

#5 Doğal Fotoğraflar Çekmeye Çalışıyoruz

En güzel veya en beğendimiz fotoğrafların objektife bakılmayan fotoğraflar olmadığı aşikar. Bu tarz fotoğraf çekmek istiyorsanız sanki biri sizi farkında değilken çekiyormuş gibi davranın. Haberim yokmuş gibi çek panpa geyiği sizi üzmez.

Biz “not your standard travel couple” olduğumuz için birlikte aktivite yaparken poz vermeye çalışıyoruz. Kimi zaman çıldırıyor kimi zaman romantik pozlar veriyoruz tabii ki birbirimize bakarak. Bunu yaparken çok eğleneceğinizden eminiz!

Modellerin nasıl güzel fotoğraf çektiğini öğrenmek istiyorsanız objektife doğru yürüyormuş gibi hareket edin ve arka arkaya burst fotoğraflar çekin.

Tripod’dan burst fotoğraf nasıl çekerimi sorduğunuz için sizi 6. maddeye alalım.

Kopenhag'ta bira içerken deniz kenarında Papiroen bölgesinde
Kopenhag Cheers

#6 Telefon Veya Fotoğraf Makinası İçin Uzaktan Çekme Kumandası Kullanıyoruz

Fotoğraflarımızda dikkat ederseniz elimizin kapılı durduğunu belki farkedebilirsiniz. Bunun tek nedeni elimiz içerisinde kumandaya basmamız olduğunu söyleyelim. Instagram paylaşımlarımızın çoğunun startını bu kumanda veriyor.

Kumanda sayesinde uzaktan baya saçmalayarak güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu kumandalar telefonunuza genellikle bluetooth ile bağlandığını hatırlatalım.

gökçetepe tabiat parkı yanı saroz körfezi kampı kamp sandalyeleri ooomate
Gökçetepe Kampı Kahve zamanı

#7 Giden Çizgileri Takip Ediyoruz

Leading lines’ı maalesef başka türlü çeviremedim sizler için. Kısaca özetlemek gerekirse, giden çizgileri kullanarak resme bakın gözün o çizgileri takip etmesini sağlayabilirsiniz. Böylece yol üzerinde veya giden çizgiler üzerinde durursanız gözün kompozisyonun ana öğesini bulmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Fotoğraf çektiğiniz subject size doğru yöneliyorsa ve çizgiler terse gidiyorsa bir kontrast yaratabilirsiniz. Herkes kontrastı sever bunu unutmayın.

lizbon sarı tramvay gezilecek yerler
Lizbon

#8 Kompozisyon İçin Hazırlanıyoruz

En kötü yerden bile güzel kompozisyon öğeleriyle güzel bir fotoğraf çıkartabilirsiniz. Gün batımını izlemeye gittiyseniz bir yer örtüsü, şarap bardağı ve şişesi, dürbün ve bir güzel kitap yeterli olacaktır. Bazen boş bir bank üzerinde bir kitap veya karton kahve bile yeterlidir.

kampçılık malzemeleri
Kastro Koyu Malzemelerimiz

#9 Renklerin Uyumunu Sağlıyoruz

Renklerin fotoğrafın her şeyi olduğunu söylemeliyiz. O nedenle giydiğiniz kıyafetten bulunduğunuz ortama kadar ne renk olduğunuzu önceden düşünmenizde fayda var. Günümüz travel couple konsepti yapan bir çok çift turuncu üzerinden ilerliyor. Turuncu renkler sizi üzmez ama daha orjinal olmak isterseniz ve enthusiast’ım diyorsanız bulunduğunuz ortama uyum sağlayın. Kontrast renkler tercih edin böylece fotoğrafınıza derinlik ve stormy bir hava katın. Yılbaşında kırmızı ve yeşil, ay çiçeği bahçelerindeyseniz maviyi tercih edin.

Hangi renk hangi renkle uyuyor daha fazla fikir edinmek istiyorsanız aşağıda yer alan diagrama bir göz atın.

Birbirine yakın olan renklerin uyumunuda tabii ki kullanabilirsiniz:

budapeşte gezilecek yerleri fisherman bastion şapka tutarken
Budapeşte

#10 Son Olarak Bir Hikaye Yaratıyoruz

En önemlisini ve bize göre en zorunu sona bıraktığımızı söylemeliyiz. Bu madde için sizi uyarmalıyız çünkü burada yaratıcı olmak zorundasınız.

Gün doğarken sahilden ayrılan bir balıkçı teknesi, gün batımında sahilde elinizde blush ile bir yürüyüş, şöminenin önünde battaniyeler ve fazlası. Anı yakalayarak, fotoğrafınıza denk gelenlere fotoğrafın amacını anlatmak sizin göreviniz. Fotoğrafı çekerken düşünmeniz gereken yazı olmadan fotoğrafın kendisini anlatmasını sağlamanız.

budapeşte gezilecek yerleri fisherman bastion ooomate
Budapeşte

Nasıl böyle fotoğraflar çektiğimizi özetleyen en önemli adımlar yukarıda ki şekilde. Bir sonra ki yazılarımızda peki fotoğrafları çektik sonra ne yapıyorsunuza cevap vereceğiz. Bir diğer yazımızdaysa kullandığımız tüm ekipmanları paylaşacağız.

Write A Comment